Soru : Çok Kötü Bir Kaza Oldu Defterde Yazılanlar Beni Korur Mu?

Akınoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar olay pazar günü elektrik direği diken firmada oluyor direğin altına konulan 1 tonluk beton kaidenin vinçci tarafından beton kaideyi koymak için açılan 1 metrelik çukurun yanına konması ile maalesef koyduğu çukurun yanından iplerinden boşalarak 1 metrelik çukura kayması ve o esnada çukurda bulunan işçinin üzerine kayması sonucu oluyor. işçi yoğun bakımda hayatını kaybetmesi muhtemel defterde yükün altında ve yük yanında işçi çalıştırılmaması gerekir yazmıştım beni korur mu? ve başka şeylerde yazılabilirmiydi ne yazsaydım acaba?

Arda SOYKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle çok geçmiş olsun
ölümlü yada uzuv kayıbı olan bir olayda genel bilgiler değil daha spesifik tespitler talep edeceklerdir. Böyle bir konu ile ilgili daha detaylı bir anlatım sağlamanız gerekmekte ve durum hakkında önerilerde bulunmanız gerekmektedir.
Yani aslında demek istediğim yükün altında yada yanınada işçi çalıştırılmaması eğer çalıştırılması gereken durumlar olduğunda birim amirinden imzalı izin belgesi bulunması gerekemektedir gibi bir ekleme yapmanız sizi durumdan kurtaracaktır

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
geçmiş olsun hocam

AZEM ŞAHBAZ maden

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar olay pazar günü elektrik direği diken firmada oluyor direğin altına konulan 1 tonluk beton kaidenin vinçci tarafından beton kaideyi koymak için açılan 1 metrelik çukurun yanına konması ile maalesef koyduğu çukurun yanından iplerinden boşalarak 1 metrelik çukura kayması ve o esnada çukurda bulunan işçinin üzerine kayması sonucu oluyor. işçi yoğun bakımda hayatını kaybetmesi muhtemel defterde yükün altında ve yük yanında işçi çalıştırılmaması gerekir yazmıştım beni korur mu? ve başka şeylerde yazılabilirmiydi ne yazsaydım acaba?
Arkadaşım çok geçmiş olsun

cenk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Öncelikle büyük geçmiş olsun kardeşim.İnşallah kaza geçiren arkadaş bir an önce sağlığına kavuşur vetekrar iş hayatına geri döner.

Bu tür kazalardan sonra bildiğin gibi İSG Uzmanı olarak kaza klasörü hazırlaman gereki.Bu kaza raporunda ;

1- Kazanın Canlandırma resimlerini çekerek olayın nasıl olduğunu resimlemen gerekli.(Bu madde en kilit maddelerden biri)
2-Kaza anında olay yerinde bulunan şahitlerin olay ifade tutanaklarını alman gerekli.
3-Kaza anında kullanılan iş makinasının periyodik muayene raporunu tutman gerekli
4-Vinç operatörün ve çalışanların Mesleki yeterlilik sertifikalarını dosya içinde hazır bulundur.Burada önemli olan kazazedenin SGK meslek kodu veyaptığı işin paralel olması.Yani o an yaptığı işle Sgk bildirgesinde yazan meslek kodu aynı mı ? Vinç operatörünün sertifikası var mı ?
5-Kaza anında sapancı var mıydı ? Bu sapancı yeterli eğitimi aldı mı ?
6-Kazazede bugüne kadar kaç adet İSG eğitimi aldı(Toolbox ve Yıllık zorunlu eğitim) ve bu eğitimler arasında "Vinçle Yapılan Çalışmalarda İSG Kuralları" başlığına yakın eğitim aldı mı ? Bu eğitim önemli ?
7-Defterde yazdığın nottan sonra bir değişiklik oldu mu ? Yani işverenin tepkisi ne oldu ? Eğer hiçbir şey olmadıysa neden çalışma iliş kurumu müdürlüğüne şikayet etmedin ?
8-Bu personele verdiğin KKD teslim tutanaklarını klasöre ekle.
9-Vinç operatörünün kullandığı sapanların sertifikaları var mı ?
10-Sağlık raporunu kaza klasörüne ekle.İşyeri hekiminin sağlık raporunda "Kaldırma İşlerinde Çalışması Uygun Değildir" veya başka bir notu var mı ?
11-Pazar günü çalışma yapmak için "Çalışma İzni Aldılar mı?" Ayrıca Kaldırma iş izni aldılar mı ?
12-Bu kaza risk değerlendirme raporunda yazdın mı ?

İyi Çalışmalar Kardeşim.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Geçmiş olsun Akın Bey.
Forumumuzda bizlere destek veren birbirinden değerli avukatlarımıza danışmak faydalı olur diye düşünüyorum.
@Av. İlknur SEZGİN TEMEL, @Av Seher Kırbaş Canikoğlu, @Av. Elif KABADAYI TATAR, @Av.Ece Güneyli, @Av.Mustafa Mıhcı arkadaşımızı, iş güvenliği uzmanlığı yaptığı işyerinde yaşanan bu talihsiz olay sonrasında neler beklemektedir? Bilgi ve tecrübeleriniz ışığında bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.