Soru : Ardgerme Çalışması

Buket Akın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ardgerme çalışması için iş güvenliği uzmanının çalışmalarda dikkat etmesi gereken tehlikeler riskler nelerdir? Daha önce ardgerme çalışmasında görev alan iş güvenliği uzmanı ve bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?
Şimdiden teşekkürler:)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ardgerme çalışması için iş güvenliği uzmanının çalışmalarda dikkat etmesi gereken tehlikeler riskler nelerdir? Daha önce ardgerme çalışmasında görev alan iş güvenliği uzmanı ve bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?
Şimdiden teşekkürler:)
Ardgerme yeni bir teknolojidir. Genellikle kalıbın içerisine ilave çelik veya halat geçirerek bunların vasıtası ile inşaatların daha hızlı ve güvenli olması sağlanmaktadır. İlk başta sadece (genellikle 32' lik demir) çelik nervürlü demir kullanılırken, şimdi mukavemeti daha iyi olan ve form verilebilmesi daha kolay halatlar kullanılmaktadır. Böylelikle virajlar daha kolay alınabildiği gibi mimarisi zor yapıların çok daha kolay şekil alabilmesi de sağlanmaktadır.
Verdiğim bu ön bilgiler ışığında; genellikle dikkat edilmesi gerekli detaylara baktığımızda, malzemelerin dayanımları kontrol edilmelidir. Özellikle kopma direnç noktaları etüt edilerek uygun olmayan malzemelerin kullanılmamasının sağlanması gerekir.

Ayrıca bu işler sonuç olarak inşaat işleridir. İnşaatlarda uyacağınız tüm kurallar aynen buralarda da geçerli olacaktır. Bu detayları gözden kaçırmadığınız sürece ve denetimlerinizi sıkı yaptığınız müddet boyunca problem ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

Yardımcı olacağını düşünerek Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan cep kitabını da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• YapiSektoruIsGuvenligi_27062013.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 65

Buket Akın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ardgerme yeni bir teknolojidir. Genellikle kalıbın içerisine ilave çelik veya halat geçirerek bunların vasıtası ile inşaatların daha hızlı ve güvenli olması sağlanmaktadır. İlk başta sadece (genellikle 32' lik demir) çelik nervürlü demir kullanılırken, şimdi mukavemeti daha iyi olan ve form verilebilmesi daha kolay halatlar kullanılmaktadır. Böylelikle virajlar daha kolay alınabildiği gibi mimarisi zor yapıların çok daha kolay şekil alabilmesi de sağlanmaktadır.
Verdiğim bu ön bilgiler ışığında; genellikle dikkat edilmesi gerekli detaylara baktığımızda, malzemelerin dayanımları kontrol edilmelidir. Özellikle kopma direnç noktaları etüt edilerek uygun olmayan malzemelerin kullanılmamasının sağlanması gerekir.

Ayrıca bu işler sonuç olarak inşaat işleridir. İnşaatlarda uyacağınız tüm kurallar aynen buralarda da geçerli olacaktır. Bu detayları gözden kaçırmadığınız sürece ve denetimlerinizi sıkı yaptığınız müddet boyunca problem ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

Yardımcı olacağını düşünerek Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan cep kitabını da ekliyorum.

Çok teşekkürler ilginiz için. Peki "Yüksekte Çalışma Talimatı" gibi bir talimatı var mıdır?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok teşekkürler ilginiz için. Peki "Yüksekte Çalışma Talimatı" gibi bir talimatı var mıdır?
Yüksekte çalışma talimatı, standart manada talimatlandırabilirsiniz. Önermiş olduğum dokümanı dikkatlice incelerseniz bu talimatı siz çok kolay hazırlayabilirsiniz.

Buket Akın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yüksekte çalışma talimatı, standart manada talimatlandırabilirsiniz. Önermiş olduğum dokümanı dikkatlice incelerseniz bu talimatı siz çok kolay hazırlayabilirsiniz.

Sanırım sorumu net yönlendiremedim size. Ardgerme çalışması için talimat hazırlayacağız. O yüzden yüksekte çalışma yalımatı gibi bir talimatı var mı? diye bir aoru yönlendirdim. Ardgerme çalışması yapacak kişilere imzalatmamız için bir talimat hazırlamamız lazım. Önermiş olduğunuz dökümanı inceledim ardgerme ile ilgili birşeye rastlamadım. O yüzden tekrar sordum. Umarım anlatabilmişimdir kendimi

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sanırım sorumu net yönlendiremedim size. Ardgerme çalışması için talimat hazırlayacağız. O yüzden yüksekte çalışma yalımatı gibi bir talimatı var mı? diye bir aoru yönlendirdim. Ardgerme çalışması yapacak kişilere imzalatmamız için bir talimat hazırlamamız lazım. Önermiş olduğunuz dökümanı inceledim ardgerme ile ilgili birşeye rastlamadım. O yüzden tekrar sordum. Umarım anlatabilmişimdir kendimi
Sorunuz gayet nettir ve de anlaşılmıştır. Ben size net aktarayım bir kez daha. Burada yapılacak çalışmanın normal inşaatlarda yapılacak çalışmadan bir farkı yoktur diyorum. İlave olarak kontrolleriniz malzeme dayanımlarını ilgili şantiye şefi/inşaat mühendisi/ eşliğinde teknik bir komisyonda irdeleyiniz (bu incelemeyi güvenlik bilgi formlarını inceleyerek, malzemelere ilişkin teknik dokümanlara bakarak yapabilirsiniz). İrdeleme sonucunda kendi check listenizi oluşturunuz. Oluşturduğunuz check-list sonrasında yapılması veya yapılmaması gerekli aksiyonları gruplayınız. Her aksiyon için talimatları kendiniz oluşturunuz.

Bu adımları geçtikten sonra, hazırladığınız talimatlara göre; tool-box veya örgün şekilde eğitim planlayınız. Talimatlar tamam, eğitim tamam olduktan sonra bu belgelerinizi 10 yıl kaybolmayacak şekilde de arşivleyiniz.

Her şeyin hazır olduğu talimat gibi, eğitim notları gibi dokümanları hazır bulamazsınız. Bunları hazırlamanız / yapmanız zaten zorunluluktur. Ayrıca bu tarz belgeler özgün olmalıdır. Yani Bölgeye özel olmalıdır.

Umarım doğru yönlendirebilmişimdir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.