Çimento Fabrikalarına 6331 Sayılı Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun Getirecekleri Hk.

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sn. Arkadaşlar,

Bilindiği üzere yeni yasanın yürürlüğü gireceği 01.01.2013 Tarihi itibariyle sorumlulukları yerine getirmeye başlamak zorundayız. Çimento Fabrikaları ortalama 100'ün üzerinde çalışanı olan Çok Tehlikeli Sınıfına girmektedir. Bununla ilgili sayı ile orantılı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmak zorundalar.

Fakat her Çimento Fabrikasının kendi bünyesinde birden fazla maden ocakları (Kalker, Kil, Demir, Tras vb) bulunmaktadır. Her bir fabrikanın kendi uhdesinde en az birden fazla ocağı olduğu ve bunları alt işvereni çalıştırdığı düşünülürse Fabrikaya bakan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı bu maden ocaklarına da bakabilirmi ? Yada bunlarla ilgili ayrıca atamamı yapmamız gerekmektedir ?

Bunun dışında tüm ruhsat hukuku tamamlanmış fakat hiç çalıştırılmamış bakir şekilde olan ruhsatlı sahalarımız içinde atama yapılması gerekmektemidir?

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Rahmi Bey,

Çalışmayan fakat İşletme İzni alınmış sahalarda Teknik Nezaretçi ataması yapılması gerekmektedir. Migem bu konuda cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Artık İl Özel İdareleri bile GSM için istenen evraklarda Teknik Nezaretçi atama belgesi istemektedir. Bu mantıkla düşünülürse çalışmasak bile ruhsat hukuku tamamlanmış sahalar içinde atama istenebilirmi ?

cagatay060606

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Rshmi madencilik faaliyetinde bir sorunum yok ogrenmek istedigim isletme izini alinmis olmasina ragmen hic uretim faaliyetinde bulunulmayan maden sahalarina is guvenli uzmani atamamiz gerekecekmi bildiginiz uzere uc sene sahayi calistrmadan maden hukuku acisindan sorun yok ama bu surede atama yapilmasi gerekmektemidir ?

Yusuf SAYAR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende 5-6 yıldır bu sektördeyim, A sınıfı yanında, En az C sınıfı İSG uzmanı da çalıştırma zorunluluğu olduğunu duydum, ne kadar doğru emin değilim:kararsız:

eniyiisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar,

önemli olan kaç sigorta sicil numarası olduğudur.

bakanlık o maden ocağı buraya mı bağlı o fabrika şurayla ayrı mı birleşik mi bilemez. dolayısıyla sizin kaç tane sigorta sicil numaranız varsa o kadar uzman çalıştırmanız gerekir. örneğin atıyorum maden ocakları ile çimento fabrikası aynı sigorta sicil numarasında ise bakanlık sizden bir uzmanlık sözleşmesi ister ama 2 ayrı sigorta sicil numarası varsa 2 uzmanlık sözleşmesi ister.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.