Acil Çıkış Kapılarına Otomatik Kilit Sistemi Kullanımi

mmimax

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba yönetim fabrikada acil çıkış kapilari çin otomatik kilit sistemi kullanımini düşünüyor. İs güvenliği açısından değerlendirir misiniz. Mevzuatta herhangi bir engel yok kolay açılabilir olmalı deniyor sadece. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Zaten içerden tek taraftan açılıyor kapılar , acil çıkış kapıları kilitli tutulamaz bu sebeple yanlış bir uygulama olup denetimlerde ceza dahi yiyebilirsiniz

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba yönetim fabrikada acil çıkış kapilari çin otomatik kilit sistemi kullanımini düşünüyor. İs güvenliği açısından değerlendirir misiniz. Mevzuatta herhangi bir engel yok kolay açılabilir olmalı deniyor sadece. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler
Acil çıkış kapısında dediğiniz sistem kullanılamaz. Panic Bar bulunan klasik acil çıkış kapıları bulunmak zorundadır.

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Uygulamada hastane ve AVM'lerde, hırsızların ve hastaların kaçış yolu olarak kullanmaları sebebiyle demir zincirle bağlanmış olanlarını da gördüm.
biraz masraflı da olsa, kapı açıldığında sadece güvenliğe bilgi/alarm veren uygulama en performans sağlanan yöntem. tabi kapı üzerinde uyarı levhası olmalı. otomatik kilitler, deprem sensörlü akıllı binalarda offline na düşme vb birçok uygulamanın başarısız/yanlış olduğunu gördük.

"Acil Çıkış Kapısı" kavramı eksik/yanlış öğrenildi. cümle kapısı da acil çıkış kapısıdır. Yeterki yönetmelik hükümleri doğru uygulanmış olsun. Günlük kullanım kapısı yanında tek taraflı açılan barlı kapılar hükümleri karşılar.
Daraba yan kanatlarında veya üstünde bulunması zorunludur.
Yangın korumalı koridor kapısı, yangın güvenlik holü kapısı, yangın merdiveni kapısı ve son yangın çıkış kapısı daha niteliklidir. panik bara ilaveten hem ısı/aleve dayanıklı hemde duman sızdırmaz olmalıdır.
Problem aslında, hastane ve avm gibi kontrollü giriş çıkışların uygulandığı yerlerde, günlük kullanıma kapalı, sadece acil durumlarda kullanılması istenen yol/çıkışlar ile, günlük kullanım yollarının da aslında acil çıkış olduğunun karıştırılmasıyla başlıyor. bu kavramlar tercüme yoluyla kazanıldığı için bazı hata ve yanlış uygulamalar olabilir.

Yönetmelikte bir detayın bulunmaması, kabul edilebilir olduğunu göstermez. İşyeri ve eklentileri yönetmeliği Md8, boşluk varsa önce TSE, sonra CE, sonra ISO'ya bakın der.

acil çıkışları kilitli tutamazsınız, kaçış yollarını, kaçış yolu üzerindeki her kapı/geçişi, bırakın kilitlemeyi kaçışınıza engel olacak masa sandalye, su sebili, saksı vb bulunduramazsınız.

ilk cevaplamanız gereken soru, fabrikanızda, yangın korumalı koridor/güvenlik holü/yangın merdiveni/yangın çıkışı mı var? belirli bir mesafede tekrarlanan panik barlı ilave çıkışlar mı var? günlük giriş çıkışlarda hijyen bariyeri, kartlı geçiş vb kaçışa engel olacak hususlar olduğu için mi ilave çıkışlardan bahsediyorsunuz? bu ayrımlarda usul ve esaslar farklılaşır.
ikinci olarak çalışanlar bu "acil çıkışı" neden kullanmak isterler? sizin için ne mahsuru var? Ki siz kilit altında tutmak istiyorsunuz?

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Resme dikkat ederseniz bar üzerinde anahtar yuvası ve ilave kilit detayları mevcut. çeşitli sebeplerden buna benzer uygulamalar var. ancak bu uygulamaların mevcudiyeti sizi bağlamıyor, kilitleme sistemini doğrulamıyor
642cf5b814e70cff2044ad0b4ca7f409.jpg

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.