Soru : Forklift Sepetinde İnsan Taşınması

mustafa39

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben de sepetin çatallardan kurtulmasını önlemek için arka kısmına çivi yeri yaptırmıştım.
Her işletmede manilift bulunduramazsınız. imkanları güvenli hale de getirebilirsiniz.

Hüsne özbilen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
aynen arkadaslar bnm de amacım olabiliritesine bakıp imkanları güvenli hale getirmekti, o yuzden sordum sizler nasıl uyguluyorsunuz diye
her işletme farklı yaklasıyor malesef ki :/

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese selam, dünden beri bu konuyu okuyorum. Size çok kısa benim başımdan geçen bir olayı saha ağzı ile aktarayım :
Yurtdışı projedeyim, ana firma HSE denetçisi ensemde boza pişiriyor, ben de benim alt firmaların ensesinde boza pişiriyorum Temmuz sıcağında :) Ofise yeni geldim, telefon çaldı. Çok bilen bir genel formenim var "Müdürüm acil hemen buraya gelin, adam düştü". Cevap "geliyorum". Düşündüm daha yeni sahadan geldim, ofis HSE müdürü değilim, bizzat sahadayım, hatta o bölgede idim bir saat önce, nasıl adam düşer? Olay yeri asfalt plant kulesi, shut kulesinin olduğu yer. Bir gittim, kimse yok ortada, bunlar plant kontrol odasının olduğu ikinci kattan çağırıyorlar, bir çıktım, ofisin içinde bir adam yatıyor, kıvranıyor (Arapların canı biraz tatlı oluyor, bizimkiler dördüncü kattan düşüp, üstünü silkeleyip çalışmaya devam ederler :) )
Olay şöyle olmuş : Çok bilen genel formen forklift çatalına (bıçaklarına) bir yerden bulduğu sepeti monte etmiş (Bizim iki sepet var ama getirtmeye üşenmiş), adama da emniyet kemeri de giydirmiş. Neticede iş "yüksekte çalışma işi" buraya kadar doğru. Sonra, Forklift sepetle adamı üçüncü kata dış cepheden çıkartmış, asfalt vb. atıkların temizlenmesi için. Buraya kadar da iyi. Ancak forklift dış cepheye yaklaşır iken, operatörün verdiği sert kumanda neticesinde sepet sallanmış ve cepheye çarpmış. İçindeki arkadaş ta forklift devriliyor diye, emniyet kemerini çıkart, yukarıda sepetten kule içine atla, işte o arada kendini oraya buraya vurmuş. Önemli bir şey yok, ama kaza var yani, sonrasında bir dünya evrak ve eğitim işi.

Bilimsel olarak forklifte monteli sepet içinde çalışma yapılır mı? dediğimiz zaman bir çok değişken işin içine giriyor :
1) Forklift = Gelmiş geçmiş en dengesiz en tehlikeli bir araç. Özellikle kaldırma ve indirme kumandalarını çok düzgün vermek gerekiyor , ki, ben bu zamana kadar düzgün çalışan forklift pek görmedim. (Kötü kullanım neticesinde joystick vb. ayarları bozulmuş hep) Eğer yumuşak kumanda vermezseniz, özellikle büyük tekerlekli forkliftlerde, hem kaldırma platformu hem de forklift ciddi anlamda silkeleniyor ve bu sepet üzerinde ciddi anlamda sallantıya sebebiyet veriyor.
2) Operatör = Ne kadar bilgili? Ne kadar tecrübeli? Kullandığı forklifte ne kadar hakim? Ve konumuzla ilgili olarak sepetli çalışmalarda ne kadar tecrübesi var?
3) Sepet = Bu sepetlerin aslında imalat standartları var, fakat piyasa koşullarına baktığımızda malesef standardının haricinde de imal edilmiş, hatta ve hatta şantiye ortamında imal edilmiş sepetler görüyoruz.
4) Çalışan = Bu kardeşimiz sepetle yüksekte yapılan çalışmalarda ne kadar tecrübesi var? Sepetle Yüksekte çalışma eğitimi almış mı? Sağlık durumu bu iş için uygun mu? (Sepetin içine girip, forklift ile yukarı çıkanlar ne demek istediğimi bilirler :) )
5) Yapılacak iş = bizim makine emniyeti yönetmeliği "acil ve istisnai durumlar" diye bir cümle kurmuş, bu acil ve istisnai durumların ne olduğunu açıklamamış. Öncelikle yapılacak iş nedir bunu incelemek ve aciliyetine bakmak lazım. İstisnai durum nedir ? manlift yok, ya da manlift işin yapılacağı yere girmiyor, yetişmiyor, o zaman forklift ile yapalım mı? Dolayısı ile yapılacak iş ve işin ortamını iyi değerlendirmek ve risk değerlerini düşürecek ilave tedbirleri incelemek gerekir. Örneğin, sepetli vinç kiralanabilir mi ? vb.

Sonuç olarak,
1) Bütün bu bahsettiğim parametreler haricinde de artık risk (rezidüel risk) olarak kalan riskleri de iyi değerlendirmek lazım. Sadece bu iş için bir "iş tehlike analizi (JHA)" yapmak ve bu işi yapacak ekibe bu tehlike analizine göre eğitim vermek lazım.
2) Yüksekte emniyetli çalışma kurallarına ciddi anlamda uymak ve yüksekte emniyetli çalışma ortamı sağlamak lazım.
3) Sepetin mutlaka standardına uygun olması gerekir. (Bıçak/çatal uçlarının en az 20 - 25 cm. dışarı çıkacak şekilde)
4) Operatör, forklift kullanım yetkisine sahip olması gerekir. (Bknz. MYK ulusal meslek standardı )

Neyse, allah kolaylık versin, kazasız belasız bir an önce işi bitirip, adamı indirin :) İyi çalışmalar dilerim

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Dün size ilgili standartları eklemeyi unutmuşum, onları da ekliyorum.
Her türlü sepet, sepetli vinç, manlift, Cephe hareketli iskeleler , vb. için lütfen aşağıdaki standartları inceleyin. Mevcut yönetmelikler bizi hep bu standartlara götürüyor.
TSE sitesinden fiyatlarına bakın, çok pahalı değiller, indirebilirsiniz. Ya da İTÜ kütüphanesine yıllık 100 TL. karşılığında üye olabiliyorsunuz. İsterseniz Maslak kampüsündeki kütüphaneye gidip, isterseniz uzaktan erişim ile kütüphaneden istediğiniz bütün standartlara erişim sağlayıp hatta indirebiliyorsunuz, bilginiz olsun.

TS EN 280+A1 yükselebilen seyyar iş platformları manlift vs
TS EN 1808+A1_asılı erişim donanımları
İyi çalışmalar dilerim

son osmanlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Maalesef forklifte insan kaldırma işleri ülkemizde çok yaşanıyor.çalıştığım yerlerde çok mücadele ettiğimiz hususların başında forkliftler vardı.özellikle tekstil gibi işlerin acil,hızlı ve pratik çözülmesi gereken işletmelerde forkliftle insan kaldırılması çok yaşanıyor.siz manlift bile alsanız adam diyelim 10 dakikalık bir iş için gidip manlift i almaya üşeniyor hemen hop forkliftle çıkıp iniyor.gündüz vardiyesinde amir veya uzman korkusundan yapmasa da gece vardiyesinde yine kafalarına göre çalışıyorlar.
Forklift ile insan kaldırmanın önüne biz tam anlamıyla geçemediğimiz için forkliftlere arkadaşların paylaştığı gibi sepet yaptırdık,o şekilde kullanıyoruz.sepetlere sabit emniyet kemeri koyduk,sepete çıkan kendisini bağlıyor.bakalım bi sorun yaşamadık inşallah hiçbirimiz yaşamayız

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlar ifadesi yoruma açık gibi görülebilir. Ancak bizler bunu yorumlayabilmeliyiz.
Örneğin, işveren için aciliyeti olan veya yetişmesi gereken hiç bir konu İSG kapsamında olağanüstü veya acil kriteri değildir.
Burada kastedilene örnek verecek olursak;
Ör-1:Emniyet kemeri ile çalışırken düşerek askıda kalmış birini kurtarmak. Çünkü bu kişinin kan dolaşımının bozulmaması için en geç yarım saat içinde müdahale gerekir. Böyle bir durumda sepetli vinç bekleyemezsiniz.
Ör-2:Zaman kaybı ile durumun daha kötüye gidebileceği vakalara müdahale. (Döküntü, sızıntı vs.)
Ör-3:Zamanla yarışılan acil durumda herhangi biryerde mahsur kalmış, bilincini kaybetmiş birini kurtarmak gibi.

Zafer Yiğit BAĞÇACI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
TS EN 1004 Standardına Uygun İskele merdivenler bence daha uygun. İmkanları güvenli hale getireceğiz diye risk almamalıyız.

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Forklift çatalına takılmak üzere imal edilmiş bir adam sepetin standartı yoktur. Sanayi bakanlığı malzeme kaldırmak için tasarlanmış bir iş makinasının insan kaldırmak için kullanılmasına onay vermemektedir. Aynı şey mobil vinçler için geçerlidir. Çünkü yeterli güvenlik donanımı yoktur. (Acil durum stop butonu, hassas ayarlar için sepet içinde çalışanın önünde olması gereken kumanda paneli vs.) Oluşacak bir kaza durumunda (operatör hatası, uzuv sıkışması, düşme vs.) hesap veremezsiniz. Bu iş için üretilmiş mekanik kaldırmalı çalışma platformları ve standartlara uygun mobil iskeleleri (EN 1004) tercih etmenizi öneririm.

mehmet kemal canlı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlar ifadesi yoruma açık gibi görülebilir. Ancak bizler bunu yorumlayabilmeliyiz.
Örneğin, işveren için aciliyeti olan veya yetişmesi gereken hiç bir konu İSG kapsamında olağanüstü veya acil kriteri değildir.
Ör-1:Emniyet kemeri ile çalışırken düşerek askıda kalmış birini kurtarmak. Çünkü bu kişinin kan dolaşımının bozulmaması için en geç yarım saat içinde müdahale gerekir. Böyle bir durumda sepetli vinç bekleyemezsiniz.
Ör-2:Zaman kaybı ile durumun daha kötüye gidebileceği vakalara müdahale. (Döküntü, sızıntı vs.)
Ör-3:Zamanla yarışılan acil durumda herhangi biryerde mahsur kalmış, bilincini kaybetmiş birini kurtarmak gibi.
kesinlikle katılıyorum size. acil durumu iyi analiz etmek gerek. burda bahsedilen acil durum güvenliği tehlikeye düşürecek durumdur. yoksa rutin veya üretime yönelik işlerde sepet olsa dahi kullanılmamalıdır. kaza olmazsa sorun yok ama olursa?

maiieyes

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hüsne hanım ,
forkliftlerde bu işler için kullanılan sepetler var onları kullanabilirsiniz.
Malzeme-Marketi-Forklift-insan-Adam-Personel-Tasima-Kaldirma-Sepeti.jpg
sepetin kapısı dışarı açılamaz, yanlış bir uygulama olmuş kapısı

Uğur Dilmeç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar merhaba;
forklift sepetlerinde insan taşınmamasını kanıtlayacak bir yönetmelik..vb yasal şart maddesi var mı acaba?
şimdiden teşekkürler

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği
EK-1
3.2 yüklerin kaldırılmasında kullanılan iş ekipmanları için asgari gerekler
3.2.2.2 İnsan kaldırmak ve taşımak için tasarlanmamış iş ekipmanları, amacı dışında kullanımını önlemek için uygun bir şekilde ve açıkça işaretlenir.

Net.

Fthrl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yönetmelikte bahsedilen olağanüstü durumlar tam olarak da burada belirtilen hususlar, yani İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik kapsamında ifade edilen acil durumlar ve kurtarma (örnek senaryo: reach truckla biri yükseğe çıkmıştır fenalaşmıştır işyerinde personel yükseltici platform yoktur ve hemen getirmek mümkün değildir, bu senaryoda bile Yönetmelik "gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla" der. Amaç birini kurtarayım derken daha büyük felakete tutulmamak.

Forkliftler bir yorumda da görüldüğü üzere mobilite için stabiliteden feragat edilen ekipmanlar, yani kısa zamanda çok hareket kabiliyeti olması için sınırlı bir moment koruması oluyor. Sepet dediğiniz şey basit bir olay değil arkadaşlar, OSHA 29 CFR 1926.602 kuralında bir forkliftle nasıl insan kaldırılır açıklanıyor ama Türkiye'de böyle sepet bulmanız ya da ekstra güvenlik önlemlerini almanız çok zor ve gereksiz, çünkü personel yükseltici platform adı verilen ekipmanlar zaten bu iş için üretilmiş, kullanma amacınıza göre 1,2,3 (a,b,c) tipleri var. TS EN 280+A2 standardını detaylı okuyabilirsiniz ve ayrıca ANSI A92.22 da Amerika menşeili ekipmanlar için kullanılıyor. Bu ekipmanları işverenin sağlamaması sizin güvensiz bir ekipmanı bu işte kullanmanızı haklı çıkarmaz. Yukarıda defalarca belirtilen Yönetmelik gayet net olmasına rağmen burada bile iş yetiştirmede kullanılabileceği yorumunu yapan arkadaşlar var.

En önemli husus atlanmış arkadaşlar, bu araçlar moment esasıyla dengede kalır ve ağırlık merkezi üçgenin dışına (karşı ağırlık(çoğu ekipmanda bu kullanıldığı için bunu yazdım), dingiller ve yükün ağırlık merkezi arasında çizilen üçgen) taştığı anda araç devrilmeye başlar, hatta operatörlerin bu durumda yapacakları dahi bellidir (atlamamak, direksiyona sıkıca tutunmak ve yavaşça devrilmenin olduğu tarafın zıttına baskı yapmak). Siz bu kafesi kullandığınız anda forkliftin en hayati unsuru olan yük çizelgesini (çatalın hangi mesafesinde ne kadar yük taşıyacağı) bozmuş oluyorsunuz, bu aynı şekilde herhangi bir ataşman kullanımında da geçerlidir, dolayısıyla ne kadar yük kapasitesi olduğunu artık bilmiyorsunuz, basit moment hesabı bu ama oldukça hayatidir, ancak ve ancak üretici bu iş için bu ekipmanı ürettiğini beyan ederse(kullanma kılavuzunda da bu yazılır) siz kafes takıldığındaki yeni yük çizelgesiyle çalışırsınız bu durumda da kafesle ilgili pim kontrolü korkuluk kontrol deformasyon kontrolü vb. kontroller devreye girer ancak bunların hepsini tamamladıktan sonra personel kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda da belirttim arkadaşlar, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek I 2.12. maddesi net:
"İş ekipmanı sadece tasarım ve imalat amacına uygun işlerde ve şartlarda kullanılır."

Umarım aydınlatıcı olmuştur, ayrıca bu konularda tüm sorularınızı isekipmanlari.isgum@ailevecalisma.gov.tr adresinden ilgili birimde çalışan arkadaşlara yöneltebilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.