Çalışma Günleri Hakkında Bilgi Almak istiyorum

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında adahan2012 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. adahan2012

  adahan2012 TÜİSAG Üyesi  2009 yılından beri bir benzin istasyonunda çalışıyorum senelik izinleri 10 gün olarak şirket belirliyor ve hafta sonuda yıllık izinden düşüyor ve Bayram günleride normal bir gün olarak sayılıyor. Bu iş kanuna göre yasalmıdır.?


   
 2. ohsaeg

  ohsaeg TÜİSAG Üyesi

  Tabiki doğru değil.Yıllık izin hakkınız 14 gündür ve bunun hesabına hafta sonu dahil edilmez!İşvereninizle anlaşmanıza bağlı olarak bu izninizi bölerek kullanabilirsiniz!Resmi tatil günü çalışmanızda günlük ücretinizin 2 katı olarak hesaplanmalıdır!Bu yasal gerek ancak uygulama açısından kurumsal firmalar dışında riayet edimeyebiliniyor.

   
 3. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Çoğu firma bu denetimsizlikten çalışanını böyle sömürüyor. Herkes tarafından en çok bilinen 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu maddeleri izin ve mesaidir. Bu arada bir hatırlatma 14 iş günü yıllık izninizi bölebilir ama işvereniniz ile anlaşmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Normalde istediğiniz zamanda çıkabilirsiniz. Fazla çalışmaları yada mesaiyi parasal olarak maaşınıza yansıtmıyorlarsa fazla çalıştığınız miktarını (4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu madde 41) serbest zaman olarak kullanabilirsiniz. İşçi hak ettiği serbest zamanı 6 aylık sürede, çalışma süreleri içinde ücretinden herhangi bir kesinti olmaksızın kullanır.

     

   
 4. adahan2012

  adahan2012 TÜİSAG Üyesi

  peki bu konuyu şikayet etme gibi bi durum söz konusumudur eğer şikayet söz konusuysa nereye edebilirim. Edersemde 2009 dan beri olan haklarımı alabilirmiyim??

   
 5. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Tabiki de şikayet edebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, işinizden olmayın. Bölgenizde bulunan İşkur'a dilekçe ile müracaat edebilirsiniz. Bu dilekçeye istinaden iş müfettişinin firmaya gelip denetme yapmasını sağlayabilirsiniz.

     

   
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Haftasonu dahil edilmez derken yanlış anlaşılmasın cumartesi dahil edilir, pazar günü dahi edilmez.
  f

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica