Fahri Müfettişlik - Öneri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Ali S. UTKU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Olumlu olarak Değerlendiriyor musunuz?

 1. Evet

  46,9%
 2. Hayır

  6,3%
 3. İsterim ama dikkate alacaklarını sanmıyorum

  37,5%
 4. Olursa ben fahri müfettişlik yapmam

  9,4%
 1. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi  Sayın Meslektaşlarım,

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne Öneri mahiyetinde bir yazı yazdım.
  Yazıyı paylaşıyorum
  Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve değerlendirmelerinizi almak isterim.
  Destekliyorsanız siz de isggm@csgb.gov.tr adresine görüşleriniz doğrultusunda eklemeler veya eksiltmeler yaparak mail gönderebilirsiniz.

  T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne

  6331 Sayılı İş Güvenliği Kanununa Göre İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak
  görevimi layıkıyla yapmaya çalışmaktayım.
  Birçok kişiyi meslek sahibi yapmanız konusunda ve iş kazalarının, meslek hastalıklarının önüne geçme çabalarınız karşısında kendim ve meslektaşım olan arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ederim.

  Gün geçtikçe deneyim sahibi oluyor ve verim aldığımızı görüyoruz.
  Bildiğiniz gibi yaklaşık 600.000 işyeri 6331 Sayılı Kanununa uymak ve uygulamak durumundadır.

  Dolayısıyla işimiz dışında gündelik hayatımızda birçok iş yerine ister istemez insan hayatını ilgilendirdiğinden dolayı mesleğimiz gözüyle baktığımız oluyor..
  (Alışveriş merkezleri, Spor Salonları, Siteler, Apartmanlar, Berber, Kuaför, Hastane, Lokanta, Dükkan, Market, Evimizin karşısındaki İnşaat.... vb.)
  Bu sebeple aldığımız eğitim ve edindiğimiz deneyimlere istinaden; birçok olumsuz husus gözümüze takılmaktadır.

  Öneri:

  İş güvenliği eksiklikleri ve kusurları konusunda otokontrolü sağlama amaçlı, işletmelere iyi niyetli olarak kanun hakkında hatırlatmalarda da bulunmaktayız.
  Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliğini uygar medeniyetler seviyesine getirebilmemiz için devlet görevlisi müfettişlerimizin de gözü kulağı olmak isteriz.
  Uyarılarımızı dikkate almayan veya tespitlerimize takılan iş yerleri için görevli iş müfettişlerini verimli yönlendirebilmek adına;
  İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi vasfına sahip kişilerden gelen ihbarlara öncelik ve ehemmiyet vererek, ceza yazma yetkisi hariç olmak üzere Fahri Müfettişlik unvanı verebilirsiniz.
  Uzmanlık Belge Numarası 'nın yazılı olduğu İhbar formu veya kullanıcı girişli akıllı cep telefonu uygulamaları geliştirilebilinir. GPS Özelliği ile adres bilgisi veya fotoğraflamalar sayesinde net bilgiler Genel Müdürlüğünüze ulaştırılabilir.
  Böylece uzman gözünden müfettiş denetimini daha rahatlıkla yapabilir.

  İhbar sonrasında İş Güvenliği Müfettişleri; ihbarın niteliğine ve niceliğine göre sistemden ihbarı yapmış olan İş Güvenliği Uzmanına veya İş Yeri Hekimine puanlama vererek sistemi güçlendirebilir.
  Bu puanlamalar mevcut online İş güvenliği Hekim ve Uzman havuzunda da bir sütunda görülebilir olduğunda ne gibi faydalarının olacağı konusunda çalışmalar yapılabilinir.
  Eğer işveren bu puanlara göre uzman seçimini yapmak isterse, tüm isg uzmanları da hizmet yarışına girerek kontrol ve denetim mekanizması güçlendirilmiş olur.

  Günümüz teknolojisiyle bu tip uygulamaları hayata geçirmek mümkün ve kolay.


  Saygılarımla bilgilerinize arz ederim...

  Ali Sami UTKU - Fizikçi
  İş Güvenliği Uzmanı


   
  ENES SAKARYA, mertsayin, umittt ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  güzel bir öneri. günlük hayatımızda çevremizdeki insanlara kanunlar ve uygulamalar ile ilgili ufak çaplı eğitimler veriyoruz. çevremizde yanlış gördüğümüz uygulamalar ve konular ile ilgili uyarılarda bulunuyoruz. ama bu talebin karşılık göreceğini ummuyorum. denemekte fayda var. kaybedeceğimiz birşey yok. fahri trafik görevlileri gibi bi uygulama mevcut. buna benzer iş yaşamı ile ilgili fahri görev verilebilir. İSG-Katip sistemi üzerinden de yükleme yapılabilir sisteme. istendikten sonra olmayacak birşey yok

   
  Ali S. UTKU bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Oy kullanan 17 kişiye ayrı ayrı teşekkür ederim.
  Yazıyı Bakanlığa da göndermeyi düşünüyorum.

     

   
 4. Altar VATANSEVER

  Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

  Bunun şöyle bir sakıncası olabilir mi? Sizin bildireceğiniz işyerinde çalışan uzmanın mesleki kariyerine bir darbe olabilir. Onun yazmadığı, yazamadığı ya da yazdığı yapılmayan ve müffetişlere bildiremediği (çünkü maaşını o işveren ödüyor, sen diretirsen başkası ile çalışırım gibi çok yaklaşım oluyor) sorunları göstermek onun için problem yaratabilir. Diyeceksiniz ki o da yazmalı. Ama ne yazık ki maaşını o işveren ödüyor. Dolayısı ile burada İSG uzmanlarının devlete bağlı çalışıyor olması ve maaşını devletten alıyor olması gerekliliği tekrar ortaya çıkıyor. Sizin bahsettikleriniz bence ütopik demeyelim ama ülkede uygulanması şimdilik zor. Emeklemeden koşmak gibi geliyor bana.

  Lütfen söylediklerimi yanlış anlamayın, ülkemin resmi bu ne yazık ki.

   
  Ali S. UTKU bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Nasil yanlis anlasilma olur aksine dogru bir tespit. Haklisiniz fakat mevcut uzmanlarin isdihdamini korumaktansa acikta olan uzmanlari calistirmaya yonlendirir diye düşünüyordum. Dusunun ki bir muhasebecinin hatasina maliyenin ceza yazmasi gibi. Onlar da isverenetabi. Yazim gelistirilebilir burda onemli olan otokontrol aslinda. Tabi ki mufettisler ilk ziyaretlerinde sadece uyarida bulunmaktalarNasil yanlis anlasilma olur aksine dogru bir tespit. Haklisiniz fakat mevcut uzmanlarin isdihdamini korumaktansa acikta olan uzmanlari calistirmaya yonlendirir diye düşünüyordum. Dusunun ki bir muhasebecinin hatasina maliyenin ceza yazmasi gibi. Onlar da isverenetabi. Yazim gelistirilebilir burda onemli olan otokontrol aslinda. Tabi ki mufettisler ilk ziyaretlerinde sadece uyarida bulunmaktalar


     

   
 6. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Telefon cift yazdi kusura bakmayin

   
 7. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Bu arada csgb muffettisinden gelen uyari tam zamanli uzmanin uyarilarindan daha etkili olup calismalar hiz kazanir diye düşünüyorum
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica