A Sınıfı Isg Uzmanı Çalışma Alanları Ve Ücretleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında cem terziyan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi  CEVAP:

  Öncelikle ;
  sektörel deneyim göz önüne alınır ve alınmalıdır da bence.
  İşverenin yerine ,kendimizi koyarsak , İşyerimize uygun,yeterliliği olan bir UZMAN ile çalışma noktasında daha isabetli olunabilir diye düşünüyorum.
  İyi çalışmalar dilerim.


   
 2. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Duyduğum kadarıyla 35-40.000 tl ile 3000-3500 tl arasında değişiyor A sınıfı uzman rakamları.
  Bu tamamiyle sizin aldığınız riske ve kendinize verdiğiniz değere bağlıdır.
  Aslında bunun B sınıfı C sınıfı da yok, ölümlü kaza tehlike sınıfına bağlı değil, düşme tehlikesini göremesen dahi kusurlu sayılıyorsun.
  Alınacak riskler çok büyük, buna göre kendinize ve uzmanlığınıza değer vermelisin.
  Ve şunu asla unutmayın bir patron bir çalışana ne kadar çok para ödüyorsa fikirlerine o kadar çok değer verir.

   
 3. Yahyas

  Yahyas TÜİSAG Üyesi

  bir yerde mühendis olarak çalışıyorsan başka yerde isg uzmanı olarak 37,5 saat daha kısmi zamanlı çalışabilirsin.ücretler ise a sınıfında sınav öncesi 15000 tl idi.muhtemelen sınavdan sonra 8000 civarında olacaktır.

     

   
 4. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim bahsettiğiniz rakamlar yani 15000 , 8000 tam zamanlı uzmanlık için mi ? yoksa kısmi süreli uzmanlık için mi ?

   
 5. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Yılbasından sonra B ler 3500-4000 A lar ise 5000-7000 arası diye düşünüyorum. Bu noktada işverenler ve OSGB ler bu fiyatı düşürmek için daha fazla çabalıyacaklar. Bir çok arkadaş işi bilmeden kabul edecekler ben A oldum nasıl olsa yaparım diye. Bir süre sonra iş kazaları olduğu zaman ve/veya mesleki tecrübeleri yetersiz gelmeye başladığı zaman pişman olacaklar veya işveren yollarını ayıracak. Bu süreci ben bir senelik bir süreç diye tahmin ediyorum. 2014 başında ücretler düşecek ama 2014 sonunda kalifiye olan ve tecrübeli olanların yine aldıkları ücretler artar. Bir sene boyunca bu sefer firmalar devamlı uzman değiştirecekler diye düşünüyorum

     

   
 6. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Başta çalışma sürelerini uzun tutmakta fayda var.
  15 işletme, 750 kişi sınır değerler olarak alınmalı.
  Zaman içinde tüm taşlar yerine oturduğunda yeni işlere talip olmalı.
  Bence.

   
 7. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  merhabalar söylenen fiyatlara baktım da çok uçtalar A sınıflarının az olduğu dönemde bile saat ücretleri 70-100 tl arasındaydı bence bu sınavdan sonra yarı yarıya düşer
   
 8. KAZIM SÜRÜCÜ

  KAZIM SÜRÜCÜ TÜİSAG Üyesi

  merhabalar arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum isg uzmanlarının bu kadar yükü ve sorumluluğu varken piyasadaki bazı parazitler yüzünden ücretlerde çok komik rakamlara anlaşılması bu işi maalesef ayaklar altına alacak işini liyakatle yapacak arkadaşlara büyük haksızlık olacak aslında haklarımızı savunacak bir odamız olsa ve biz birlik içinde belirli ücretlere anlaşabilsek birlik içinde olsak bu işverenler istediğimiz fiyatı vermek zorundalar ama malesef korktuğum başımıza gelecek gibi...   
 9. salgozen

  salgozen TÜİSAG Üyesi

  Özellikle genç arkadaşlar,
  Şunu görüyorum. Çoğunlukla para derdiniz var. Anlıyorum. Ancak İSG Uzmanı demek "iş kalitesi, çalışan korunması",özellikle çağdaş, medeni, insana değer ve önem veren bir ortam yaratan demek olmalı. Tabii bizim ülkemizde bu zor, neredeyse hayali. Bunun nedenlerinden en büyüğü "İŞVEREN". İşte bizim görevimiz bu çağ dışı işveren zihniyetini değiştirmek. Bunun dışında, olumlu çalışan işverenler yok mu? Tabii var. Daha çokta büyük, gelişmiş kuruluşlar zaten marka olmuş durumda ve sorumluluklarının bilincinde çalışıyor. Bizler öteki grubu çağdaşlaştırmak ve kaliteli çalışma ortamı, hakları ve sağlıkları korunan işçilerin çalıştığı tesisler oluşmasına katkıda bulunmak zorundayız. Para kazanılacak mı? Elbette. Sen işini gereğince yap, arkası gelecek bence.
  Biraz ütopik gibi. Fakat özellikle Avrupa toplulukları böyle çalışıyor. Zaten İSG, Avrupalı olma çabamızda bize verilen "ev ödev"lerinden biri. Gerçi Eurolar, Dolarlar ayakkabı kutularında uçuşuyor. Bunlar morallerinizi bozmasın. Kendinize güvenin.

