A Sinifina Yükselme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mineral61 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mineral61

  mineral61 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar son 1 haftadır aldığım duyumlara göre bakanlık yönetmelik değişikliği için bir taslak yaptı ama yayınlanmış göremedim hatta üst düzey bir müdür doğruladı bunu belirli süre kendi mesleğinde çalışmış olanlara a sınıfı sertifika verilecekmiş bununla ilgili daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar varmı bu konuda biraz konuşalım istedim varsa taslak olan paylaşabilirse herkes görsün ciddi olarak haziran ayında yapılacgı söylendi nedir ne değildir bu konu şuan benim bilgiğim bu kadar emin olduğum için kaleme aldım saygılar herkese

  Serdar AYAZHAN
  Maden Mühendisi İSG Uzmanı
  mineral61@gmail.com


   
 2. leonmeon

  leonmeon TÜİSAG Üyesi

  o duyumu bende aldım serdar bey, sanırım sınıf ayrımı kalkacak diyorlar.

   
 3. iremulgenn

  iremulgenn TÜİSAG Üyesi

  3 yıl süreyle mesleki tecrübesi olan C sinifi uzmanlar tecrubeli oldugu sektorde A sinifi yerine bakabilecek diyor ama..

     

   

  Ekli Dosyalar:

  babacann ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hakan ERSOY

  Hakan ERSOY TÜİSAG Üyesi

  Yeni taslak ekteki gibidir.
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip ( C ) ve ( B ) sınıfı belgeli iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 7 yıl süreyle tüm tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.
  (2) İşyerinde yapılan asıl iş temel alınmak üzere; işyerinde yapılan iş ile iş güvenliği uzmanının meslek dalının ilgisi, Genel Müdürlükçe kurulacak komisyon marifetiyle belirlenir.
  (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyen kişiler; Yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren 3 yıl içinde, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan 3 yıl süreyle en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle Genel Müdürlüğe başvurur. Bu kapsamda görevlendirilecekler Genel Müdürlük tarafından duyurulur.”


   
  babacann, binnur_g ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 5. merteryalvac

  merteryalvac TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar;
  Ben araştırdım ama bu taslağın yayınlandığı bir yeri göremedim. Bu taslağın doğruluk payı nedir?

     

   
 6. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Yani bir yerde çalışma istiyorlar illaki öylemi

   
 7. Efe YILMAZ

  Efe YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik bu şekilde çıkarsa soru işaretlerini de beraberinde getirecek.

  • Mesleki tecrübe derken 3 sene boyunca İş Güvenliği Uzmanı / Sorumlusu vs. olarak çalışmak mı kastediliyor?
  • 3-4 senelik tecrübesi olan bir İnşaat Mühendisi eğitim alıp C sınıfı sertifika sahibi olunca 3 sene boyunca İSG üzerine hiçbir çalışma yapmamış olsa bile inşaat sektöründe bütün tehlikeli sınıflara bakabilecek mi?
  • Genel müdürlükçe kurulacak komisyon mühendislik formasyonlarını neye göre sınıflayacak? Uç örnek vermek gerekirse Su Ürünleri Mühendisi 3 sene boyunca inşaatta çalışmış sertifikasını bakanlığa işlettirememişse inşaat için çok tehlikeli sınıfa bakabilecek mi? İş Güvenliği meslek yüksekokulu mezunu uzman arkadaşlarımız ne olacak?
  • 3 yıl süreyle en az 750 günlük prim derken tüm tehlikeli sınıflara bakabilme yetkisi verilecek kişinin hep aynı sektörde çalışma şartı mı aranacak? Örnek olarak 1 yıl inşaat, 1 yıl tekstil, 1 yıl makina sanayide çalışmış birisi ne olacak?
  İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Sanırım zamanla göreceğiz. Elden şu an başka bir şey gelmiyor.
   
  Ali KÖKSAL ve emineçevik bu yazıya teşekkür etti.
 8. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Çalışan mühendis ve teknik elemanlar için güzel bir uygulama olurken iş bulamayan bu zamana kadar 1000 lira civarına çalışmak istemeyen mühendis ve teknik elemanların bu belgeyle de iş bulmalarındaki problem sorunu çözülmeyecektir. Ne diyelim bekleyip göreceğiz.Ben yeni c sınıfı uzman olsam ve 5 yıl bir firmada iş güvenliğine bakmış olsam yada çalıştığımı belgelesem vs., şu an ki a sınıfı uzmanlar gibi uçuk rakamlar isterim ; ve herkes böyle rakamlar istese bakanın dediği iş verene külfet sorununu ortadan kaldırmak için bu gidişle uzman bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırcak adım atarlar.herkese hayırlı olsun..İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINI İŞ VEREN İÇİN BİR KÜLFET OLARAK GÖRENLER UTANSIN!!! bakana göre önce iş güvenliği değil. önce işverenin cebi.durmak yok yola devam!   
  ceyhunkmy ve Ferat TEKTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 9. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Eğer bu taslak yayınlanırsa, iyice içinden çıkılmaz bir hal alır bu meslek...

     

   
 10. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi


  Bu taslağın kaynağı neresidir?   
 11. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Kaynağı olmayan bir taslak kim yazdı bunu ya :) yada birilerini oyunmu oynuyor ne anlamadım   
 12. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Bu taslağın aslı ne zaman yayınlanacak?

   
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  benim anladığım şu.
  ben inşaat mühendisiyim.gittim sertifika aldım.sınıfım c. eğer geçmişte 3 yıl inşaatta çalıştırsam-mühendis olarak- o zaman inşaatlarda a sınıfı uzman olabilirim.

  bununla alakalı bakanlığa birkaç farklı önerilerde dilekçe göndermiştim.eğer faydalı olursa ne mutlu.bence mantıklı.

  mesela kimyagersiniz.sertifika aldınız c sınıfı oldunuz. eğer geçmişte belgeleyeceğiniz bir kimya sektörü tecrübeniz varsa o zaman aslında büyük bir kısmı çok tehlikeli olan kimya sanayinde 7 yıl süre ile a sınıfı olarak çalışabilirsiniz.

  böylelikle a sınıfı veya b sınıfı bulma sıkıntısı ortadan kalkar.ve kendi mesleğine yönelme başlar.
   
  F.AKIN bu yazıya teşekkür etti.
 14. Efe YILMAZ

  Efe YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  İnşaat üzerinden örnek verdiğiniz için bende inşaattan devam edeyim. İnşaatta daha önce uzmanlık yapmamış ancak 3 yıl inşaat tecrübesi olan birisine bu hakkın verilmesini çok doğru bulmuyorum. Ha 3 yıl uzman olarak çalıştığını belgeleyebilene verilirse ne ala. Sebebi ise 3 yıl veya daha fazla saha mühendisliği-şantiye şefliği yapan birisinin iş güvenliği kavramını İş güvenliği uzmanı kadar iyi kavrayamayacağını düşünmem. Saha mühendisleri-şantiye şefleri genelde işin sürmesini, aksamamasını düşündükleri ve böyle bir sisteme alıştıkları için (diğerlerini tenzih ederim) iş güvenliği uzmanı olarak başarılı olacaklarını çok düşünmüyorum.

  İnsanın kendi mesleğini yapması elbette güzel ancak günümüz Türkiye şartlarında bir çok insan kendi mesleklerinde iş bulamadıkları için İş Güvenliği Uzmanı oluyor. Daha sonra severek veya sevmeden çalışmak zorunda olduğu için bu işe devam ediyor. Yönetmelik illa ki kendi mesleğinin işyerinde çalışacaksın derse yıllarını bir sektöre vermiş ancak asıl mesleği o sektör olmayan insanlara haksızlık yapılacağını düşünüyorum.

  Saygıyla.

   
  titrettin78 ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 15. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ilk paragrafta bahsettiğinize katılabilirim.sonuçta mesleğiniz ve işin içini daha iyi bilirsiniz efe bey.yalnız şunuda göz önüne almalıyız sanırım.şuan a sınıfı ve b sınıfı uzman yeterli sayıda olmadığı için bırakın 3 sene şantiyede çalışan mühendisi, fizik-kimya bölümü bitiren hiç inşaatı bilmediği halde inşaatta çalışan arkadaşlarımız var.bence bu kişilerin inşaatta çalışmasından daha iyidir.

  ikinci paragrafta bahsettiğinize ben katılmıyorum.çünkü diğer mesleki mezuniyetlere bu işi yapma yada bu sektörde çalışma denmiyor.sadece asıl mesleği yönünde çalışanlar özendiriliyor.özendirilmelide.

  selametle.   
  efeyilmaz ve sebahattinacar bu yazıya teşekkür etti.
 16. acarsebo

  acarsebo TÜİSAG Üyesi

  Söylediklerinize tamamiyle katılıyorum. Bu şekilde sorunun çözüleceğini ve çok daha faydalı olacağını inanıyorum. Sonuçta bir işi işin içinde olan kişiden daha iyi bilemeyiz.

   
 17. nado

  nado TÜİSAG Üyesi

  :))
  Bakıyorumda herkes kendisini mutlu edecek formülü bulmuş....
  fizik bölümü yada kimya bölümü mezunları veya ne bileyim talaşlı üretim öğretmenleri ne yapacaklar sizce??
  ülkede kaç tane talaşlı üretim öretmenliği yaparak alanında çalışma şansı yakalamış öğretmen var sizce??
  bakıyorumda konuşulanlara:
  iş ilanı vererek uzman arayan " İŞ BİLİR" iş veren edası çarpıcı:
  "5 yıl deneyimli c sınıfı isg uzmanı aranıyor"
  aransın bakalım...

   
  gurcan1903 bu yazıya teşekkür etti.
 18. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  mutlu olmak derken ben bu öneriyi bizzat bakanlığa yapmış biri olarak önerimi dikkate almaları düşüncesiyle mutlu oldum.tabi hayata geçerse ayrı bir mutluluk kaynağı olur.kimyagerlerin çalışabileceği sektör oldukça fazla.fizikçilerin aldıkları eğitim nedeniyle birçok sektörde çalışma imkanları olacaktır.
  bu öneri bir kısmı işsiz bırakma amaçlı değil mesleğe uygun çalışmaları arttırma amaçlıdır.
  o ilanların gerçeği yansıtmıyor.işi bilmeyen ik uzmanlarının göstergesidir.:)
  selametle

   
 19. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Kendi mesleğinde çalışma şartı ararlarsa kanunu tamamen değiştirip C sınıfı belge verirken de kendi mesleğinde çalışabilir şartı koymaları gerekir diye düşünüyorum.

   
 20. javay

  javay TÜİSAG Üyesi

  bence 2004 teki gibi mesleğinde 3 yıl 5 yıl 8 yıl teknik güvenlik konusunda çalışanlara verildiği gibi sınıflama yapılacak ben maden müğh. bizde teknik nezaretçilik işi var tek işi çalışmaların emniyetli yapılmasını sağlamak eminim böyle bir sistem kimya, inşaat v.b. alanlarda da vardır inşallah taslak çıkarda bizde yıllardan beri yaptığımız işin hakkını alırız 2006 da A sınıfı alacaksan bu yasayla c den başladım 2011 de

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica