Evrak Kontrolünde İş Güvenliğinin Sorumluluğu

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Fabrika, şantiye gibi ortamlarda isg ile ilgili evrakların kontrolünü yapan iş güvenliği uzmanları, her evrağın gerçek mi sahte mi olduğunu da ayrıca araştırmalı mı? Yoksa sahte gönderilen evrağa sahip çalışan kaza geçirmesi sonucunda sorumluluk bu evrağı gönderen şirketin işverinini mi ilgilendirir?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konu son derece tartışmalı ve çetrefilli. Evrak kontrol kısmı sadece iş güvenliği uzmanlarına yüklenmiş gibi duruyor. Bu konuda maalesef net bir ifade yok mevzuatta. Evrak kontrolü yapıyoruz evet ama evrakın sahte mi yoksa geçerli mi olduğunu araştırmak başlı başına bir iş. bu konuda ıslak karşı tarafın işvereninden ıslak imza talep edebilirsiniz. yani size SGK hizmet dökümü mü yolladı, ıslak imzalı yollasın. girişte bir bilgilendirme yazısı imzalatabilirsiniz. (Ben Müteahhit/Yüklenici Bilgilendirme Formu adı altında 4857 ve 6331' e atıf yaparak imza attırıyorum genel işyeri kurallarına uyma, belgelerin doğru olduğu, KKD'lerin teslim edildiği vb. konularında).

Kaan Gülçiçek1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben de taşeronlarımızdan evrak istiyorum. fakat ıslak imzalı istemiyorum. verdiği evrağı dosyasına atıyorum ve doğruluğunu araştırmıyorum. çünkü eğer bana verilen evrak sahte ise, veren "evrakta sahtecilik" yapmış olur ve ben bunu tespit edecek eğitime ve donanıma sahip değilim.
eğer evrağın gerçekliğini sorgulamaya kalkarsam bu işin sonu yok.

adam kimlik fotokopisi atmış. resmini değiştirmiş mi bilemem
sgk bildirgesi verdi. photoshop mu bilemem
osgb sağlık raporu ve eğitimini verdi, doğru mu yanlış mı bilemem

isg uzmanımı mıyım polis miyim? ben evrağı istemek ve saklamakla mükellefim. doğruluğunu araştırmak başka bir meslek dalı.
her evraktata ıslak imza istemek de ne derece doğru. çok çok evrakların üstüne teslim eden taşeronun kaşesini bastırtılabilir bence.

TeddyWeirdo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aynı fikirde olmakla beraber, çok problem olacaksa eğer ilgili altişveren ve taşeronlara şartname imzalatırken bir madde ile bu konuya atıfta bulunulabilir.
Evrakların doğrulu ve resmiliği ilgili firma sorumluluğundandır, kontrollerini yapmakla yükümlüdür vb..

Ayrıca bazı evraklarda o kadar güzel oynama yapılabiliyor ki anlamak için gerçekten barkod bilgisi sorgulama vb. dışında müneccim olmak gerekiyor :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.