Akaryakıt Tank Temizliği Sorunsalı

M. Gökhan Aktaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Bir süredir akaryakıt istasyonunda bulunan mazot tankı ve çevresi için "Akaryakıt Tank Temziliği" talimatı hazırlamaya çalışıyorum. Yalnız bu konuda bir kaynak ya da tecrübesini aktaracak bir yetkiliye ulaşamadım.
Tank temizliğine başlamadan önce, temizlik esnasında ve sonrasında yapılacak her adımı yazacağım ve talimat hale getireceğim bir kaynak biliyor musunuz?

Öncelikle sektörde çalışan İGU' lara ulaştım, sonuç alamadım.
Sonra tank temizliği yapan firma ile görüştüm, sonuç alamadım.
Uluslararası akaryakıt istasyonu firma yetkilileri ile görüştüm, sonuç alamadım.
TMGD' dan bilgi istedim... Eh beklemekteyim.

Akaryakıt Tank Temziliği

1- İş ayakkabını, iş elbiseni, iş kıyafetini ve koruyucu gözlüğünü tak/giy.
2- Temizlik yapılacak bölgeyi ve çevresini araç trafiğine karşı koruma altına al.
3- Tank temizliğini yapmadan önce ayak bileğine taktığın gaz ölçüm cihazı ile tank kapağının içerisinin ölçümünü yap.
4-
.... gibi.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Akaryakıt tankları ister yüzey ister yüzey altında olsunlar birer kapalı alan olarak kabul edilirler. Dolayısı ile burada yapılacak çalışmalar "Kapalı Alan Çalışması" olarak kabul edilir.
Tank içerisinde yapılacak çalışmanın işlem adımlarını incelemeden, nasıl yapılacağına dair talimat hazırlamak biraz zor olur, diye düşünüyorum.
İsgüm kütüphanesinde, bu konuda inceleyebileceğiniz Türkçe dokümanlar mevcut, bir göz atın derim.
İlgili kaynaklara ait kütüphane bağlantısı
http://www.isgum.gov.tr/isgdokumanlari.aspx

Ayrıca, "Tank temizliğini yapmadan önce ayak bileğine taktığın gaz ölçüm cihazı ile tank kapağının içerisinin ölçümünü yap." cümlesinin kaynağını merak ettim açıkçası. Kaynak verebilir iseniz incelemek isterim.

Son olarak, ingilizce bildiğinizi farz ve kabul ederek benim kapalı alan çalışmaları ile ilgili OSH ders kitabını da buraya ekleyeyim, belki ilgilenen diğer arkadaşlara da yardımcı olabilir.

Ekli dosyalar

• 605 Confined Space Safety.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 115

M. Gökhan Aktaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Akaryakıt tankları ister yüzey ister yüzey altında olsunlar birer kapalı alan olarak kabul edilirler. Dolayısı ile burada yapılacak çalışmalar "Kapalı Alan Çalışması" olarak kabul edilir.
Tank içerisinde yapılacak çalışmanın işlem adımlarını incelemeden, nasıl yapılacağına dair talimat hazırlamak biraz zor olur, diye düşünüyorum.
İsgüm kütüphanesinde, bu konuda inceleyebileceğiniz Türkçe dokümanlar mevcut, bir göz atın derim.

Ayrıca, "Tank temizliğini yapmadan önce ayak bileğine taktığın gaz ölçüm cihazı ile tank kapağının içerisinin ölçümünü yap." cümlesinin kaynağını merak ettim açıkçası. Kaynak verebilir iseniz incelemek isterim.

Son olarak, ingilizce bildiğinizi farz ve kabul ederek benim kapalı alan çalışmaları ile ilgili OSH ders kitabını da buraya ekleyeyim, belki ilgilenen diğer arkadaşlara da yardımcı olabilir.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Kütüphaneyi inceleyeceğim ama zaten kapalı alanda çalışma için gerekli dökümanımız mevcut. Ve personelim tankın içerisine girmeyecek. Dışarıdan kapak çevresindeki mazot atıklarını temizleyecek, tank içerisindeki tortuyuda ekipman ile çekerek alacak ve atık varillerinde toplayacak. Tank içini temizliğini ise nasıl yapılacağı boşlukta kalan kısım. Su, buhar, kimyasal? Hangi ekipman ile?

Sorduğunuz soruya şöyle cevap vereyim:

Tank temizliği yapan bir firmanın youtube videosu aracılığı ile

cüneyt şan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi

Cevabı yanlış yerde aramaktasınız.
Uygulanmayacak bir talimat hazırlamakla vakit kaybedeceğinize bu işi yapanların uygulamasını öğrenmeniz ve talimatı buna göre oluşturmanız kanımca daha doğru olacaktır. Uzmanlık alanım yerüstü tanklar ve bunların temizliği için API standartları mevcut. Güncel olmayanlara ücretsiz olarak internetten ulaşmanız mümkün iken guncel olanlar parayla satılmaktadır.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Akaryakıt tank temizleme tecrübeniz yoksa, yaptırmayınız. Tecrübesiz ekiplerle, internetten alınan bilgilerle yapılacak iş değil. İşi yapan tecrübeli firma ve yetkili kişilerden gözetim hizmeti alın ilk başlarda.

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Ve ayrıca akaryakıt dağıtım firmaları, siz bayiye hizmet veriyor bile olsanız size örnekleri verecektir. 1 sene öncesine kadar ben de sektörde idim oradan biliyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kapalı ve dar alanlarda yapılacak çalışmalar ile ilgili olarak hazırlamış olduğum talimatı ek olarak sunuyorum. Umarım ilgili olan tüm arkadaşlarımın işine yarar.

Saygılar..

Ekli dosyalar

• Kapalı ve Dar alanlar ile İlgili Kurallar.pdf
    600.7 KB · Görüntüleme: 121

M. Gökhan Aktaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Cevabı yanlış yerde aramaktasınız.
Uygulanmayacak bir talimat hazırlamakla vakit kaybedeceğinize bu işi yapanların uygulamasını öğrenmeniz ve talimatı buna göre oluşturmanız kanımca daha doğru olacaktır. Uzmanlık alanım yerüstü tanklar ve bunların temizliği için API standartları mevcut. Güncel olmayanlara ücretsiz olarak internetten ulaşmanız mümkün iken guncel olanlar parayla satılmaktadır.

Öncelikle cevap için teşekkürler. Zaten yeraltı tankımıza temizliğe gelen firmanın uygulamasının yetersiz güvenlik önlemlerinde yapıldığını görmem ve kendilerinden bir temizlik talimatı istemem üzerine "o da nedir" bakışı atmalarından sonra bu talimatı başka yerlerden kaynak alarak hazırlamaya/araştırmaya başladım. Shell ve onların kendi hizmet aldıkları temizlik firması ile görüşüyorum. Ve kalite birimimize söylediğiniz standartları ilettim, araştıracaklar.

Akaryakıt tank temizleme tecrübeniz yoksa, yaptırmayınız. Tecrübesiz ekiplerle, internetten alınan bilgilerle yapılacak iş değil. İşi yapan tecrübeli firma ve yetkili kişilerden gözetim hizmeti alın ilk başlarda.

Ve ayrıca akaryakıt dağıtım firmaları, siz bayiye hizmet veriyor bile olsanız size örnekleri verecektir. 1 sene öncesine kadar ben de sektörde idim oradan biliyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler. Tank temizleme işlerini kendimiz yapmayacağız, dışarıdan hizmet alıyoruz. Ancak temizleme talimatı oluşturarak hizmet aldığımız firmanın takibini yapmak amacındayım. Yani her akaryakıt tankının yanında tanker boşaltma talimatı vardır ve yetkililer bu talimatı takip eder. Bu temizlik talimatı da bu şekilde işlyecek, temizliğe kim gelirse gelsin bir standart oluşacak. Ve dediğiniz gibi Shell firması ile görüşüyorum kendileri bu konuda yardımcı olacak zannederim.

Kapalı ve dar alanlarda yapılacak çalışmalar ile ilgili olarak hazırlamış olduğum talimatı ek olarak sunuyorum. Umarım ilgili olan tüm arkadaşlarımın işine yarar.

Saygılar..

Talimat için teşekkürler.

M. Gökhan Aktaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir şekilde bahsettiğim talimat sağ salim, işlevsel olarak ve doğru şekilde ortaya çıkarsa burada, faydalanmak isteyen meslektaşlarım ile paylaşırım.

1- İş ayakkabını, iş elbiseni, iş kıyafetini ve koruyucu gözlüğünü tak/giy.
2- Temizlik yapılacak bölgeyi ve çevresini araç trafiğine karşı koruma altına al.
2,5- Çalışma alanında uygun YSC' ler bulundur. (Köpük istenmesi muhtemeldir.)
3- Tank temizliğini yapmadan önce ayak bileğine taktığın gaz ölçüm cihazı ile tank kapağının içerisinin ölçümünü yap.
3,5- Tank tabanındaki tortuyu almadan önce bütün ekipmanının uygun topraklandığından emin ol.
4- Temizlik işlemi esnasında yere dökülen mazotu emici/inert malzeme ile yayılımını engelleyerek emilimini sağla
5- Mazotlu atıklarını atık varillerinde biriktir.
6-... gibi

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle cevap için teşekkürler. Zaten yeraltı tankımıza temizliğe gelen firmanın uygulamasının yetersiz güvenlik önlemlerinde yapıldığını görmem ve kendilerinden bir temizlik talimatı istemem üzerine "o da nedir" bakışı atmalarından sonra bu talimatı başka yerlerden kaynak alarak hazırlamaya/araştırmaya başladım. Shell ve onların kendi hizmet aldıkları temizlik firması ile görüşüyorum. Ve kalite birimimize söylediğiniz standartları ilettim, araştıracaklar.

Cevaplarınız için teşekkürler. Tank temizleme işlerini kendimiz yapmayacağız, dışarıdan hizmet alıyoruz. Ancak temizleme talimatı oluşturarak hizmet aldığımız firmanın takibini yapmak amacındayım. Yani her akaryakıt tankının yanında tanker boşaltma talimatı vardır ve yetkililer bu talimatı takip eder. Bu temizlik talimatı da bu şekilde işlyecek, temizliğe kim gelirse gelsin bir standart oluşacak. Ve dediğiniz gibi Shell firması ile görüşüyorum kendileri bu konuda yardımcı olacak zannederim.

Talimat için teşekkürler.
Rica ederim. Bilgi paylaşılınca değer kazanır.
Kolaylıklar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.