Eski Model Makinelerde

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar
bir firmamda ziyaretimde eski tip makinada koruyucu kapak olmadığı için işverene mail attım işverinin cevabı ise şu şekilde:

Bahsettiğiniz makinenin koruyucu ekipmanları yoktur makine 1970 model olup üretildiği zaman dan bu yana orjinal şekilde çalışıyor ve bizim buna yapacak birşeyimiz olmadığını size söylemiştim

gibi cevap verdi.

makine yönetmeliğinde koruyucusuz üretilen makinelerde mühendislik yöntemlerle çözüm bulunması ile ilgili madde hatırlıyorum sizinde bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı

Mehmet Emin ALBAYRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhabalar
bir firmamda ziyaretimde eski tip makinada koruyucu kapak olmadığı için işverene mail attım işverinin cevabı ise şu şekilde:

Bahsettiğiniz makinenin koruyucu ekipmanları yoktur makine 1970 model olup üretildiği zaman dan bu yana orjinal şekilde çalışıyor ve bizim buna yapacak birşeyimiz olmadığını size söylemiştim

gibi cevap verdi.

makine yönetmeliğinde koruyucusuz üretilen makinelerde mühendislik yöntemlerle çözüm bulunması ile ilgili madde hatırlıyorum sizinde bu konuyla ilgili bilgisi olan va
Merhaba, makinenin eski tip veya yeni tip olmasının herhangi bir önemi yoktur. Makine günümüz iş güvenliği kanunlarına uygun olacak şekilde koruyucu donanımlar ile donatılarak kullanılmalıdır. Herhangi bir kazada veya denetimde bu makine 1970 model diyerek kimse kendini kurtaramaz. Eğer mühendislik tedbirleri alınamıyorsa makinelerin değiştirilmesine kadar gider.

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, makinenin eski tip veya yeni tip olmasının herhangi bir önemi yoktur. Makine günümüz iş güvenliği kanunlarına uygun olacak şekilde koruyucu donanımlar ile donatılarak kullanılmalıdır. Herhangi bir kazada veya denetimde bu makine 1970 model diyerek kimse kendini kurtaramaz. Eğer mühendislik tedbirleri alınamıyorsa makinelerin değiştirilmesine kadar gider.
peki üstad biz böyle durumda ne yapabiliriz.piyasada bir sürü böyle makina var koruyucu kapağı yok koruyucu kapağı yaparsak iş yavaşlıyor diyen işveren ve özellikle çalışan .deftere yazmamız yeterli mi yazarsak nasıl bir şey yazıcaz

Mehmet Emin ALBAYRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
peki üstad biz böyle durumda ne yapabiliriz.piyasada bir sürü böyle makina var koruyucu kapağı yok koruyucu kapağı yaparsak iş yavaşlıyor diyen işveren ve özellikle çalışan .deftere yazmamız yeterli mi yazarsak nasıl bir şey yazıcaz
Bizim görevimiz olan danışmanlık ve rehberliktir. Aslında bizde bunu yapacağız. Deftere yazacağız, mail yoluyla bildireceğiz, gözlem raporları ve risk analizlerine de ekleyeceğiz. Ama hayati bir risk söz konusu olduğunda ve işveren tarafından aksiyon alınmıyorsa bunu bakanlığa bildirmekte görevimizin bir parçasıdır.

kemalozyakut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Merhaba arkadaşlar ;

Öncelikle bu işi yapan periyodik kontrol uzmanı olarak bizim yapmamız gereken şey, makinaya göre son çıkartılan standartlara uygun olup olmadığıdır. Uygunsuzluğu raporda belirledikten sonra firmanın bunu 30 gün içerisinde standartlara uygun hale getirmesi gerekiyor. Getirmediği taktirde rapora makina kullanıma uygun değildir raporu verilebilir. Bunun sonrasında iş güvenliği yetkilisi bununla ilgili gerekli yerlere bildirimde bulunabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.