Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitim Süreleri | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitim Süreleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında jemnan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kenan içöz

  Kenan içöz TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar öncelikle herkese işlerinde kazasız günler diliyorum.
  benim öğrenmek istediğim şu;
  Örneğin Tehlikeli ve 4 çalışanı olan bir firma anlaşma yaptım diyelim.bu firmaya ayda 4*15 dk = 60 dk hizmet vereceğim.
  Bu firmanın eğitimleri de 16 saat olacak.Her ay 1 saat eğitim versem 12 ayda 12 saat verebilirim.Kalan 4 saati nasıl tamamlayacağız?Tamam ayda 2'şer, 3'er saatle eğitimi bir şekilde tamamlarız da resmi olarak o firma da 1 saat sözleşmem var.Müfettiş 16 saatlik eğitimi ayda 1 saatlik sözleşmen ile nasıl tamamladın diye sormaz mı?


   
  serdarpala, aek48 ve fatihsen46 bu yazıya teşekkür etti.
 2. yeşim kaya

  yeşim kaya TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar az tehlikeli bir işyerinde en az iki saat temel isg eğitiminden bahsedilmiş ama bunun yasal dayanağı nedir? 8 saatlik eğitimden haberim var ama onu bilmiyodum. bi de bu 2 saatlik eğitimle o işverenin isg eğitimi zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor mu? konuya iyi hakim olan biri varsa yardımcı olursa sevinirim.

   
 3. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Eğitim süreleri ve konuları
  MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
  olarak her çalışan için düzenlenir.

  MADDE 6 – (4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:
  a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
  b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
  c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

  İlgili yönetmelik maddelerine göre az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde, en az üç yılda bir tekrar edilmek şartı ile en az 8 saat eğitim verilmesi yasal zorunluluktur. İşveren, yönetmelikte yazılı olan sürelerde çalışanlarına eğitim verilmesini sağlamadığı sürece bu konudaki sorumluluğundan kurtulamaz.

  Uygulamada, 2 saat eğitim verip 4 saat eğitim vermiş gibi belge düzenleyerek yasak savma yöntemi seçiliyor. Çoğu işyerinde ise hiç eğitim verilmeden, sadece belge düzenlenerek bu sorumluluk geçiştiriliyor.

     

   
  uzmancan ve Bilal54 bu yazıya teşekkür etti.
 4. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Bence ,Daha en baştan, sözleşmenizi gerekli eğitim süresini de gerçekleştirecek şekilde tanzim ederseniz ,ki bir nevi ön şart olacak bu uygulama daha uygun gibi duruyor.iyi çalışmalar

   
 5. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi     

   

  Ekli Dosyalar:

 6. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Şöyle bir varsayımda bulunmak istiyorum:Bir iş yerinde;2 saat fiilen eğitim verilsin ve 4 saat eğitim verilmiş gibi de evrak düzenlensin.Aradaki fark olan 2 saate karşılık gelen fiili zamanda bu çalışan nerede görülecek?Eğitimde olması gerekiyor normalde diye düşünürsek, bu çalışanın eğitim verilen eğitim salonu gibi bir iş yeri bölümünde olması gerekir.Peki, bu çalışan,bu zaman dilimi içinde esas pozisyonu ile görev yaptığı atelyeye gidip,elini matkapla yaralarsa ne olacak .İş kazası prosedüründe yapılacaklar belli,zaman,mekan,şahitler,bildirim...bu noktadan itibaren işler karışıyor..Özetle;bu şekilde bir pratik çözümmüş gibi duran çözümler,bizleri zora sokar,izlenilmemesi gereken bir yol diye düşünüyorum.Ne yaptı isek onu yazalım .İşte burada ;İSO9000 Toplam Kalite Yönetim Standartları Sistemi ön plana çıkıyor.Bizler,alanımızdaki kuralların, en iyi şekilde uygulanmasını sağlayan sorumluluklarımızı;teknik , idari ve hukuki her yönden sağlam temellere dayandırdığımız sürece, performansımızın daha verimli olacağını ve daha huzurlu bir çalışma ortamımızın olacağını düşünüyorum.
  Saygılarımla.

   
  AYŞE ERTEN AKŞİT bu yazıya teşekkür etti.
 7. chakonki

  chakonki TÜİSAG Üyesi

  Peki arkadaşlar burada belirlenen periyotlar lafından kasıt 1 yıl mı, iki yıl mı nedir? Yani bu kadar eğitimi 1 yıl içinde mi vereceğiz.
   
  Aby01 bu yazıya teşekkür etti.
 8. haruntasdemir26

  haruntasdemir26 TÜİSAG Üyesi

  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

  arkadaşlar ben bireysel çalışıyorum bi reklam şirketi benden isg eğitimleri aldıklarına dair bi belge istedi reklam panosu taktıkları yerlerde soruyorlarmış isg eğitimi aldığınıza dair belgeniz ver mı diye ben bu eğitimi tek başıma verip bunu belgelendirebiliyor muyum bi kaç iş yerinde gördüm OSGB ler düzenlemiş sadece eğitimi alanın ve iş güvenliği uzmanının imzası var bende böyle bişey yapabilir miyim yukarıda belirttiyim yönetmelikte kırmızı ile yazılmış yazıda benim anladığım kadarıyla yapamayacağımızı söylüyor sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. herkese iyi çalışmalar.   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 9. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  eğitimlerin hepsini sen vermek zorunda değilsin. örneğin yangın , ilkyardım, acil durumlar ,ergonomi , hijyen gibi konularda yapılacak eğitimleri konu ile ilgili çalışan dışardan kişilere veya kurumlara verdirebilirsin.

     

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 10. kadir serkan

  kadir serkan TÜİSAG Üyesi

  Şimdi arkadaşlar yeni işe başlamış birine temel iş güvenliği eğitimini kaç saat vermeliyim? NEt bir süre var mıdır? Denetimden geçmiş arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?   
 11. asistoli

  asistoli TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  inceleyiniz.   
  kadir serkan bu yazıya teşekkür etti.
 12. fatihsen46

  fatihsen46 TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Bakanlığının size verdiği süre minimum süredir. Bu sürenin altına inemezsiniz ama üzerine çıkabilirsiniz. Bakanlık size ayda bir saat gideceksiniz demiyor ( Bu bahsettiğiniz konu için ) minimum bir saat gideceksiniz diyor. Şuan ortalık o kadar karışık ki anlatamam. Fiyatları işyerinin konumuna göre değil de çalışan sayısına göre vermeye başladılar. Bence çok yanlış bir uygulama. Eğer böyle bir anlaşma yaptığınızı farzedersek saati düşünmeyin bence yapacağınız işi düşünün. İş yerini kurtarmaya bakın dolayısıyla kendinizi kurtarmış olacaksınız. Malum bu işlerin riski kaçınılmaz. Saygılarımla

   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 13. kadir serkan

  kadir serkan TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'i okudum zaten ama ben mesela 1 saat temel iş güvenliği eğitimi verdiğimi varsaydığımızı düşünelim. İleride bir denetim yada iş kazası sonucu, bana 1 saat eğitim yetersiz temel iş güvenliği eğitimi 1 saat olmaz denilebilir mi?
  Yada atıyorum 4 saat anlattım. Bu kadarcık konu 4 saatte yaymaya gerek yok gibi bir geri dönüş almamak adına bunu sordıum
   
 14. onderay

  onderay TÜİSAG Üyesi

  merhabalar bahsetiğiniz konular da yönetmelikler var bazı arkadaşlarımız gösteriyor...benim cevabını bulamadığım soru şu; hastanede çalışıyorum bizim taşeron firmamızın iş güvenliği uzmanı elemanlarına eğitimi 8 saat üzerinden veriyor bu doğrumu?çünkü hizmet verdikleri yer çok tehlikeli birim.....2. sorum artık eğitim aldığına dair sertifikası olmayan işe alınmayacak diyor bu nasıl işleyecek..yine taşeron firmasının isg uzmanı personele şöyle demiş;bu konuları dinlemek zorundasınz ve sonunda sınav olup sertifika alacaksınız diyor ve ekliyor bunu almassanız daha sonra herhangibir işe giremezsiniz ve bu eğitimleri kendiniz para vererek veya halk eğitimin eğitimlerine katılarak alabilirsiniz diyor...

   
 15. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sayın ONDERAY
  Tehlike sınıflarına göre eğitimler yönetmeliğe göre ;
  Az tehlikeli sınıf için 3 yılda en az 8 saat
  Tehlikeli sınıf için 2 yılda en az 12 saat
  Çok tehlikeli sınıf için ise yılda en az 16 saat olmalıdır.
  Eğitimler de 4 saatin katları şeklinde verilmelidir ve 4 saatin altında eğitimler geçersiz olmaktadır.Bunun içinde Tutanaklarda açıkcası eğitimler 4 saatten az olarak gösterilmemektedir.
  İşletmenin birimlerinden ziyade İşyerinin mevcut nace koduna göre bu eğitim süreleri belirlenmektedir.Bu süreler en az olmaktadır.
  Eğer İşletme çok tehlikeli görülüyorsa da yönetmelik gereği en az yılda 16 saat eğitim verilmelidir.Ama temel sorun işletmenin birim olarak değil de genel olarak tek bir sigorta sicil numarası olması ve o sicil numarasına göre de NACE kodunun belirlenmesidir.
  2. sorunuz için ise İSG uzmanı aslında doğru söylüyor birazda korkutarak eğitimin sürekliliğini sağlamaya çalışıyor. Yönetmelik gereği zaten tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki eğitim alınması zorunludur.Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde ise sertifika olayı belgelendirme görevine sahip olduğu içinde sonrası içinde onlara gerekmektedir.
  Uzman arkadaşımız biraz korkutma yoluna gitmiş ki çalışanların dikkatini ve önemini alabilmek için.Ama çoğu şey doğru.Bazıları ise Mesleki eğitimleri ile ilgili olanlar onları da uzman arkadaşlarımız veremez Halk eğitim merkezleri vermektedir.
  İşverenler çalışanların eğitimleriyle uğraşmak yerine ilerleyen zamanlarda bu eğitim sertifikası olan işçilere ön plana almayı seçeceklerdir.   
 16. asistoli

  asistoli TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

  2. sorum artık eğitim aldığına dair sertifikası olmayan işe alınmayacak diyor bu nasıl işleyecek..

  Cevap: işe girişte temel iş güvenliği eğitimini vereceksiniz, katılım belgesi ve sertifikasını düzenleyeceksiniz.

   
  onderay bu yazıya teşekkür etti.
 17. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Uzman arkadaşlarım eğitimlerle ilgili sormak istediğim bir konu var, diyelim ki 2 tehlikeli sınıfta yer alan bir firmaya 2 sene içinde 12 saat like eğitimi verdiniz, 3. veya 4. sene aynı eğitim konularını vermeye devam mı ediyoruz ? konu hakkında fikri olan var mıdır?

   
 18. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu 4 saat ve katları meselesini bence ya bizler yanlış yorumluyoruz ya da uygulamada bir yanlışlık var.Şimdi hiçbir işyeri zaten çalışanlarını 4 saat boyunca eğitim adı altında vermez-veremez(bunu bu yönetmeliği çıkaranlar bilmiyormuş gibi sanki).Diğer bir konu da farz edelim ki 4 saat eğitim için bize çalışanları verdiler ya bizler üniversite mezunu insanlarız hocalarımız bile 2 saati aşkın ders anlattığında can sıkıntısından patlıyoruz ki bu insanlara nasıl 4 saat eğitim vereceğiz..

   
 19. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Herhangi bir tehlike sınıfında mutlaka istisnasız ilk olarak verilen işbaşı eğitimi mutlaka 4 saat olmalıdır. ve bunuda kayıt altına almanız gerekir. 4 saat bulamayan işverenler ve İSG uzmanları için ise verebildiğiniz kadar eğitim verip mutlaka sebebini onaylı deftere yazın. oluşan iş kazalarından sonra bilirkişi raporlarında eğitimin eksik verildiği görülüp İSG uzmanına da taksirli suçdan ceza veriyorlar. Bende bir defada 4 saat eğitim veremiyorum ama en azından 1 yıl içersinde 20 30 saat eğitim veriyorum ve her birini kayıt altına alıyorum, yapmış olduğunuz eğitimler sonrası ise mutlaka sınav yapmayı da ihmal etmeyin. tehlike sınıfına göre verdiğiniz toplam eğitim konuları ve süresini içerern birde katılım belgesi hazırlayıp özlük dosyalarında saklayın. yeterli gelecektir. Yüksekte çalışma eğitimi ise ..., EĞER YÜKSEKTE ÇALIŞMA konusunda bilgi sahibi isen yani hernangi bir eğitim kuruluşundan belgen yada sertifika sahibi isen bence eğitim verebilirsiniz. Eğer yok ise sırf ben İSG uzmanıyım bu eğitimi verebilirim diyip anlamadığını konuda çalışanlarınıza yanlış eğitim vermeyin. Bu konuda dışardan destek alsanız daha iyi olur.

   
 20. gökçe güntepe

  gökçe güntepe TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hastanede çalışıyorum yıllık 16 saat eğitim planı yapılıyor ona göre yapılıyor eğitimler fakat takıldığım nokta temel isg eğitimlerini her ıl vermek gereklimi yani biraz tuhaf kaçmıyor mu her yıl aynı şeyleri 16 saat boyunca anlatmak ? Hastanede çalışan arkadaşlar bu işi nasıl yürütüyor. tamam anunda 16 saat verilir diyorda tüm eğitimler mi her ıl mı verilmeli m

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica