Fabrika İçinde Elektrikli Scooter Kullanımı

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi Çalışmalar;

Fabrika içinde numune taşımak, etiket yapıştırmak üzere çalışan ve sürekli yürüyen personellere elektrikli scooter almayı planlıyoruz. Hızı 45km/h'a ulaşabiliyor. Ehliyet vb. gerektirmiyor fakat güvenli kullanımı ile ilgili görevli personele ne gibi eğitimler verebiliriz? Firma içinde bu cihazlardan kullanan var mı? Ne gibi tedbirler aldınız?

orhylmz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Sorunuzdan bağımsız olarak aklıma gelenler aşağıdaki gibidir;

Bu tür araçların kullanım öncesinde personellere mutlaka 'güvenli kullanım koşuları' adı altından eğitim düzenlenmelidir. Bu eğitimi ilgili firma yetkilisinin vermesi daha sağlıklı olacaktır.
Kullanım için düşünülen alanlar belirlenmeli, forklift yolu gibi işaretlenmelidir. Eğer alan belirlenmesi yapılmazsa fabrika içindeki kişi yada araçlarla kaza yaşanacaktır.
Hız konusunda ise, bir insan ortalama olarak saate 5km/h hızla yürümektedir. 45km/h işyeri ortamı için çok hızlı olduğunu düşünüyorum. Eğer imkan varsa alet için hız sabitlemesi yapılması eğer imkan yoksa gerekli yerlere uyulması gereken hız sınırı içeren levhalar asılmalıdır.
Gece kullanım için ışık sistemi yapılabilir veya forklifler gibi mavi ışık uyarısı konulabilir. Ayrıca Scooter için kullanma talimatı hazırlanmalı ve üstüne yapıştırılmalıdır.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.