Acil Bir Soru C Sınıfı İle İlgili

Yağız Vural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar hepinize merhaba bir sorum olacaktı. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Akrabamın 10'dan az çalışanı olan tehlikeli sınıfa giren iş yeri var. Acaba bireysel olarak oranın iş güvenliği uzmanlığını yapabilir miyim? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun aşağıdaki geçici maddesi uyarında 1/1/2017 tarihine kadar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak sözünü ettiğiniz işyerinde görev alabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Yağız Vural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun aşağıdaki geçici maddesi uyarında 1/1/2017 tarihine kadar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak sözünü ettiğiniz işyerinde görev alabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
Cevap için teşekkürler. Birde bireysel olarak yapabilirim değil mi yani illede bir osgb ye bağlı olunmasına gerek yok değil mi? yani mesela ben o bahsettiğim firmanın iş güvenliğini alsam o firmanın birde iş yeri hekimi bulması gerekir değil mi yani en iyisi osgb ile çalışması herhalde başımıza iş almayalım. Aranızda bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapan var mı arkadaşlar?

Enver Yetim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben c sınıfı isg uzmanıyım..
1-bireysel olarak küçük işletmelerde (esnaf) çalışabilir miyim?
2 - çalışabiliyorsam iş veren sağlık personeli de çalıştırmak zorunda mı? ( eğer öyle ise iş verenin OSGB ile çalışması daha mantıklı gibi...)
3- tam olarak hangi belgeleri hazırlamak gerekiyor. Sadece risk analizi ile acil durum eylem planı yeterli olur mu?
4- bütün bunların cevabını nerden biliyorsunuz ;) özet mevzuat (sadelestirilmis) var mı?

OmerBaglar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Cevap için teşekkürler. Birde bireysel olarak yapabilirim değil mi yani illede bir osgb ye bağlı olunmasına gerek yok değil mi? yani mesela ben o bahsettiğim firmanın iş güvenliğini alsam o firmanın birde iş yeri hekimi bulması gerekir değil mi yani en iyisi osgb ile çalışması herhalde başımıza iş almayalım. Aranızda bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapan var mı arkadaşlar?
Daha önce herhangi bir yerde uzman olarak görev yaptınız mı ? Yazdıklarınıza bakınca çok fazla panik halinde olduğunuz anlaşılıyor hocam. İş Güvenliği yükümlülüğünü işveren isterse kendi bünyesinde yer alan uzman ve doktor ile yerine getirir. İsterse de bu hizmetleri dışarıdan satın alarak yerine getirebilir. Siz bağımsız çalışmak istiyorsanız o işyerinin bir elemanı olacaksınız. Yani hizmet verdiğiniz işyeri sizin sigortanızı tam zamanlı veya kısmı zamanlı yatırmak durumunda. Aynı şey doktor için de geçerli. Siz bahsettiğiniz firmanın uzmanlığını alırsanız, yanınıza bir de doktor gerekecektir. Yasaya göre OSGB'den sadece doktor hizmeti almanız da mümkün.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Rica ederim. İş güvenliği uzmanlığını bireysel olarak yapmanıza herhangi bir engel yoktur. OSGB çalışanı olmak zorunda değilsiniz. Sözü edilen tehlikeli sınıftaki o işyerinin hem iş güvenliği uzmanı hem de işyeri hekimi görevlendirmiş olması gerekir.

2 - çalışabiliyorsam iş veren sağlık personeli de çalıştırmak zorunda mı? ( eğer öyle ise iş verenin OSGB ile çalışması daha mantıklı gibi...)
3- tam olarak hangi belgeleri hazırlamak gerekiyor. Sadece risk analizi ile acil durum eylem planı yeterli olur mu?
4- bütün bunların cevabını nerden biliyorsunuz ;) özet mevzuat (sadelestirilmis) var mı?

1- Elbette çalışabilirsiniz.
2- İşveren, işyerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdam eder veya bu hizmeti bir OSGB'den satın alır.
3- Tam olarak hangi belgelerin, nasıl hazırlanması gerektiğini piyasada görev yapan çoğu iş güvenliği uzmanının da bilmediğinden emin olabilirsiniz. Risk değerlendirmesi ve acil durum planı sadece gerekli dokümanlardan bazılarıdır. Yeterli olması mümkün değildir.
4- Bütün bunlara ve yaklaşık üç yıldır forumlarda sorulan sorulara verdiğim cevapları sürekli okuyarak, araştırarak, sorgulayarak öğrendim. Şayet bu işi yapacaksanız tüm mevzuata hakim olmak zorundasınız. Özetle, hap bilgi ile sınav kazanılabilir ancak bu meslek yürütülemez.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende sorgulayan adama ek olarak şunu ekliyeyim. SGK ve Vergi durumu, Bireysel olarak görev yapan arkadaşların izleyeceği iki yol vardır.
  1. Vergi mükellefi olmak, bu şekli ile hem vergi mükellefi olursunuz hem de işyeriniz olduğundan bağ kurlu olursunuz (tavsiye edilmez). Hizmet verdiğiniz her işyeri için ayrı ayrı fatura kesmek zorunda kalırsınız.
  2. Bireysel çalıştığınız işyerlerinde, kısmi süreli sözleşme yapmanız. Bu şekli ile belirtilen günlerde o işyerinin personeli olacağınızdan hem vergi mükellefi olmazsınız, hem de bağ kur kaydı açtırmanıza gerek kalmaz. Ayrıca SSK' lı olacağınızdan ayrıca avantajlıdır. (önerilir)
Tercih tamamen sizlerin.

Enver Yetim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende sorgulayan adama ek olarak şunu ekliyeyim. SGK ve Vergi durumu, Bireysel olarak görev yapan arkadaşların izleyeceği iki yol vardır.
  1. Vergi mükellefi olmak, bu şekli ile hem vergi mükellefi olursunuz hem de işyeriniz olduğundan bağ kurlu olursunuz (tavsiye edilmez). Hizmet verdiğiniz her işyeri için ayrı ayrı fatura kesmek zorunda kalırsınız.
  2. Bireysel çalıştığınız işyerlerinde, kısmi süreli sözleşme yapmanız. Bu şekli ile belirtilen günlerde o işyerinin personeli olacağınızdan hem vergi mükellefi olmazsınız, hem de bağ kur kaydı açtırmanıza gerek kalmaz. Ayrıca SSK' lı olacağınızdan ayrıca avantajlıdır. (önerilir)
Tercih tamamen sizlerin.

Kısmi süreli sözleşme nasıl yapabilirim.. isg katip üzerinden mi? Açıklayabilir misiniz?

Enver Yetim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ve kısmi süreli sözleşme yapınca bn sanırım iş verenin sigortalı çalışanı oluyorum.. ?
Küçük esnaftan ne kadar ücret talep etmeliyim? Bu ücreti aylık periyotlarla mi veriyorlar? ( yardımcı olan arkadaşlara simdiden çok teşekkür ederim. ?

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

6331 sayılı Yasayı okudunuz mu hiç ?

Enver Yetim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
6331 sayılı Yasayı okudunuz mu hiç ?

Evet okudum.. hatta sertifika alabilmek için bazı kısımlarını ezberlemiştim. fakat aradan birkaç yıl geçti ve bu arada başka bir meslekte görev yaptım. Dolayısıyla birçok şeyi unuttum.. ztn mevzuat o günden beri defaatle güncellenmiştir. ve şimdi uzman arkadaşların yadımına muhtacım.. eğer yardımcı olmayacaksanız cevap yazmayın. böyle alaycı tavırlar bu alana yeni atılacak olanların şevkini kırmaktan başka işe yarar mı?
Şunu da ifade edeyim.. mobil cihaz işletim sistemleri hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan bir android forum sitesine üye oldum ve 1 ay sonra android iştelim sistemi yazılımı editleyecek duruma geldim.. gelişime açık olduğumu düşünüyorum.. isg konusunda size 1 ay veriyorum.. 1 ay sonra bana soru sorarsanız (sizin yaptığınız gibi yapmam) cevaplarım.. saygılar...

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kısmi süreli sözleşme nasıl yapabilirim.. isg katip üzerinden mi? Açıklayabilir misiniz?
Vergi mükellefi olduğunuzu kabul ediyorum. Klasik manada öncelikle bir iş sözleşmesi yapmalısınız. Bu sözleşmede yapılacaklar tüm detayı ile yazılmalıdır. Çalışma zamanları, alınacak ücret vb. konular burada atlanılmadan yazılmalıdır. Bu andan itibaren öncelikle esnaf arkadaşımız, İSG KATİP' ten sözleşme yapmak için size davetiye gönderir. Siz de bu daveti yine İSG katip üzerinden onaylamak sureti ile İş Güvenliği Uzmanlığı göreviniz de resmen başlamış olur.

Enver Yetim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir de forum sitelerinin kuruluş amacı bu değil mi? insanlar bilgi ve tecrübelerini paylaşırlar.. takıldıkları yerlerde soru sorarlar... alanda yeni olanların soruları uzmanlara ilk olarak saçma gelse de sabırlı olunduğu takdirde sorular normalleşir.. ve zamanla fikir alış-verişine dönüşür..

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet okudum.. hatta sertifika alabilmek için bazı kısımlarını ezberlemiştim. fakat aradan birkaç yıl geçti ve bu arada başka bir meslekte görev yaptım. Dolayısıyla birçok şeyi unuttum.. ztn mevzuat o günden beri defaatle güncellenmiştir. ve şimdi uzman arkadaşların yadımına muhtacım.. eğer yardımcı olmayacaksanız cevap yazmayın. böyle alaycı tavırlar bu alana yeni atılacak olanların şevkini kırmaktan başka işe yarar mı?
Şunu da ifade edeyim.. mobil cihaz işletim sistemleri hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan bir android forum sitesine üye oldum ve 1 ay sonra android iştelim sistemi yazılımı editleyecek duruma geldim.. gelişime açık olduğumu düşünüyorum.. isg konusunda size 1 ay veriyorum.. 1 ay sonra bana soru sorarsanız (sizin yaptığınız gibi yapmam) cevaplarım.. saygılar...

Siz işletmelere hizmet verirken isminiz "uzman" diye geçecek. En azından yasayı bir kaç kere daha okumanız şart..

Kimse kimseyle dalga geçmiyor ama soru sorarken bile bir ön arşatırma yapılmalı. Cevaplamak için soruyu anlamamız gerekir. Soruyu açabilmeniz için bir tazeleme yapmanız önemli.

Küçük işletmelerde çalışabilir miyim demişsiniz... Mesela bir kuyumcu atelyesi de 3 kişiyle çalışabilir ama tehlikeli sınıfta yer alır, yok siz az tehlikeli grupta 9 kişi ve altındaki sayıdan bahsediyorsanız işverenlerin geneli uzaktan eğitim ile anadolu üniv. sertifika programına kayıt olmayı tercih eder maliyet olmasın diye. Böylece uzmana ihtiyacı kalmaz.

Hazırlanacak belgeler sektöre göre değişir. Ben buraya uzun bir liste koyabilirim... ama sektör bazlı olursa daha doğru bir yaklaşım olur.

Sadeleştirilmiş mevzuat sunum halinde bir çok yerde mevcut... Bu forumda da aratabilirsiniz.

Saygılar

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yağız bey ben bireysel yapıyorum ve herhangi bir problem yok.işyeri hekimi de o işyerinde olmalı ve hekimi siz bulursanız daha iyi olur çünkü firma araştırmak istemiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.