Dünya Bankası-ifc Kredileri Için Isg Denetimleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Dünya Bankası-ifc Kredileri Için Isg Denetimleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Makaleleriniz' kısmında Onur Yaltı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur Yaltı

  Onur Yaltı TÜİSAG Üyesi  DÜNYA BANKASI – IFC’NİN KURUMLARDAN İSG VE ÇEVRE KONUSUNDA BEKLENTİLERİ


  IFC, kurumlara büyük ölçekli finansal kaynak yaratırken birçok konuda belirli şartların sağlanmasını istiyor. Bu şartlar sadece finansal içerikli konular değil. Maddi içerikli şartların yanında destek verilen kurumun İSG ve çevre bakımından da önemli bazı gereklilikleri sağlaması gerekiyor.

  IFC’den destek almak isteyen kurumlar iş sağlığı, iş güvenliği ve çevre konularında yeterli değilse bu destekten mahrum kalabilmekteler.IFC’den destek alan kurumlardan ise mutlaka iş güvenliği ve çevre konularında iyileştirmelerin yapılması istenmekte ve sağlanan mevcut olumlu koşulların da sürekliliği beklenmektedir.

  [​IMG]

  Peki koşulların sağlanıp sağlanmadığı, kurumun İSG ve çevre konularında mevcut ve gelecekteki durumunu IFC nasıl belirliyor?

  Bu sorunun cevabını şöyle verebiliriz; ülkemizde bu konuda az sayıda deneyimli uzman denetçi var ve bu uzman danışmanlar IFC’den destek alan kurumu Uluslararası Finans Kuruluşu’nun kıstaslarına göre inceliyor. Uzman denetçi anlaşılan kuruma gelerek denetimi gerçekleştirdikten sonra raporlamayı kuruma hazırlıyor ve kurum da sözkonusu kapsamlı raporu IFC’ye iletiyor.
  [​IMG]
  Yakın zamanda Dönüşen Adam’ın çevre ve İSG danışmanları ile gerçekleştirdiği Tiryaki Agro Gıda San. ve Tic. A.Ş. denetimi bunun güzel örneklerinden biri. Dünyanın dört bir yanında yetişen ürünlerin sofralara verimli şekilde ulaşmasını sağlayan Tiryaki, Türkiye’nin en büyük tarım ticaret şirketi.

  Ülkemizde özellikle kuruyemiş ve bakliyat alanında büyük pay sahibi olan kurum Gaziantep’teki tesisi için yapacağı yatırımlar doğrultusunda Dünya Bankası’ndan destek alma yoluna gitmiştir. Bu noktada Tiryaki Agro, sözkonusu denetimlerin en yüksek standartta gerçekleşmesini istemiştir. IFC’nin çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik politikası doğrultusunda Tiryaki’nin hazırlayacağı rapor için bu alanda uzmanlaşmış az sayıdaki danışmanlık firmasından biri olan Dönüşen Adam ile anlaşılmıştır.

  Doğan Oktar, Dönüşen Adam’ın danışmanlarından iş güvenliği konusunda çok uluslu şirketlerde uzun yıllara yayılan deneyime sahip A sınıfı iş güvenliği uzmanıdır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde birçok IFC denetimi gerçekleştiren Oktar, Tiryaki’den gelen istek üzerine ekibi ile birlikte Gaziantep’teki tesislerde 2 gün boyunca uluslararası standartlara yönelik denetim gerçekleştirmiştir. Gaziantep Organize Sanayi bölgesinde yer alan kuruyemiş ve bakliyat faaliyetinde bulunan bu özel tesis Doğan Oktar ve ekibi tarafından denetlenerek İSG ve çevre konusundaki mevcut durumu belirlenmiştir. Yapılan denetim sonrasında hazırlanan rapor IFC’ye iletilmek üzere kuruma teslim edilmiştir.

  [​IMG]

  Tiryaki‘de gerçekleşen bu denetim gibi IFC’nin çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik politikası doğrultusunda birçok kurumda yapılan yatırım sonucu bu denetimler gerçekleşmektedir. Çevre danışmanı Burak Sertaç, “Bunun sonucu olarak kurumların kendi bünyesindeki İSG ve çevre durumunun yanı sıra çevreye olan etkileri de belirlenmiş oluyor. Alınması gereken önlemler varsa belirlenip tehlikeler gideriliyor, yapılabilecek iyileştirmeler için de fırsat yaratılmış oluyor” diyor.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica