Alt yüklenicilere İSG hizmeti verilmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Alt yüklenicilere İSG hizmeti verilmesi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında kazım akkaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kazım akkaya

  kazım akkaya TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Alt yüklenici çalışatıran bir firmanın tam zamanlı çalışan iş güvenliği uzmanına sahip olması alt yüklenicilerin İSG uzmanı bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırır mı.

  Alt yüklenicilerin personel saysı 10 altında olması veya 10 nun üzerinde olması durumu değiştirir mi.

  Teşekkürler & Saygılar


   
 2. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  kazım bey, literatürde alt yüklenici, taşeron gibi çok çeşitli kavramlar olsada sonuç olarak bu kişilerin hepsi hukuken ayrı işveren sayılmakta olup 50'den fazla işçisi varsa ve sanayiden sayılan bir işyeri ise uzman çalıştırma zorunluluğu vardır.Ancak sizin verdiğiniz örnekte 10 rakamından bahsediyorsunuz ve şuan ki mevzuata göre (4857 sayılı İş Kanunu) 10 rakamının bağlayıcılığı yok.

   
  kazım bu yazıya teşekkür etti.
 3. kazım akkaya

  kazım akkaya TÜİSAG Üyesi

  Peki yani kanun için nasıl olması gerekir. Sonuçta 10 kişi üstü bulundurması gerekecek.

     

   
 4. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  yeni kanunda ise 50'den az çalışan varsa ve tehlikeli veya çok tehlikeli ise 1 yıl, az tehlikeli ise 2 yıl içinde uzman çalıştırmak zorunda kalacak.

   
 5. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Kazım bey selamlar,
  Çok tecrübeli bir uzman değilim ama bildiklerim doğrultusunda şu şekilde yardımcı olabilirim sanırım. Aslında bahsettiğiniz konu tamamiyle yapılan anlaşmalara bağlı. Öyle bir şirkette eğer siz ISG uzmanıysanız böyle bir projede yapılan ihaleye katılan firmalardan isg uzmanı, mühendisi,teknikeri,gözetmeni veya elemanı talep edebilirsiniz. Ana sorumluluk işveren ve uzmanında olur ama bu uzmanın aylık isg toplantılarında alt işverenler tarafından görevlendirilen personeli yönlendirmelerini gerçekleştirir ve o kişiler uygulamakla yükümlüdür. Safetypro arkadaşın dediği gibi geçen ay onaylanan yeni yasa ile birlikte artık sektör bakmaksızın 6331 sayılı kanunun 2nci maddesindeki yerler hariç her yerde uzman çalıştırmak veya hizmeti almak zorundadır. Kanunu daha detaylı incelemek isterseniz http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm linkten ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde safetypro arkadaşımızın belirttiği yürürlüğe girme tarihlerini sayfanın en altında görebilirsiniz.
  Saygılar

     

   
 6. nurgül zilkar

  nurgül zilkar TÜİSAG Üyesi

  ben bir alt yüklenici temizlik firmanın c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım sormak istediğim bizim çalışanlarımız tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerde temizlikçi olarak çalışıyor ben bu çalışanlarımıza eğitim verip onların ilgili alanlarına risk analizi yapabilirmiyim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica