Soru : Demir Kesme Bükme Makinesini Kullanan Kişiler İçin Atama Yazısı Yazılır Mı?

aybükesrm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Demir kesme bükme makinesi için atama yazısı yazdım boyle bir şeyle ilk defa karşılaştım İSG de yeri var mıdır?

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Siz ne ataması yaptınız? Görev talimatı yazılabilir talimat içerisinde İSG gereklilikleri de yazılır. Görev talimatı da bir uzmanın tek başına yazalabileceği bir şey değil.

aybükesrm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Demir kesme bükme makinesi için atama yazısı yazdım boyle bir şeyle ilk defa karşılaştım İSG de yeri var mıdır?
Ana firmanın isg uzmanı bana talimatname attı iste bunu çalışma tezgahına as dedi birde isim listesi yaptım onu da astım bunların haricinde atama yazısı yazdırdı iste bu bu şantiyede .... TC nolu... İsimli çalışan demir kesme isine atanmıştır gibi bir yazı
Bu meslekte yeniyim daha 1 yıl olmadı sadece merak ettim boyle birşey gerçekten var mı?

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Talimat yazmak, çalışma alanına asmak, çalışanlara imza ile tebliğ etmek doğru uygulamalar ama bir iş güvenliği uzmanı çalışana görev atamasını yapması çok doğru değil. İK ve işveren vekili yapması daha isabetli olur. İş güvenliği uzmanı personel almak ve yetkilendirmekten ziyade personelin göreve uyumluluğunu hekim ile birlikte değerlendirir.

Eyüp Akay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Görev tanımına mutlaka eklenmelidir. Birim , Pozisyon , Statü (usta , Teknisyen vb.) özlük dosyasında da bulunması fayda sağlayabilir. İdari işler ve İnsan Kaynakları birimleri ve Bölüm amirleri bilgilendirilmeli ve ortak bir bir çalışma sonucu olmalıdır

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar,
Demir kesme bükme makinesi için atama yazısı yazmanın bence bir mantığı yoktur. Şöyle ki ; çalışanın öncelikle bunu kullanacak mesleki yeterliliği varsa (ki MYK da bu Betonarme Demircisi/Seviye 3 diye geçer) talimatları mevcutsa ve çalışana tebliğ edilmişse, risk değerlendirmesinde makinenin risklerine değinilmişse bunun yanı sıra bir atamaya gerek yoktur. Zira Myk da ilgili meslek standardı tanımlanan bir ekipman olup bu eğitimi almayan kişilerin bu makineyi kullanması son derece tehlikeli olacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.