B Sınıfı İçin Yüksek Lisans Yapmaya Bakış Açınız

merfa35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Herkese iyi günler dilerim.
Mühendislik bölümü mezunuyum ve şuan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak adına Mayıs'taki sınava hazırlanıyorum. Ancak iş ilanlarına baktığımda kurumsal fabrikalar genelde B sınıfı uzman istiyor tabi tehlike sınıfı da bunu gerektiriyor. Bu nedenle ben diyorum ki; Mayıstaki sınavı geçip C sınıfı olayım ve hemen akabinde yüksek lisansa başlayıp 1 sene içinde B sınıfı olayım.
Yani sizce bu fikir mantıklı görünüyor mu? Hiçbir deneyim olmadan B sınıfı oldum diye (sadece kağıt üstünde) işe alınır mıyım kurumsal firmalarda? Bu sektöre çok yabancıyım o nedenle siz değerli uzmanların bakış açısına ihtiyaç duyuyorum.

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği ile ilgili bir tecrübeniz yoksa şahsi firkim C sınıfında tecrübe kazanmanızı tavsiye ederim tecrübe ile sabit bir iş yapıyoruz neticede ama tabikide yüksek lisansın size birşeyler katacaktır ama tecrübesiz olarak B snıfı olarak başlamayın kendinizi kaosun ortasında bulabilirsiniz.

Kurumsal firmalar tecrübe aralar ve farklı yönetim sistemlerinde çalışmış olmanızı isterler 45001, 14001 gibi standartlarla ilgili bilginiz varsa şansınız yükselir ama tecrübesiz başlamak sizi zorlayabiir.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.

merfa35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
İş Güvenliği ile ilgili bir tecrübeniz yoksa şahsi firkim C sınıfında tecrübe kazanmanızı tavsiye ederim tecrübe ile sabit bir iş yapıyoruz neticede ama tabikide yüksek lisansın size birşeyler katacaktır ama tecrübesiz olarak B snıfı olarak başlamayın kendinizi kaosun ortasında bulabilirsiniz.

Kurumsal firmalar tecrübe aralar ve farklı yönetim sistemlerinde çalışmış olmanızı isterler 45001, 14001 gibi standartlarla ilgili bilginiz varsa şansınız yükselir ama tecrübesiz başlamak sizi zorlayabiir.

Saygılarımla.
Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Tam anlamıyla kafamdaki soru işaretine yönelik cevap vermişsiniz, çok iyi oldu benim adıma. Dünden beri C sınıfına boşuna mı hazırlanıyorum diye düşünüp duruyordum. O halde, C sınıfına hazırlanıp belgemi alıp sonrasında deneyim kazanmalıyım. Bu deneyimi kazanırken B sınıfı yüksek lisans yapabilirim. B sınıfı olarak başlamak beni zorlayacağı gibi işvereni de zorlayacaktır, çok ama çok özen gösterilerek çalışılması gereken bir dal olduğunu düşünüyorum, o nedenle deneyimsiz B hiç mantıklı değil . Haklısınız. Çok saolun netleşti kafamda :)

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Tam anlamıyla kafamdaki soru işaretine yönelik cevap vermişsiniz, çok iyi oldu benim adıma. Dünden beri C sınıfına boşuna mı hazırlanıyorum diye düşünüp duruyordum. O halde, C sınıfına hazırlanıp belgemi alıp sonrasında deneyim kazanmalıyım. Bu deneyimi kazanırken B sınıfı yüksek lisans yapabilirim. B sınıfı olarak başlamak beni zorlayacağı gibi işvereni de zorlayacaktır, çok ama çok özen gösterilerek çalışılması gereken bir dal olduğunu düşünüyorum, o nedenle deneyimsiz B hiç mantıklı değil . Haklısınız. Çok saolun netleşti kafamda :)
Şu an için C sınıfı sınavına hazırlanıyorsunuz sınavı umarım geçersiniz yaklaşık 8 ay sonra yüksek lisansa başladığınızda tekrardan yüksek sınavları için çalışacaksınız, yüksek bittikten sonra B sınıfına hazırlanacaksınız bu dönemi verimli bir şekilde çalışarak geçirebilirseniz mevzuat bilgini geterince yüselececktir yaklaşık 1 yıllıkta C sınıfından saha tecrübesi edinebilirseniz çalışmak istediğiniz sektörde B sınıfı için tecrübe sahibi olmuş olursunuz B sınıfındada kendinizi geliştirme yine sizin elinizde yönetim sistemleri eğitimler alabilirsiz. B sınıfı sınavına önümüzdeki mayıs 9'da girecek bir uzman olarak ömüzdeki sınavlarda bütün meslektaşlarıma başarılar diliyorum herşey gönlünüzce olsun.

Saygılarımla.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
C sınıfı uzman (yardımcı) olarak Çok tehlikeli sınıfta çalışırken yasal düzenleme gereği işyerinde tam zamanlı A sınıfı bulunmadığı için günümü tamamlayamadan sistem beni Katip 'ten atmıştı. B sınıfı uzman olabilmek ben de mecburen Yüksek lisans yaptım. Tabi yasal olarak olmasa da bu süreçte tam zamanlı olarak çalıştığım yerde İSG ile ilgili görev yaptım. Bu konudaki tavsiyelerim.

1-Hiçbir yüksek lisans 1 yılda bitmiyor. İnsanları öyle kandırıyorlar Yok aralık sınavına yok mayıs sınavına yetişeceksiniz diye ama öyle olmuyor. Yüksek lisans yapacaksanız iyi bir özel üniversite tercih edin( ne kadar bulabilirsiniz bilmiyorum çünkü eğitim kurumundan çok ticarethane olarak çalışıyorlar.)
2-Mühendislik branşınızı ve tecrübenizi bilmiyorum fakat mümkünse C sınıfı olarak çalışın ve mesleki tecrübe edinin. Direkt olarak B sınıfı uzman olup tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta görev almak hem riskli hem de büyük sorumluluk.
3- İş güvenliği uzmanlığı yapacaksanız bu işin %40'ı teorik bilgi %60'ı ise tecrübe bana göre. Kendinizi geliştirmeye çalışın.

başarılar.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence C'ye çalışmayın. Madem yüksek lisans amacınız var. Doğrudan yüksek yapın. O zaman direkt B sınıfı için sınava giriş hakkı kazanırsınız.

Tecrübeye gelince, B oldunuz diye tehlikeli ya da çok tehlikeli yerlerde çalışmak zorunda değilsiniz. B olup ama az tehlikeli yerde de çalışarak tecrübe kazanabilirsiniz.

Şahsi fikrim yüksek yapıp B olun, sonra çok tehlikeli bir iş yerinde tecrübeli bir uzmanın yanında çalışmaya başlayın. Merdivenin en alt basamağından başlayacaksınız diye yıllarınızı kaybetmeye gerek yok.

Not: Kör kütük tehlikeli işlere kalkışın ya da risk alın, aldırın demiyorum. Sadece zaman kaybetmeyin diyorum. Syg.

Mustafa Tüfekçi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok mantıklı düşündüğün sistem. C sınavına gir, B yükseğini yap B sınavına gir ve B sertifikalı olarak çalışma hayatına dal.

Barış Göğebakan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
C sınıfı uzman (yardımcı) olarak Çok tehlikeli sınıfta çalışırken yasal düzenleme gereği işyerinde tam zamanlı A sınıfı bulunmadığı için günümü tamamlayamadan sistem beni Katip 'ten atmıştı. B sınıfı uzman olabilmek ben de mecburen Yüksek lisans yaptım. Tabi yasal olarak olmasa da bu süreçte tam zamanlı olarak çalıştığım yerde İSG ile ilgili görev yaptım. Bu konudaki tavsiyelerim.

1-Hiçbir yüksek lisans 1 yılda bitmiyor. İnsanları öyle kandırıyorlar Yok aralık sınavına yok mayıs sınavına yetişeceksiniz diye ama öyle olmuyor. Yüksek lisans yapacaksanız iyi bir özel üniversite tercih edin( ne kadar bulabilirsiniz bilmiyorum çünkü eğitim kurumundan çok ticarethane olarak çalışıyorlar.)
2-Mühendislik branşınızı ve tecrübenizi bilmiyorum fakat mümkünse C sınıfı olarak çalışın ve mesleki tecrübe edinin. Direkt olarak B sınıfı uzman olup tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta görev almak hem riskli hem de büyük sorumluluk.
3- İş güvenliği uzmanlığı yapacaksanız bu işin %40'ı teorik bilgi %60'ı ise tecrübe bana göre. Kendinizi geliştirmeye çalışın.

başarılar.
Hocam 04.02.2020 tarihinde Kafkas üniversitesinde İSG yüksek lisansa başladım 02.02.2021 tarihinde tam bir yılda mezun oldum şimdi sınav başvurumu yapıyorum mayıs sınavına gireceğim, yani bir yılda B'ye girmeye hak kazandım iyi araştırılırsa Devlet üniversitelerinde de problem yaşanmıyor.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam 04.02.2020 tarihinde Kafkas üniversitesinde İSG yüksek lisansa başladım 02.02.2021 tarihinde tam bir yılda mezun oldum şimdi sınav başvurumu yapıyorum mayıs sınavına gireceğim, yani bir yılda B'ye girmeye hak kazandım iyi araştırılırsa Devlet üniversitelerinde de problem yaşanmıyor.
Ben özel üniversitede yüksek lisans yaptım ve maalesef onlardan kaynaklı bitiremedim. Benim gibi birçok insan 1 yılda bitiremedi. Dediğiniz gibi iyi araştırmak lazım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.