     

   
  handeh bu yazıya teşekkür etti.
 10. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Bence dernek tabiki gerekli ama dayanağını anayasadan alan ve TMMOB altında yaptırım gücü de bulunan bir oda kurulması en mantıklısı.Dernek evet gerekli mutlaka olması gerek ama dernek ile oda arasındaki fark da bariz.Oda olursa min fiyat belirleyebilir yada bazı yaptırımları olabilir.Bakın mesela EMO elektrik mühendislerinin min ücreti 2800 tl olacak dedi gitti SGK ile de bir mutabakat sağladı , SGK dan kontrolünü de yapıyor....vb   
 11. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  yani bakanlık resmen bu işin bokunu çıkarttı desek yeridir.bence şuan hiç bir şey konuşmayalm ülkede deprem var arkadaşlar yarının ne olacağı belli değil 10 bakan gitti önümüzde yerel seçimler , cumhurbaşkanlığı seçimi , genel seçimler bence politikaların ve stratejilerin netleşmesi için 3-4 yıl gerekli.alan alsın sertifikasını assın duvara :))   
 12. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Bence asıl tartışılması gereken ülkedeki yaşanan olayların isg sektörünü nasıl etkileyeceği olmalıdır ? Bakanlıklardaki değişiklikler , önümüzdeki süreçler AB ve ABD ile ilişkiler bunlar ISG sektörünü nasıl etkiler sizce ?

   
 13. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım, bu rakamları nereden alıyorsunuz? Herkes kafasına göre bir rakam sallıyor. Suni denge yaratarak biz uzmanların aleyhine farkında olmadan piyasayı maniple ediyorsunuz. Daha A grubu olmadan ücretleri 2.000-3.000 e düşürdün. Bir de büyük harflerle yazarak reklam panosu yapmışsın. Sana ne arkadaşım, ücret belirlemek senin mi işin? Senin görevin, işini düzgün yapmak, hakkını almak ve asla düşük fiyata çalışmamaktır.
   
 14. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle katılıyorum ben tekniker çalıştırıyorum , ortaokul mezunu 1800 TL maaş alıyor bu rakamlara bu iş yapılmaz acaba aramızda OSGB ciler mi var böyle manipulasyon yapıyorlar.

   
 15. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  aragon kardeş sınava giren c lerin sayılarını aç bul . önümüzde bir yıl içinde c ye girebileceklerin sayılarını öngör. kazanacak adayların a ve b sınavlarına girdiğini düşün,bakalım karşına ne çıkacak .bu arada sallıyo mallıyo ağızlarıda yapma .yapacağım görevin iyiliği kötülüğüde seni ilgilendirmez.benimkisi sadece mantıklı bir yorumdur,oturup hesap yaparsan anlarsın   
 16. &Topçu&

  &Topçu& TÜİSAG Üyesi

  Malesef ülkedeki bütün politika ucuz işçi,ucuz çalışanlar yaratmak; bir çin gibi işçi maliyetlerini düşürmek üzerine...bu vasıflı olsun vasıfsız olsun yeterki ucuza çalışacak adam olsun!!başbakanımız 3 yetmez 4 çocuk diyor,her ilde üniversite yaptık diyor...bu ikisi eşittir ucuz çalışan demek...çok kalabalık olmak çok güçlü olmak değil...nezaman ki TEKEL olabiliriz,nezaman ki tek bir ağızdan konuşuruz ozaman mesleklerin bir hükmü olur.bu mühendislik içinde geçerli uzmanlık içinde...mühendislik yerlerde zaten, tahmini rakamlara göre uzmanlıkda yerlere düşüyor anlaşılan.bizler kendi sonumuzu hazırlıyoruz malesef, zenginlerde bizim sırtımızdan paralarına para katmaya devam ediyorlar.

   
 17. MNG

  MNG Guest

  Neden üzülecek?

   
 18. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence A sınıfı belgeyi alan tecrübesiz İGU'lar piyasayı çok düşürecek. Olması gereken A için 6000-7000 gibi bir rakam diye düşünüyorum. Ama tecrübesiz 1500-2000 Tl'ye başka işler yapanlar 3000-4000 gibi rakamları kabul edecekler. Doktorlar gibi olmalıyız bence aşağılara düşürmeyelim. Siz düşük ücrete hayır derseniz piyasa onun üzerinden yürür. Ama tecrübesizlerin işi gerçekten zor. Hiç bilmediği bir alanda riskleri belirleyip, önlem alma sorumluluğu verilmesi ne kadar uygun?

   
 19. cetinkayacengiz

  cetinkayacengiz TÜİSAG Üyesi

  Bence bu kadar karamsarlığa kapılmak anlamsız.Bu iş çok ciddi bir iş 2 kuruş paraya yapılmaz yapılmamalı , zaten bir kaç sene içinde hapse giren İSG uzmanlarını okuruz bu mantıkla.Ben ne olursa olsun fiyatların bu kadar düşeceğine de inanmıyorum. Eğitim kurumlarının bulundurması gereken A sınıfı uzman sayısı bildiğim kadarıyla 5'e çıkartıldı. Bir de benim gibi A sınıfı almaya yak kazanan ama kullanmayacak uzmanlar var.Bence maaş konusunda telaş yapmak yerine kendinizi ucuza satmayın, hakkınızı alın. Ocaktan sonra uzman artacak ama A sınıfı uzman gerektiren alanda büyüyecek. Ben bu sayının bile yeteceğine inanmıyorum.

   
 20. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Yaptığı işin farkında olanlara değil zaten lafım. Ama tehlikenin farkında olmayan tecrübesiz İGU çok olacak. Bu kişilerin tecrübesizlikten dolayı ucuza satma ihtimalleri var. Onlar dikkat etsin diyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica