Soru Ameliyathaneler Ve Yoğun Bakım Üni. Sterilizasyonda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Akınoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar hastenelerde en fazla ölümler yoğun bakımda, yanık ünitelerinde ve ameliyatlarda oluyor diye düşünüyorum. burada oluşacak ölümlerden iş güvenliği uzmanı olarak ben nekadar sorumluyum? sizce hastanenin bu bölümlerini sürekli kontrol ilemi güvene alabilirim?


   
 2. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Eğer yoğun bakımlardaki ölümler tıbbi süreçler ile ilgili bir hatadan kaynaklanıyorsa sizi çok bağlamaz.Bu noktanın da İSG kapsamına gireceğini düşünmüyorum.Ancak yoğun bakım ünitesinde tesis güvenliği ile ilgili bir ayrıntıdan bir ölüm olursa bu konuda İSG uzmanı riski tespit etmemiş ise sorumlu olabilir. Mesela nedir bu o bölümdeki cihazların periyodik bakımları ve kalibrasyonları yapılmıyordur. Siz de bunu tespit edememişsinidir. Bu durumda sorumlu olabilirsiniz. Veya hepafiltre sistemleri açlışmıyordur, bakımları yapılmıyordur, bundan enfeksiyon üremiştir, olabilir. Ama hastanın durumu ağır ve 3. derece yoğun bakım hastası tedavisi ile ilgili bir hata da sizin sorumlu olamayacağınızı düşünmekte ve inanmaktayım.

   
 3. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Çünkü 3. basamak yoğun bakımlarda ölüm oranı tüm dünyada yüksektir.

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Hastanın hastalığın sonuçlarını kaldırabilme gücü ile ona müdahale eden sağlık personelinin mesleki bilgi ve tecrübeleri sonucu ortaya çıkabilecek ölüm vakalarının iş güvenliği uzmanı sorumluluğunda olmadığını düşünüyorum. Ancak iş güvenliği uzmanlığının gereği teknik konularda alınması gereken tedbirleri gözetmekle yükümlüsünüz. Tıbbi araçların çalışır durumda olmaları, teknik periyodik kontrollerinin yapılıp yapılmadığı veya çalışma ortamının düzeni hakkında gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamalısınız...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica