Bir Osgb Firmasinin Gönderdiği Mail

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında namso5001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Arkadaşım yanlış mı arıyorsun?

  Al sana yanlış; rekabet kurulunu duymuşsunuzdur. Rekabetin koşulları vardır, şartları mevcuttur. Ben yazdığım cevapların birinde dedimki diğer OSGB ler şikayet etmeli. Çünkü kamuoyunu yanlış yönlendirme ve yanıltma söz konusu. Burada yönlendirme çarpıtılarak yapılmış. Serbest piyasa rekabetine aykırı davranıldığını göremiyor musunuz?

  Yoksa tabiki firma reklam yapacak. Süt yoğurt örneğine bende şu şekilde örnek vereyim;

  Biri çıksa sigara sağlığa zararlı değildir yazısına paketine koymasa o sigara en çok satılan olur. Ama nedir durum kanuna aykırılık söz konusudr. Bunun yanında ticaret ahlakınında dışında kalır.

  Çikolata üreten yok bunu yapar diyemez çünkü o zaten bakanlıktan o ürün için onay almıştır. Bir insanın gastiride yakalanacağını o bilemez. Gastrit olan insan yemesinde diyemez. Zaten sağlam insan için o onay alınmıştır. Bunu diyecek doktordur hastanedir.

  Bu yazı ile ben reklam yapacam diye gitsin rekabet kurulundan ya da bakanlıktan onay alsında göreyim.

  Bir konuda haklısın OSGB ile mücadelenin kusuşu şeklini almış olabilir. O da kamuoyu tepkisidir. Bunlarda normaldir. Herkes kola sevmek zorunda değil ama kolaya kötü deme hakkınıda kendinde bulabilir.

  İşe teknik yaklaşırsak burada zaten teknik hatalar mevcut.


   
 2. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  OSGB diyor ki "Ayrıca bu tür bir hizmet satın aldığınızda kurumunuza %30 - % 40 oranında bir kazanç sağlaması da muhtemeldir."
  bunu nasıl hesap etmişler bu işvereni kandırmaktır.
  işverenin dışardan hizmet aldığında %18 kdv ödeyeceğini saklamakta kandırmaktır

   
 3. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bakın arkadaşlar, o mail gibi bir çok tanıtım mailini bir çok firma birbirine yaptığı iş veya verdiği hizmet ile ilgili atıyor zaten. Rakabet Kurulu bu tip işlere bakmaz. Açıp 4054 sayılı kanunu okursanız ne iş yaptığını görürsünüz. Rekabet kurulu rakiplerin arasındaki durumlara ve piyasanın geneline bakar. Yani serbest çalışanları şirketlerin karşısında rakip olarak görmez, çünkü siz firmanın kendi elemanı oluyorsunuz zaten. rekabet için rakip statüsünde kişiler gerekir.

  Sigaranın üzerine nasıl sağlığa zararlıdır yazılıyorsa, çikolatanın üzerine de "sağlıklı insanlar içindir" yazsınlar o zaman. Sizin mantığınızla buraya geliyor iş.

  Her reklam yapan da rekabet kurulundan onay almaz. Kanun açıktır. Muhalefet ettiği tespit edildiğinde yaptırım uygulanır. Varsa bi şikayetiniz gidin bahsi geçen kuruma şikayet edin. Bakalım ne karar çıkacak.

  "%30 - %40 kar yapabilirsiniz" tespiti de havada bir söylem olmuş. Öyle bir tespit yapılması yanlış bence de ama konunun ana fikrine çok tezat oluşturmuyor.

  Son olarak çoğu şirket fiyatlara KDV eklemez. KDV'yi faturada görürsünüz. KDV dahil fiyat verildiğinde özellikle belirtirsiniz. Normal şartlar altında verilen fiyatlara KDV dahil değildir. Bu genel bir kuraldır zaten piyasada. Yani sizden teklif alan şahıs işini biraz biliyorsa bu duruma vakıftır zaten.

     

   
  Beka Kavgaoglu bu yazıya teşekkür etti.
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Ben zaten serbest çalışanlar bu konuda hiçbirşey yapamaz dedim. Bu konuda diğer OSGB şikayette bulunabilir diyorum. Bu konuda hem fikiriz.

  Reklam için rekabet kurulundan izin alınmasından da bahsetmedim, Sağlıklıdır olan ürünlerde var dikkat edin, örneğin hergün kefir için şuna yardımcı olsun gibi. Ya da zorlu yol koşulalrında daha yakın fren mesafesi reklamları gibi. Bu reklamlar nasıl yapılır gider akredite kuruluştan bunun onayını alır. Bunuda reklamında artık kullanabilir. Bir OSGB nin ben sizin giderlerini şu kadar düşürüm demesi hangi kaynağa dayandırılabilinir hiçbirşeye. Bunun onayımı olur o da olmaz. Peki reklamını ben maliyet azaltırım şeklinde yapabilir mi hayır bunuda yapamaz.

  Türk ticaret kanununda yanlış bilgilendirme kamuoyunu yanıltma nedir?

  Bal firmaları bunlara güzel bir örnektir. Sizin anlatıığınız herşey bu bal firmalarından farksızdır. Bu durumda bir OSGB nin yanlış bilgi vermesi de buna en güzel örnektir. Bu bal firmasından ne farkı olur?

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 5. yeneresen

  yeneresen TÜİSAG Üyesi

  OSGB'den hizmet alındığında bu zorunluluk benim omuzlarımdan nasıl kalkıyor acaba? Mevzuatta herhangi bir dayanağı var mı? Doktor firmayı ziyaret ettiğinde personeli nerede muayene edecek? Her uzmana ve doktora mobil ofis mi vermişler acaba? Yoksa tuvalete bile zor gidilen işletmelerde çalışan personeli mesai saatinde alıp saatlerce uzakta bir yerde mi muayene edecekler?
  Etik olmayan davranışlar madalyonun diğer yüzünde de var maalesef. Sözleşmesiz çalışıp firmaları kandıran ISG uzmanları da var. Firma ayılana kadar epey bir para kazanıyorlar, firma ayılınca efendim biz danışmanlık hizmeti vermiştik deyip sözleşme yapılacaksa fiyatı 2-3 kat yukarı çekiyorlar. Alt işveren denetimlerinde sıkça karşılaştığım bir durum.

     

   
 6. Nurel Güneylioğlu

  Nurel Güneylioğlu TÜİSAG Üyesi

  Tebrik ederim sizi. Bunların korkusu bireysel çalışan İSG uzmanlarının sayısının artması. İşleri kendileri kapacak, İSG Uzmanınını da yanlarında 3-5 kuruşa çalıştıracaklar.Seviyesiz hareketler bunlar. İşveren, bireysel çalışan İSG Uzmanını tam zamanlı çalıştırmayıp, çalıştığı gün kadar sigorta primini öderse, bunun işverene az bir mali yük getireceği kanaatindeyim. Bunu araştıracağım...

   
  blueskym ve Sevecen Günel bu yazıya teşekkür etti.
 7. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  lütfen osgbci arkadaşlar alınmasınlar bazı gerçekler var
  1. OSGBden hizmet alındığında adam hastalanınca ya da periyodik muayene için adamı oraya yolluyorsunuz. adam 1-2 saat orada kalıyor.
  2. hekim fabrikaya uğramıyor bile
  3. uzman genelde gelip bir bakıp uygunsuzluk sıralayıp hemen diğer şirkete gitmek için kaçıyor, çözüm önerisi hak geitre.
  4. Diyoruz ki deneyimsizler OSGBlerde daha kolay iş buluyor. yani uzman %70 ihtimal deneyimsiz olacak.
  5. o kadar ucuza hizmet idda eden kuruluş uzmanına da doğru dürüst para vermez. Maslov okuyun ne kadar para o kadar özenli hizmet
   
  bilçe ve Murat Tanrıöveri bu yazıya teşekkür etti.
 8. avkaisg

  avkaisg TÜİSAG Üyesi

  Ben öncesinde OSGB'de çalıştım. OSGB'nin bana bir artısı olmamakla birlikte benim tecrübeleriden faydalanıp kendilerine bişiler eklediler.
  Ama şu var sen işini iyi yaparsan işveren diğer şeyleri önemsemiyor. Bu OSGB firması'da belki Emekli İş Müfettişleri gibi gözdağı vererek bir kaç döküntü işletmeyi alabilir. Ciddi çalışan işyerleri zaten çoğu şeyin bilincinde oldukları için. Bu tür firmaların yüzüne bile bakmazlar.   
 9. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  hahaha

     

   
 10. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Ben OSGB'de çalışıyorum ve osgbleri öğrenmek açısından hazine kadar değerli buluyorum arkadaşlar, bu tabi kişiliklerlede ilgili olabilir. Benim çoğu firmamda da iş güvenlik uzmanı var ve sınava hazırlanıyorlar yada deneyim kazanmayı bekliyorlar, bende meslekdaşlarıma faydalı olabilmek ve adımı lekelememek adına dahada fazla önem veriyorum. Risk analizleri için kıran kırana osgbler yarışırken biz fiyatları arttırıyoruz, paraya ihtiyacımız mı yok hayır gayette var ama parasını alacağımız firmanın gönlünüde kazanmak ve aldığımız paranın hakkını vermekte bizim düsturumuz olmuş. Hele ki o OSGB böyle dedi bu şunu dedikleri anda görüşmeyi uzatmıyoruz bile, ben bu tavırdan çok memnunum, ve bu şekilde değişmeden kalmamızı ümit ediyorum :) Bu sebeple OSGB'ler hakkında yazılanlar beni kızdırmıyor   
  ali ihsan saatci bu yazıya teşekkür etti.
 11. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  uzmanlar osgblere öfkeli olmakta haksızmı sizce adamlar rekabet yapıcaz diye piyasayı öldürüyolar serbest çalışan uzmanın çalışma alanını sınırlıyolar.meslek kalitesi düşüyo bence OSGB ler kapatılmalı İSG uzmanları tamamen devlete bağlanmalı ve tam yetki verilmeli. iş sağlığı ticarete dökülmemeli bu işten rant sağlanmamalı yoksa kaybeden herzaman isg uzmanıyla işciler olur   
  Reinarubia ve fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 12. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  bence de forum olarak bir kınama yazısı örneği yazılsın ve de herkes ama forumda ki herkes firmanın mail adresıne mail atsın bencede..

   
 13. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  belli işte tez medikal imiş.. ayrıca ne dıo bu ya nasıl yani danışmanlık yok tamda işe ısınmışken :p
   
  Last edited by a moderator: 25 Mart 2014
 14. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  size katılıyorum milli piyango gibi bir sayı olsun ve isg uzmanı sayısıda sınırlı olsun yoksa hepten batar meslek bu kadar csınıfı adam ne yapacak özel güvenlikçilerden bi farkı kalmayacak böyle giderse her sınavda 30000 adam uzman olsa yandık 2 senede yerlerde meslek. devlette işte bunu istiyo ortalık uzman kaynasın işveren işini ucuza halletsin mantar gibi osgbler danışmanlık firmaları eğitim kurumları açılsın isg uzmanı köleleşsin devlette yasalarda hep patronun yanında.köle düzeni yaklaşıyor bunlar iyi günlerimiz :)

   
  kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
 15. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu bir reklam maiili olabilir, burada unutulmaması gerekilen şey başkalarının üstüne oynanmamasıdır mesela örnek olarak verecek olursak kısmi süreli çalışan bir arkadaşımızı düşünelim işte OSGB ler şöyledir böyledir, ayda bir uğrar diyelim eksilerini ortaya koyalım burada OSGB den ekmek yiyen arkadaşlarımızın ekmeklerine mani oluruz, veya OSGB lerin yapmış olduğu gibi bu ve buna benzer mailler atalım daha önce gördüğüm için söylüyorum bu ve benzeri mailleri çoğu OSGB atıyor burada da kısmi süreli çalışan arkadaşlarımızın ekmeklerine mani oluyolar. OSGB ler böyle yapınca kısmi süreli çalışan meslektaşlarımız daha çok sinirleniyor. Arkadaşlar paylaşılamayan şey nedir? Daha düne kadar bu sektörü bilmeyen arkadaşlarımız sırf iş için bu sektöre girmedimi? İşin biraz daha temeline bakalım sizce bizler teknik öğretmen, mühendis, kimyacı, fizikçi bu sektörün eğitimini alan arkadaşalrımızın hakkını yemiyormuyuz? İnsanlar üniversitelere giderek bu iş için dirsek çürütüyor madenden, makineden, otomotivden... çıkan mezun olan bizler gidiyoruz dur burada ekmek var diyerek onların önüne geçiyoruz birde yetmiyor daha önce 3 yıl 750 prim günü sektörde çalıştıysan A sınıfı uzman oluyosun bu işi okuyan arkadaşlarımız bölümleri çakışmadığı için bu haklarıda yok. Lütfen elimizi biraz vicdanımıza koyalım tamam bu tip bir mail atan firmaya kızıyoruz. Kızmak son derece doğal hakkımız ama deve misali neremiz düzgün?
  Burada bu mailede işte seni işten ayırdık bak bu yazdıkalrına gülüyoruz diyen arkadaşlarımız olacaktır ve maalesef bu insanlarla aynı işten ekmek yiyor olacağım. Duralım ve kendimize bakalım eğer işimizde doğruysak sonra gelin hep beraber bu tip firmacıklara ses çıkartalım.

  Teknik Öğretmen
  Mustafa DEMİR   
  dj_shark bu yazıya teşekkür etti.
 16. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  bursa da otomativ sektöründe tehlike gurubuna giren ve 55 kişi çalışan bir fabrika 600 lira karşılığında OSGB ile anlaşmış iş yeri hekimi de dahil.şunu düşünüyorum peki az tehlikeli bir muhasebe bürosuna 5 kişi çalışıyorsa 70 lira teklif mi vericez isg alanında ..bir meslek bu kadar ayak altına alınır bence

   
  Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
 17. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Mert bey haklı , i g uzman .... yönetmeliği (2) İşveren ayrıca tam süreli iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü olmasa dahi; işyerinde görev yapacak olan iş güvenliği uzmanına İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirlenen kriterlere uygun bir yer göstermek zorundadır.

  rekabet kurumuna yalan bilgi verdiği için şikayet edilebilir

   
 18. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bir önceki yazdığım ve kişisel bazı ifadeler içeren mesajım için forum üyelerinden ve yöneticilerinden özür dilerim. Taktir edersiniz ki sizin bildiğiniz ve başkalarının bilmediği konularda imalı ifadeleri gelip size söylemek yerine buraya yazan bazı tipler var. Okumuş ve görmüşsünüzdür. Fakat mesaj yerine ulaşmış. Memnun oldum. Çalışma ortamınız çok önemli arkadaşlar. Çalıştığınız arkadaşlarınız yanlışsa, uygulamalarınız da elbet yanlış olacaktır. 2 yanlıştan 1 doğru çıkmaz diye bi laf vardır. Ortamınızı iyi seçmeli ve bozmamalısınız. Sonra etkileşim yoluyla müşterilerinize de yanlış ifadeler kullanabilirsiniz. Yanlış ifadeler içeren mailler, yanlış öneriler ortaya çıkabilir. Bu da size ileride sorunlar yaşatacaktır.

  Son olarak; bahsi geçen mailde anlatılanlardan sadece "Bu kapsamda bir işyeri kendi içerisinde bir İSGB (İŞYERİ SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) oluşturmak ister ise; tercihen giriş katta, ve 12 metrekareden az olamamak üzere en az bir muayene odası ve ilk yardım odası ve sanayiden sayılan işyerlerinde 8 metrekareden az olamamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası bulundurması gerekmektedir.
  ...
  ....
  Bu doğrultuda yukarıda belirtilen metrekarelerde bir mekan ayırma zorunluluğunuz olmadan ve en önemlisi ilgili personel maliyeti de kendilerine ait olmadan Kanuni zorunluluğunuzu yerine getirebilmektedirler." ifadeleri yanlıştır. Bildiğiniz gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 5. Maddesinin 5. fıkrasının a ve b bendlerine göre her kurum hekim ve uzmanına çalışacak bir ortam sunmak zorundadır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 11. Maddesinin 3 fıkrasının a bendinde de "Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 1000’ e kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde, tehlikeli sınıfta yer alan ve 750’ ye kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500’ e kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde, işverenlerin, sağlık ve güvenlik hizmeti verme yükümlülüklerinin tamamını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet almak suretiyle yerine getirmeleri durumunda, işyerlerinde bir ilkyardım ve acil müdahale odası ve İlkyardım Yönetmeliğinde belirtilen sayıda ilkyardımcı olması kaydıyla bina ve donanım şartı aranmaz." denmektedir. Bu olayı internet sitelerinde görüyoruz. OSGB ile çalışırsanız revir kurmanıza gerek yok gibi ifadeler kullanılmaktadır. Bu ifade yanlıştır. OSGB'ye yakın işletmeler için bu husus uygulanabilir olsa da, OSGB'lere uzak işletmeler için pratikte zaten mantıksız ve yersizdir. Bunu ifade eden arkadaşlar hangi mevzuat maddesine göre bu fikri sunuyorlarsa dinlemeye hazırız.

  Bunun dışında yanlış bir ifade yoktur. Kimseyi de ekmeğinden falan etmez. Bu tip maillerle ekmeğinden olacak arkadaşım yaptığı işin kalitesini gözden geçirmelidir.

   
 19. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Mert öncelikle yazılarını dikkate almadığım için bir sorun yok ve bu tipler demişsin bu da senin kültürünü gösterir. Burada sana karşı bir yazı yazmayacağım çünkü firma olarak içinde olduğunuz durumu biliyorum daha önce firmanızda çalışan birisiydim ekmeğini yediğim için bir cevap yazmıyacağım ancak şunun acı olduğunu tahmin ediyorum. Daha önce çalışanınız olan birisinin bugün karşınızda işveren vekili olması sanırım hoşunuza gitmedi. Burada taktir işverenimindir. İşverenim sizinle bu tip karşı karşıya gelmemi istemediği için seni ve diğer çalışanalrınızı muhatap alamam. Umarım işinizde başarılı olursunuz.

   
 20. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  aynı yönetmeliğin 11. maddesinde geçenler de aşağıdadır. yanı OSGB bile olsa bir uzman bir de hekim için oda hazırlamak ayırmak zorunda. Sonuç olarak yalan yanlış ifadelerle insanlara OSGBler daha güzel ve parlak bir şekilde sunuluyor. Eğer bir uzmanın bulunduğu bir yere bu maili gönderirseniz para odaklı bir firmada insanları ekmeğinden de edebilirsiniz hem de yalan dolanla,

  MADDE 11 – (1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar.
  (2) 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde işveren,
  a) İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.
  b) İşyerinde ayrıca acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.   
  Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica