Basınçlı Tüplerin Kullanımıve Depolanması Hk. Resmi Kaynak

nuran duras

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
herkese merhaba

basınçlı tüplerin kullanımı ve depolanması hakkında muhtemelen hepimizin bildiği talimatları hangi resmi kaynaklarda bulabiliriz. Yönetmelik genelge vb. gibi bilgisi olan varsa paylaşırsa cok sevinirim.
Teşekkür ederim.

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
herkese merhaba

basınçlı tüplerin kullanımı ve depolanması hakkında muhtemelen hepimizin bildiği talimatları hangi resmi kaynaklarda bulabiliriz. Yönetmelik genelge vb. gibi bilgisi olan varsa paylaşırsa cok sevinirim.
Teşekkür ederim.
Merhaba,

ailevecalisma.gov.tr'de broşüler var. Direkt arama motoruna "basınçlı tüpler" yazınca çıkıyor zaten. Bunları talimat haline çevirip kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu kaynak işinize yarayabilir.

Ekli dosyalar

• tüplerin depolanması.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 199

nuran duras

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Merhaba,

ailevecalisma.gov.tr'de broşüler var. Direkt arama motoruna "basınçlı tüpler" yazınca çıkıyor zaten. Bunları talimat haline çevirip kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar
Teşekkür ederim onları biliyorum ama bunların yazdığı bir resmi yazı varmı onu araştırıyordum sanırim yok

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim onları biliyorum ama bunların yazdığı bir resmi yazı varmı onu araştırıyordum sanırim yok
Tolga Bey'in belirttiği yönetmelikler ve yabancı literatür kullanılmıştır büyük ihtimalle.
Genco Bey'in paylaştığı dokümanın da son kısmında kaynakça var. Orada yazan kaynakları tarayabilirsiniz belki tek tek :)

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Resmi yazı derken ? Nasıl bir resmi yazı?
Hastanelerde kullanılan oksijen ve azot tüpleri ile ilgili en son meydana gelen olayla ilgili herhangi bir resmi yazı görmedim.
LPG tüplerinin dolumu ve depolanmasına dair resmi gazetede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının tebliğ var
TÜP VE TÜP DEMETLERİNİN DOLUM VE PERİYODİK MUAYENELERİNİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: SGM-2018/7)
Ancak bilindiği üzere resmi yazı, tebliğ vb. TSE EN standartlarına dayalı yazılır.
TS EN ISO 11372 Taşınabilir gaz tüpleri - Çözünmüş asetilen gazı için - Dolum şartları ve muayeneleri,
TS EN 1919 Taşınabilir gaz tüpleri - Sıvılaştırılmış gazlar için (asetilen ve LPG hariç) - Dolum sırasında muayene,
TS EN 1920 Gaz tüpleri - Taşınabilir - Sıkıştırılmış gazlar (asetilen hariç) için - Dolum sırasında muayene,
TS EN ISO 13088 Tüpler - Asetilen tüp demetleri - Dolum şartları ve dolum muayenesi,
TS EN 13096 Taşınabilir Gaz Tüpleri - Doldurulan gazların dolum noktalarındaki şartları - Tek birleşenli gazlar,
TS EN 13099 Taşınabilir Gaz Tüpleri - Doldurulan gazların dolum noktalarındaki şartları,
TS EN 13365 Gaz Tüpleri - Taşınabilir - Sürekli ve Sıkıştırılabilir Gazlar İçin (Asetilen Hariç) - Dolum Sırasında Muayene,
TS EN 13385 Gaz Tüpleri - Taşınabilir - Sürekli ve Sıvılaştırılmış Gaz (Asetilen Hariç) İçin Bataryalı Taşıtlar - Dolum Sırasında Muayene,
TS ISO 11625 Gaz tüpleri - Emniyetli taşıma ve kullanma,
TS EN ISO 11621 Gaz tüpleri - Gaz hizmetinin değiştirilmesi için işlemler.
Dolayısı ile bir konuda eğer geçerli standard var ise, illa uygulamaya dair resmi yazı, tebliğ vb. aranmaz diye düşünüyorum.
Sonuç olarak, hangi konuyu/problemi çözümlemeye çalıştığınızı biraz detaylı açıklayabilir iseniz, bilgisi olan herkes katkıda bulunur diye düşünüyorum.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
herkese merhaba

Teşekkür ederim.
Resmi yazı kısmını anlayamadım. Ancak isggm rapor dökumanlar kismindan da afis uzmanlik tezleri ve yonetmeliklere bakabilirsiniz. Ekte birkac belge paylastim.

Ekli dosyalar

• Talep Sıra No-12.JPG
    Talep Sıra No-12.JPG
    60.1 KB · Görüntüleme: 56
  • Talep Sıra No-10.JPG
    Talep Sıra No-10.JPG
    42.1 KB · Görüntüleme: 51
  • Talep Sıra No-11.JPG
    Talep Sıra No-11.JPG
    48.1 KB · Görüntüleme: 47
  • Talep Sıra No-9.JPG
    Talep Sıra No-9.JPG
    38.1 KB · Görüntüleme: 50
  • Talep Sıra No-8.JPG
    Talep Sıra No-8.JPG
    117.6 KB · Görüntüleme: 51
  • Talep Sıra No-2.doc
    42 KB · Görüntüleme: 68
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.