Toolbox Elektrik Güvenliği, Uzatma Lambalari Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  ELEKTRİK GÜVENLİĞİ – UZATMA LAMBALARI
  Uzatma lambaları kullanıyorsanız, aşağıdaki önlemleri alınız:
  • Lambayı asmadan veya enerji vermeden veya fişe takmadan önce kordonu ve üzerindeki tüm parçalarını kontrol ediniz. Dış yalıtımda hasar olmadığından, lamba yuvalarının sağlam olduğundan ve çatlak veya kırık olmadığından emin olunuz.
  • Uzatma lambaları topraklanmalıdır. Topraklamanın kalitesi sıklıkla kontrol edilmelidir. Eğer bir elektrik arızası gerçekleşirse iyi bir topraklama hayatınızı kurtarabilir, özellikle de ıslak ortamlarda veya metal yapılar üzerinde çalışıyorsanız. Eğer bir Topraklama Arızası Devre Şalteri varsa, kullanın. Tüm ıslak ortamlarda Topraklama Arızası Devre Şalteri kullanılmalıdır.
  • Herhangi bir tutuşabilir malzeme yanında asla uzatma lambası kullanmayınız. Kendiniz de iyi biliyorsunuz ki, ampüller ısınır. Tutuşabilir malzeme ile doğrudan temas etmese bile, parlama noktasına ulaşıncaya kadar ısı yavaş yavaş birikebilir.
  • Tüm ampüllerin üzerinde muhafaza olduğundan emin olunuz. Bu sadece ampülün tutuşabilir malzeme ile doğrudan temas etmesini engellemekle kalmaz, ayrıca sizin (veya başka birisinin) ampüle doğrudan dokunmanızı ve yanmanızı da önler.
  • Tüm lambalarda sağlam ampüller olmalıdır. Ampülün olmadığı durumlarda açığa çıkan elektrik iletkenleri ile temas etmemenizi ampül sağlar. Yanmış veya kırık bir ampülü değiştirirken, kablonun fişini prizden çıkarın ve kesiklere karşı eldiven giyin.
  Parlayıcı buharların bulunduğu bir alanda asla sıradan bir uzatma lambası kullanmayın. Kapalı ve kısıtlı bir alanda kullanıldığında, eğer sıradan bir uzatma kullanılıyorsa, alanın “Sıcak İş İçin Uygun” olduğu onaylanmalıdır. Eğer alan içindeki ortam “Sıcak İş İçin Uygun” değilse, o zaman alev almaz lambalar kullanılmalıdır. Unutmayın, parlayıcı buharların bulunduğu bir alanda herhangi bir aydınlatma yerleştirdiğinizde, ortama ateşleyici sokmaktasınız. Bu da sizin hayatınızı tehlikeye atacaktır. Özellikle uzatma lambasını kontrol ederken kablo, fiş, lamba yuvaları ve ampülün sağlam ve yerinde olduğundan emin olun. Muhafazanın altındaki contayı da unutmayın. Her şeyin temiz ve sıkıca yerine oturmuş olduğundan emin olun.​

  ELECTRICAL SAFETY - PORTABLE LIGHT STRINGS
  Follow these precautions when using portable light strings:
  • Inspect the wiring and fixtures before stringing the lights or before they are energized or plugged in. Make sure the outer insulation is not damaged, the plug ends are intact, and the fixtures are not cracked.
  • The light-string must be grounded. Make certain the plug has a ground prong. Never cut one off. The quality of the ground must be tested frequently. A good ground could save your life if an electrical fault develops, especially when working in wet conditions or on metal structures. If a Ground Fault Interrupter (GFI) is available, use it. GFIs should always be used under wet conditions.
  • Never string lights so they are near any combustible items. You know from experience, that bulbs get hot. Even if they are not in direct contact with the combustible, heat can build up slowly until the ignition temperature is reached.
  • Make certain that all bulbs have guards installed. Not only will this help prevent the bulb from coming in direct contact with a combustible, it can also protect you (or someone else) from coming in contact with the bulb and getting burned.
  • All fixtures must have an unbroken bulb installed. The bulb will help prevent you from coming in contact with the exposed electrical conductors that are present when a bulb is missing or broken. When you change a broken bulb, disconnect the power from the light-string and wear gloves to guard against cuts.
  Never use an ordinary light string in an area that could contain flammable vapors. When used within an enclosed or confined space, the space must be certified as "Safe for Hot Work" if a conventional string is used. If the atmosphere is not "Safe for Hot Work", then "explosion-proof" lights must be used. Keep in mind, when you place any type of lighting in an area where flammable vapors are present, you are introducing a source of ignition. This could endanger your life. You will want to be especially careful during your inspection to make sure that the cord, all plugs, the fixture and the globe are all in place. Don't forget the gasket at the bottom of the globe. Make sure everything is clean and tight.​

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica