A Sinifina Yükselme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mineral61 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ERSOY

  Hakan ERSOY TÜİSAG Üyesi  Kaynak aşağıdaki link...
  HTML:
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP%20Repository/isggm/dosyalar/y%C3%B6n3   
 2. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi
  Geçici madde nerede?

  Geçici madde nerede?

   
  Canatabey bu yazıya teşekkür etti.
 3. saplanti

  saplanti TÜİSAG Üyesi

  yeni yönetlelik yayınlandı
  31 Ocak 2013 PERŞEMBE
  Resmî Gazete
  Sayı : 28545
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
  (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
  (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”
  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin EK-2’sinde yer alan Yıllık Değerlendirme Raporundaki “işçi sayısı” ifadesi “çalışan sayısı” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları için İhtar Tablosunda 12 nci sırada yer alan “15 gün” ifadesi “30 gün” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

     

   
 4. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  kendi meslek dallarında 3 yıl çalışan c ve b sınıfı uzmanlar tüm sektörlerde a sınıfı olarak çalışabilirler, diyor.bunun için 3 yıl içinde müracaat etmek gerekiyor.ve bu 7 yıl süre ile kısıtlı bir çalışma.

   
 5. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  geçici madde 2 de şu yazmakta...
  (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
  buradan ben şunu anlıyorum...c sınıfı sertifikaya sahip kişiler meslek dallarına göre madenci madencilikte, inşaat çı inşaat da v.s yerlerde şartları eğer sağlıyorsa 7 yıl boyunca çok tehlikeli olan grupta hizmet verebilir.?????

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  aynen öyle.kusura bakmayın ben belirttiğiniz noktayı yanlış yorumlamışım.

   
 7. HAKAN YAŞAR

  HAKAN YAŞAR TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Erdemir madencilik şirketi 3 ana tesisten oluşmakta (açık işletme maden sahası + Konsantrasyon ve zenginleştirme + peletleme=cevhere yuvarlak form verildiği ünite) olup 5 yıl Peletleme ünitesinde çalıştım. Daha sonra 8 ay Pik ve Sfero döküm fabrikasında çalıştıktan sonra şu anda ise 3 yıldır ve halen Karabük demirçelik fabrikalarında Yüksek Fırınlar ve Sinter Müdrülüğünde metalurji mühendisi olarak görev yapmaktayım. Çalışmış olduğum sektörlere bakıldığında ben C sertiifikası almış olsam bu sertifika ile A sertikalı olarak Her türlü madencilik firmalarında (yer altı-yer üstü- mermer vs.) ve dökümhane, haddehane, çlikhane vs. tesislerde hatta çok tehlikeli daha hangi sektörlerde isg uzmanı olarak şu an ki işimden ayrılmadan çalışabilirim. Bu arada bu güne kadar ki tüm iş tecrübelerim İSG üzerine değil Mühendislik diplomam üzerine olmuştur. Ama İSG konusunda yeterince deneyim sahibi olduğumu da söylemek isterim.

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
   
 8. OKSİJEN

  OKSİJEN TÜİSAG Üyesi

  Hangi İş Güvenliği Uzmanın Meslek Kodu Hastahane içindir bilen arkadaş varmı?   
 9. conelt

  conelt TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, bu işin içinde biri olarak yöntemlerin ihtiyaca hakkaniyetle cevap veremediğini söyleyebilirim.
  Bence çözüm saha deneyiminden geçmektedir. İş Güvenliği uzmanlığı bir insana verilen nışan olamaz. Siz 3000 iş günü prim ödeyen herhangi birine "doktor" ünvanı veremeyeceğiniz gibi a sınıfı belgede veremezsiniz. Gerçekçi olup İSG Uzmanlığının gerçekten saha uzmanlığı gerektirdiğini göz ardı etmeyelim. Çözüm bence C belgesi alınmalı. 3 yıl bir fiil sahada İSG Uzmanı olarak çalışan uzman otomatikman B ve bir 3 yıl daha sonra otomatikman A belgesini sınavsız almalıdır. Harcanan zamana ve paralara yazıktır.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica