Çok Tehlikeli Eğitim Sunumu

Ünzile ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba. Eğitim vermem gerekiyor fakat pc olmadığı için hazır sunum lazım acilinden. Yardımcı olabilecek var mı?

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ya şu eğitim sunum vs konusunda bir iki çift laf etmenin zamanı geldi artık.Arkadaşlar eğitim vermek için illa ki bi hazır sunuma falan ihtiyaç yok,zaten alışılagelmiş powerpoint sunumlarının hiç mi hiç çalışanlar üzerinde etkisi yok,sunum dediğimiz şey aslında tamamen sunan kişiyle alakalı birşeydir.Sen neyi sunarsan sunum odur,mesela bir powerpoint eğitim dosyası alalım ve iki ayrı eğitmen iki ayrı sınıfta eğitim versin,göreceksiniz ki aslında iki farklı sunum olacaktır,aynı konu akışı ve aynı resimlerden oluşan ve adına sunum dediğiniz şey aslında sunum değil ordaki bilgileri aktaran kişinin bunu servis etme şeklidir sunum.
Herkesin tarzı farklı olabilir ama mesela ben ne yapıyorum,İnternetten bir kaza videosu indiriyorum ve kazayı çalışanlara izlettirirken daha ilk dakkada videoyu durdurup kazadan önce bir risk analizi yapıyoruz ve olasılıklar üzerinde tarışıyoruz,sonra video ilerlerken kaza gerçekleşiyor ve o kazanın oluş sebepleri hakkında tekrar tartışmaya başlıyoruz,emin olun çalışanların hak ve yükümlülüklerinden tutun da risk analizi,çalışma ortamı şartları,hatalı davranışlar,tertip düzen vb pek çok konu 2-3 dakkalık tek bir video öncesi ve sonrasında çalışanlara aktarılmış oluyor,yani bir trafik kazası izlediğinde ve onun üzerine kafa yorduğunda o kişiler benim beklentim sadece trafikteki davranışını değiştirmesi değil vinçle ya da iş makinesiyle ya da forkliftle ya da elektrikle çalışırken davranışını değiştirmesidir yani kişinin düşünce yapısını bakış açısını değiştirmek temelde önemlidir,yoksa zaten herkes tarafikte kırmızı ışıkta durmasını ya da kemer takmasını biliyor fakat uygulamada kurala uymamak kişinin bakış açısı ve risk algısıyla ilgili bir konudur.Mesele bu algıyı değiştirmektir.

Ünzile ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ya şu eğitim sunum vs konusunda bir iki çift laf etmenin zamanı geldi artık.Arkadaşlar eğitim vermek için illa ki bi hazır sunuma falan ihtiyaç yok,zaten alışılagelmiş powerpoint sunumlarının hiç mi hiç çalışanlar üzerinde etkisi yok,sunum dediğimiz şey aslında tamamen sunan kişiyle alakalı birşeydir.Sen neyi sunarsan sunum odur,mesela bir powerpoint eğitim dosyası alalım ve iki ayrı eğitmen iki ayrı sınıfta eğitim versin,göreceksiniz ki aslında iki farklı sunum olacaktır,aynı konu akışı ve aynı resimlerden oluşan ve adına sunum dediğiniz şey aslında sunum değil ordaki bilgileri aktaran kişinin bunu servis etme şeklidir sunum.
Herkesin tarzı farklı olabilir ama mesela ben ne yapıyorum,İnternetten bir kaza videosu indiriyorum ve kazayı çalışanlara izlettirirken daha ilk dakkada videoyu durdurup kazadan önce bir risk analizi yapıyoruz ve olasılıklar üzerinde tarışıyoruz,sonra video ilerlerken kaza gerçekleşiyor ve o kazanın oluş sebepleri hakkında tekrar tartışmaya başlıyoruz,emin olun çalışanların hak ve yükümlülüklerinden tutun da risk analizi,çalışma ortamı şartları,hatalı davranışlar,tertip düzen vb pek çok konu 2-3 dakkalık tek bir video öncesi ve sonrasında çalışanlara aktarılmış oluyor,yani bir trafik kazası izlediğinde ve onun üzerine kafa yorduğunda o kişiler benim beklentim sadece trafikteki davranışını değiştirmesi değil vinçle ya da iş makinesiyle ya da forkliftle ya da elektrikle çalışırken davranışını değiştirmesidir yani kişinin düşünce yapısını bakış açısını değiştirmek temelde önemlidir,yoksa zaten herkes tarafikte kırmızı ışıkta durmasını ya da kemer takmasını biliyor fakat uygulamada kurala uymamak kişinin bakış açısı ve risk algısıyla ilgili bir konudur.Mesele bu algıyı değiştirmektir.
Tamamda benim yazdıgımla sizin yazdıgınız bir iki çift lafın (sözde) ne alakası var? :) formaliteden de olsa bir sunum gerek zaten sunumu ezberleyip eğitim sunamazsınız. Tabii ki de herkesin sunum tarzı farklı a kişisi sizin anlattığınız şekilde sunar b kişisi başka bir tarzda sunar. Konu bu değil ki, isteyen istediği tarzı uygular zaten bundan kimene?

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Şimdi ben ve pek çok arkadaş burada görüşlerini paylaşmak için bir iki satır (sözde değil mecazen ) karalarken kimseyle polemik yaşamak için yapmıyoruz,sadece yol ve yöntemlerimizi paylaşıyoruz.Ayrıca burada bazı konularda gerek döküman olsun gerekse eğitim veya teknik bazı konular olsun yardım talep eden arkadaşlara da yardımcı olabilmek için bu forum sayfalarına arada bir takılıyoruz,belki siz de böyle yapıyorsunuzdur bilemem ama öğle zamanlar oluyor ki burada sizinki gibi basit masumane bi yardım talebini okuduğumda bizim sektördeki bazı kronik sorunların gün yüzüne çıktığını farkediyor ve ben de şahsen bu kronik sorunlara odaklanmış halde kendimi buluyorum.Çok fazla detaya girip başka polemiklere girmek istemem ama şunu da belirtmeliyim ki ülkemizdeki herhangi bir İş Güvenliği UZMANI 'nın pekçok şeye ihtiyacı olabilir ancak bu şey asla formaliteden olamaz olmamalıdır da.Saygılarımla.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
bu konu açılmadan moderatör tarafından silinmesi gerekir.
Bu grup da hazır 100 tane sunum var zaten..

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
bu konu açılmadan moderatör tarafından silinmesi gerekir.
Bu grup da hazır 100 tane sunum var zaten..
Sayın Olcay Altay ben de zaten o konuya hiç değinmedim,araştırmaya,analize yeterli vakit ayırmayan o kadar çok meslektaşımız var ki,bir belge ya da sunum veya ne olursa işte bişeyi talep eden bazı arkadaşlar şu forum sayfalarındaki hazır döküman ve sunumları bile arama zahmetine katlanmadan direkt olarak isteyebiliyor,zaten bundan on sene önceki iş kazasında ölen ve sakat kalanların bu son bir iki yıldaki ölüm ve sakat kalma sayılarını karşılaştırdığımızda bir dirhem yol alamadığımız görülmektedir.UZMAN kelimesinin içini bi doldurabilsek zaten büyük bir adım atmış olacaz.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın Olcay Altay ben de zaten o konuya hiç değinmedim,araştırmaya,analize yeterli vakit ayırmayan o kadar çok meslektaşımız var ki,bir belge ya da sunum veya ne olursa işte bişeyi talep eden bazı arkadaşlar şu forum sayfalarındaki hazır döküman ve sunumları bile arama zahmetine katlanmadan direkt olarak isteyebiliyor,zaten bundan on sene önceki iş kazasında ölen ve sakat kalanların bu son bir iki yıldaki ölüm ve sakat kalma sayılarını karşılaştırdığımızda bir dirhem yol alamadığımız görülmektedir.UZMAN kelimesinin içini bi doldurabilsek zaten büyük bir adım atmış olacaz.
Çok güzel bir açıklama, teşekkürler

Necmettin Yıldıztekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hastanelerde güncel olarak hazırlamış olan temel iş güvenliği eğitimini vereceğim arkadaşlar var mı?

Necmettin Yıldıztekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hastanelerde temel iş güvenliği eğitim hazırlayan arkadaşlar var mı? Güncel hali bana lazım elinde olan varsa atabilir mi? Arkadaşlardan destek gelirse sevinirim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hastanelerde temel iş güvenliği eğitim hazırlayan arkadaşlar var mı? Güncel hali bana lazım elinde olan varsa atabilir mi? Arkadaşlardan destek gelirse sevinirim.
Daha önce bu konuda çok şey yazdım ve bazen linç yedim. Ama tekrar yazayım. A sınıfı bir uzman sıfatıyla çalışan kişinin hazır sunum istemesi mesleki etik olarak hiç uygun olmadığı gibi, mesleği de başkalarının gözünde küçük düşürmektedir. Bir de güncel halini talep etmişsiniz ki bu hemen alıp kullanayım bana iş olmasın demek oluyor.

Hastanede eğitim verecekseniz, hastaneyi incelersiniz, kullanılan ekipmanları, kullanılan kimyasalları, biyolojik riskleri vb. belirlersiniz ve o hastaneye uygun bir eğitim sunumu hazırlarsınız. bu kadar basit. hastane kaç katlı, yangın söndürme sistemi var mı? depreme dayanıklı mı? her kurumun her binanın kendine has özellikleri olduğu için başka bir hastanenin sunumu size yeterli olmaz veya gereksiz bilgi içerebilir.

Son düzenleme:

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
17 yıl hastane yöneticiliği yapmış aynı zamanda İSG uzmanı olan bir kişi olarak hastaneler dışarıdan bakıldığı zaman diğer kurumlara göre daha az riskli gibi gözükmesine rağmen kendine özgü riskleri bünyesinde barındırmaktadır. 2 yıldan beri yaşadığımız COVID pandemes sırasında bir çok salık personelini kaybederek bunu bilakis yaşadık. O yüzden bu sektörde çalışacak arkadaşların sağlık mevzuatı ve sağlıkla ilgili kendine has Sağlıkta Kalite Standartlarını iyi bilmesi gerekmektedir.

sametonsuz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
17 yıl hastane yöneticiliği yapmış aynı zamanda İSG uzmanı olan bir kişi olarak hastaneler dışarıdan bakıldığı zaman diğer kurumlara göre daha az riskli gibi gözükmesine rağmen kendine özgü riskleri bünyesinde barındırmaktadır. 2 yıldan beri yaşadığımız COVID pandemes sırasında bir çok salık personelini kaybederek bunu bilakis yaşadık. O yüzden bu sektörde çalışacak arkadaşların sağlık mevzuatı ve sağlıkla ilgili kendine has Sağlıkta Kalite Standartlarını iyi bilmesi gerekmektedir.
aynen dediğiniz gibi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.