Benzin Borularının Kesiminde Alabileceğim İSG Önlemleri Nelerdir ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar aşağıdaki konu için yardımlarınızı bekliyorum.

  Proje şöyle, yakıt doldurma tesisinin yer altından geçen benzin borularunun kesimi yapılacak sizinde bildiginiz gibi benzin buharlasabiliyor bu boruların kesimi esnasında boru içerisindeki buharlasmıs benzinin tutusmaması icin neler yapabilirim??


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bana göre çok tehlikeli bir iş. Boru içindeki gaz bir şekilde tamamen boşalmalı. Bunun ölçümü yapılmalı, iş garantiye alınmalı. Yoksa büyük bir patlama ve can kayıpları olabilir.

   
 3. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Kesme işlemini ne tarz aletlerle yapçaksınız acaba? Boruları su veya benzeri özel katkılı su ile doldurup kesme işlemi yaparak benzin buharından kaynaklanan sorunun üstesünden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.

     

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  tanktaki benzin tamamen boşaltılmalı,boruları kesmeden önce su basılarak sıvı benzin dışarı atılmalı..en son olarak asal gaz ile tank ve borular temizlenmeli..klasik yöntem budur ancak asal gaz olarak benzinle tepkimeye girmeyecek gazı bilmek lazım..argon olabilirmi mesela bilemiyorum..kimyacı arkadaşlardan yardım alalım bu konuda...

   
  Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  kadir bey kolay gelsin öncelikle, çok dikkat gerektiren bir proje.Aşağıda ki 2 video özellikle sizin yapacağınız işle ilgili o yüzden size bir fikir verebilir diye adreslerini ekledim.Yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolandığı veya iletildiği yerlerde yapılacak sıcak işlem çalışmalarında çok dikkat etmeniz gerekir.İlk videoda görebileceğiniz gibi boş tankta kalan yanıcı buharın oluşturduğu atmosferde kaynak sırasında ortaya çıkan elektrik arkı patlamaya sebep oluyor.Bu tür durumlarda yapılabilecekler kabaca aşağıdaki gibi sıralanabilir ancak bazı yöntemler bu konuda uzmanlık gerektiriyor.

  1.Suyla doldurmak
  2.Kaynak sırasında ortama sürekli buhar vermek
  3.Karbondioksit gazı vermek
  4.Nitrojen gazı vermek

  Bu tür yerlerde sıcak işlem yaparken havalandırmanın sağlanmasına ayrıca önem vermelisiniz, doğal havalandırmanın yetmediği yerlerde cebri havalandırma kullanın.Ayrıca işlem yapılırken ortam ölçümü yapan cihazlarla yanıcı ortam oluşup oluşmadığını sürekli olarak kontrol edin ve yakınlarınızda mutlaka yeterli yangın söndürücü bulundurun, kolay gelsin.

     

   
 6. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi

  1.Suyla doldurmak
  2.Kaynak sırasında ortama sürekli buhar vermek
  4.Nitrojen gazı vermek

  şeklinde katılıyorum.

   
 7. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  öncelikle yapılacak bu işlemler in forma da yazılacağı sıcak çalışma iş izni formu düzenlenmelidir.ekteki form örneğine yukarıda belirtilen işlemler madde madde eklenmelidir
   

  Ekli Dosyalar:

 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  Yanıcı olan sıvı kimyasalların buharlarının patlayıcı özelliğe sahip olduğunu unutmayalım   
 9. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  videolar eğitici.teşekkürler

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica