Balıkçı Gemilerinde Acil Durum Planı

gokaysener88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
balıkçı gemilerinde hazırlanması için acil durum planı oluşturmaya çalışıyorum
acil durum senaryoları toplanma bölgeleri gibi konularda fikirleriniz nelerdir yönetmeliğe baktım alınması gerekli önlemler hakkında kısa bilgi bulabildim sadece

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Tehlikeli madde taşımacılığında bazı detaylar mevcuttur.
Balıkçı gemileri için SGÖ yönetmeliği toplanma alanından bahsetmez.
İAD yönetmeliği güvenli alandan bahseder detay vermez
IMO ingilizce metinlerden bazı şeyleri yakalama imknınız olur. IMO'da Toplanma Alanı sembolü mevcuttur ancak yolcu gemileri ihtiyacını karşılar.

En az 30 farklı acil durum matrisinde, güvenli alan oldukça dardır ve yeri değişkendir, güvenli alanın "o anki duruma göre" bir bölümüdür esasen.
Balıkçı Gemilerinde Matriste münferit ve lokal olaylara cevap verebilir, soğuk alan veya Zone 0 diyebileceğiniz... geminin tamamını etkileyebilecek, tahliye gerekliliğinde, kıyıda/limanda demirli olmakla açık denizde olmak durumu algoritmaya çevirir. Liman veya kıyı emniyeti zaten bilgilendirme yapar.

inşallah faydalı olur

gokaysener88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
IMO ingilizce metinlerden bazı şeyleri yakalama imknınız olur. IMO'da Toplanma Alanı sembolü mevcuttur ancak yolcu gemileri ihtiyacını karşılar.

En az 30 farklı acil durum matrisinde, güvenli alan oldukça dardır ve yeri değişkendir, güvenli alanın "o anki duruma göre" bir bölümüdür esasen.
Balıkçı Gemilerinde Matriste münferit ve lokal olaylara cevap verebilir, soğuk alan veya Zone 0 diyebileceğiniz... geminin tamamını etkileyebilecek, tahliye gerekliliğinde, kıyıda/limanda demirli olmakla açık denizde olmak durumu algoritmaya çevirir. Liman veya kıyı emniyeti zaten bilgilendirme yapar.

inşallah faydalı olur
Anladım
Teşekkür ederim

gokaysener88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anladım
Teşekkür ederim

inşallah faydalı olur
Acil durum planıma eklediğim maddeleri aşağıda yazdım örnek olması açısından aşağıda paylaşıyorum, yönetmelikte bulunan bazı maddeleri ekledim.

BELİRLENEN ACİL DURUMLAR

Yangın, parlama, patlama, iş kazası, biyolojik, radyoaktif ve nükleer maddelerden kaynaklanan yayılım, zehirlenme ve salgın hastalık ihtimali. deprem, yıldırım, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, sabotaj gibi acil müdahale veya tahliye gerektiren olaylar.

Gemide meydana gelebilecek acil durumlar, yapılan risk değerlendirmesi sonuçları ile aşağıdaki ve benzeri hususlar dikkate alınarak belirlenir:

a) Geminin makine dairesinde yangın ve patlama ihtimali

b) Tehlikeli kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer maddelerden kaynaklanan yayılım, zehirlenme ve salgın hastalık ihtimali, limana yanaştığı esnada diğer gemilerden kimyasal yayılım meydane gelmesi

c) Doğal afetlerin meydana gelme ihtimali, fırtınalı durumlarda geminin alabora olması

ç) Sabotaj ihtimali.”
TOPLANMA YERİ

İşveren tarafından tahliye planı ve krokisi çizdirilmeli çalışanların görebileceği uygun noktalara asılmalıdır.

Acil Durum Toplanma Noktası: TEKNENİN GÜVENLİ LİMANA YANAŞTIĞI YERDE BELİRLENEN KISIMLAR ACİL TOPLANMA BÖLGESİ OLARAK BELİRLENMİŞTİR

İŞYERİNİ DIŞARIDAN ETKİLEYEBİLECEK İŞYERLERİ

Geminin limanda bulunduğu esnada diğer gemilerde ve limanda bulunan işletmelerde yangın ve patlama ihtimali bulunmaktadır. Yanaştığı limanda kimyasal malzeme taşımacılığı yapan gemilerde kimyasal yayılım riski bulunmaktadır.

MÜDAHALE YÖNTEMLERİ

1-Acil durum ekipleri oluşturulur, eğitimleri yaptırılır.

2- Limanda veya denizde, ayda bir kez, hayat kurtarma tatbikatı yapılır.

3-Kişisel Koruyucu Donanımlar, arama/kurtarma/tahliye/ilk yardım araç ve gereçleri temin edilir.

4-Tahliye güzergâhları belirlenir.

5-Acil bir durumda işletmeye yardımcı olabilecek harici acil durum kaynakları; Ambulans Hizmeti, Tıbbi müdahale, İtfaiye, Polis/Jandarma, Komşu Tesisler, ve Yerel acil durum müdahale yetkilileri ile koordinasyon sağlamak için gerekli tedbirler alınır ve iletişim bilgileri çalışanların bilgilenmesi amacıyla ilan edilir.

6-Yangın söndürme amaçlı kullanılacaklar da dâhil olmak üzere acil durum ekipmanlarının, ilkyardım malzemelerinin, uyarı sistemlerinin, kaçış yollarının ve toplanma yerlerinin gösterildiği gemi bölümlerinin krokisi gemi içinde kolayca görülebilecek yerlerde asılı olarak bulundurulur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.