Çevremizdeki Iş Güvenliği Uzmanlarının Karşılaştığı Davalar,soruşturmalar,sıkıntılı Durumlar....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında YUK-MAK-MUH tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İş Güvenliği Uzmanına kesilen maddi tazminat cezasının tamamını bireysel sigorta öder mi?

 1. Evet

  oy sayısı 10
  19,6%
 2. Hayır

  oy sayısı 41
  80,4%
 1. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Kendi başımızdan geçen ya da tanık olduğumuz ya da duyduğumuz; iş yerinde meydana gelen iş kazası durumunda, iş güvenliği uzmanlarının karşılaştıkları durumlar ya da olayları paylaşalım.
  Bu gibi durumlarda iş güvenliği uzmanlarının ödedikleri tazminatlar neler olacak? Bireysel sigortalar ne kadarını karşılayacak?


   
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı SGK'lı bir firmada çalışan İş güvenliği uzmanı çalıştığı yerde iş kazası olursa tazminat ödemez, işveren sorumludur tazminat kısmından siz hiç yanlış üretimden kaynaklanan zararı üretim mühendisinin ya da yanlış imalat dolayısıyla çıkan zararı şantiye şefinin ödediğini duydunuz mu? ama karakol ve mahkeme durumu için aynı şey geçerli değil orda sorumluluklar var..

   
 3. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Peki işveren kendine kesilen tazminatı da Uzmana rücu edemez değil mi?

     

   
 4. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi

  yanlış üretimden doğacak zarar işvereni bağlar. İş kazasından doğacak olan zarar iş güvenliği uzmanını bağlar. Verdiğiniz bu örneklerin tamamen birbirinden farklı olduğunu düşünüyorum. Örneğin iş yerinde iş güvenliği uzmanının belirleyemediği bir riskten doğacak olan iş kazası sonucunda hem işveren hem de iş güvenliği uzmanının sorumluluğu vardır (!)

   
 5. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Sorumluluk kısmında haklısınız yasal sorumluluk var ama mali kısımda yok, ancak bu bahsettiğim tam zamanlı çalışanlar için geçerli dışardan hizmet verenler için tabi ki de parasal sorumluluk da var. Kimse tam zamanlı maaşlı çalışan birinin gelirini elinden alamaz...

     

   
 6. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  MERHABA ;

  BENİM BU KONU İLE ALAKALI DÜŞÜNCEM, UZMAN TAM ZAMANLI YADA YARI ZAMANLI FARK ETMEKSİZİN UZMANI BAĞLAYICI OLDUĞUDUR. ÖRNEK VERMEK GEREKİR İSE ; İŞ KAZASI MEYDANA GELDİ KİŞİ İÇİN HARCANAN ÜCRETLERİN TAMAMINI SGK ÖDÜYOR VE SGK BU ÜCRETİ ALABİLMEK İÇİN İŞ VERENE RÜCU DAVASI AÇABİLİR, İŞ VEREN DE UZMANA DAVA AÇABİLİR. BU İŞ VERENİN ALACAĞI TAVIRDIR.

  BU DURUM İÇİN UZMANLARA TAVSİYEM MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI YAPTIRMASIDIR, EN AZINDAN MADDİ TAZMİNAT DAVALARINI KARŞIYALABİLMELERİ İÇİN.

   
 7. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Sayın akinçaylak örnek vermek gerekirse kısmına bildiğiniz gerçek örnek veya yaşanmış olay varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Şahsen benim başıma ölümlü iş kazası geldi her ne kadar İSG kanunu çıkmadan olmuş olsa da ki o zaman İSG mühendisi olarak çalışıyordum, kimse de çıkan tazminatları rücü etmedi hatta adımız geçmedi, yasal kısımlar hariç..
   
  YUK-MAK-MUH bu yazıya teşekkür etti.
 8. Hakiki Bilgi

  Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

  İzmirde inşaatı devam eden Üçyol-Üçkuyular metro hattındaki inşaatta 3 yıl önce hava tankının patlamasıyla(16 temmuz 2010) 2 işci hayatını kaybetti.6(İçerisinde İGU H.Y'DE var) kişi 22'şer yıl 6 ay 'taksirle adam öldürme' suçundan Cumhuriyet savcası Murat İnci tarafından dava açıldı.(davayı açan savcı'patlayan tankın menşeinin bile belli olmadığı,ölen işcilerin bunu kullanmak için eğitilmedikleri' iddasında bulundu)
  Dava sonucunda H.Y 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.Dava temyizde.   
  YUK-MAK-MUH bu yazıya teşekkür etti.
 9. emreozcan

  emreozcan TÜİSAG Üyesi

  YUK-MAK-MUH bu yazıya teşekkür etti.
 10. furkany

  furkany TÜİSAG Üyesi

  Her işletmenin kendi iç yönetmeliği olabilir. yapılan zararlardan dolayı iç yönetmeliği veya disiplin yönetmeliğine göre bunu çalışandan tazmin edebilir. çalışanın geliri elinden alınamaz diye bir uygulama yok diye biliyorum. mantıken de olmaması lazım. burada meydana gelen zararda, işçinin kusuru aranır, kusur oranında gerekli ceza verilebilir. iş kazasında da yine aynı şekilde. kazazede kimse isterse tazminat davası açabilir ve isg uzmanını bir sürü sıkıntıya sokabilir. ama eğitimlerde bize de söylenen, ceza davaları kişilere, tazminat davaları şirketlere açılır şeklinde idi. işveren de pek tabi isg uzmanına bu tazminatı rücu edebilir diye düşünüyorum.   
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Arkadaşlar konuyu hava da olabilirlerle konuşmayalım. Canlı bildiğiniz yaşanmış örneklerle gösterin lütfen. İlla İSG konusu değil, diyinki şurda şu kişi bu hatasından dolayı şirketi 100000 TL zarara uğrattı şirket tazminat ödedi bu yüzden zarara uğratanın maaşından kestiler. Çalıştı ama maaş alamadı. Varsa böyle bildiğiniz örnekler paylaşın yoksa iç yönetmeliğe yazdım parayı sen ödicen felan diye kimse söyleyemez yalnızca yükselmeni engeller maaşına zam yapmaz ya da en kötü kovar ama elinden maaşı alamaz, patronlukla işçilik arasındaki en büyük farklardan biri de budur.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica