Soru : Destek Elemanı Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bozkurt-_-05

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar,

Destek elemanı ataması ile bir ton araştırma yapmama rağmen hala net bir şey edinemedim. Yani yönetmelik maddesi, haber linki vb. şey atmayın. İşin mantığını öğretin lütfen. Demem o ki destek elemanı atamasından kasıt nedir ? Acil durum ekiplerine yerleştirdiğimiz kişiler aslında bizim destek elemanımız mı yoksa destek elemanı bunlardan ayrıyetten atanan kişiler midir ?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Arama,kurtarma,tahliye,ilk yardımcı,yangınla mücadele ,söndürme,kurtarma,koruma,ekipleri destek elemanı sayılır bu nedenle görevlendirme yapılıp, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilmesi ve belge verilmesi , gerekir.
Ekte destek elemanları takibi için hazırladığım,(tamamen özgün) bir formatı gönderiyorum.
Burada "GEREK" sütununa iş yeriniz için, gerekli sayıyı hesap edip yazınız.
İsimler hanesine bu sayı kadar elemanın adını yazınız.
Tarih te atarsanız revize etmek kolaylaşır.
Ayrıca tüm bu kişilere görevleri ile ilgili eğitim verildiğini belgeleyip,arşivleyiniz.

İLGİLİ MEVZUAT:
İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler (arama ,kurtarma ,tahliye,yangınla mücadele ekipleri), yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir.

Görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Ekli dosyalar

• T.DESTEK ELEMANLARI TAKİP TABLOSU.pdf
    63.7 KB · Görüntüleme: 580

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İlk çalıştığım firmada bu acil durum ekiplerinin dışında başka kişilere de destek elemanı eğitimi vermişti ve belgelendirmişti isg uzmanı. Onlar da üretimle alakalı riskleri, tehlikeleri gözlemleyecek dedi. Mantığında bu taşın altına hepimiz elimizi koyalım diye bir düşünce vardı. Bu yöntemi uygulayan uzmanlara sorum şu; bir kaza olduğunda ve ortada bir ihmal var ise destek elemanlarıyla birlikte mi bu yükün altına gireriz? Kendi şahsi fikrim bunun eğitimini alıp sınavına girip belgesiyle bu mesleği yapan kişinin (isg uzmanının) yanında davada destek elemanlarına top düşmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.