Kovid-19 Salgını Nedeniyle Eğitimlerin Aksaması Ve İlgili Sınavların Gerçekleştirilememesinden Kaynaklı Oluşacak Uzman Ve Hekim Açıklarını Önlemek

sevcan sezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yanıltıcı algı ile sanki 6331 tümden erteleniyormuş izlenimi vermeyin lütfen. 6331 sayılı kanun içerikleri Türkiyedeki tüm işletmelerde geçerli sadece küçük esnaf ile kamuda İSG uzmanı ve hekim görevlendirme zorunluluğu erteleniyor ki bence geçim sıkıntısına düşmüş küçük esnafın İSG uzmanı görevlendirme külfiyeti olmamalı.

Bu erteleme ile salgın döneminde ağır darbe yemiş küçük esnafa ek yük getirilmemiş olacak. Çevremizden duyuyoruz zar zor işini yürütmeye çalışan esnaflara OSGB lerden aylık 200-300 TL arası hizmet alması için çalışmalar başlamış kara kara düşünüyor birçok zor durumdaki esnaf.

Ofis tarzı 2 kişinin çalıştığı bir tehlikesi olmayan bir yer veya mahalle bakkalımızın İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğunun aciliyeti yok bence.

İŞ güvenliği konusunda tedbir alması gereken tüm işyerleri kanun kapsamında zaten ve Uzman çalıştırma zorunlulukları zaten var.

Büyük firmalarla iş yapıyorum şahsen büyük bir firma ile iş yapmak isteyen küçük olsun büyük olsun tüm işletmeler İSG kurallarını uymak zorunda.

Kanun komple ertelenmiş gibi algı yapanlar neyin ertelendiğine iyi baksınlar küçük esnaf ve kamuda İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu erteleniyor sadece oysaki bu yerler zaten kanun kapsamında ve kurallara uymak zorunda bırakında şimdilik uzman çalıştırmasınlar.

Muzaffer Gökbudak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yanıltıcı algı ile sanki 6331 tümden erteleniyormuş izlenimi vermeyin lütfen. 6331 sayılı kanun içerikleri Türkiyedeki tüm işletmelerde geçerli sadece küçük esnaf ile kamuda İSG uzmanı ve hekim görevlendirme zorunluluğu erteleniyor ki bence geçim sıkıntısına düşmüş küçük esnafın İSG uzmanı görevlendirme külfiyeti olmamalı.

Bu erteleme ile salgın döneminde ağır darbe yemiş küçük esnafa ek yük getirilmemiş olacak. Çevremizden duyuyoruz zar zor işini yürütmeye çalışan esnaflara OSGB lerden aylık 200-300 TL arası hizmet alması için çalışmalar başlamış kara kara düşünüyor birçok zor durumdaki esnaf.

Ofis tarzı 2 kişinin çalıştığı bir tehlikesi olmayan bir yer veya mahalle bakkalımızın İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğunun aciliyeti yok bence.

İŞ güvenliği konusunda tedbir alması gereken tüm işyerleri kanun kapsamında zaten ve Uzman çalıştırma zorunlulukları zaten var.

Büyük firmalarla iş yapıyorum şahsen büyük bir firma ile iş yapmak isteyen küçük olsun büyük olsun tüm işletmeler İSG kurallarını uymak zorunda.

Kanun komple ertelenmiş gibi algı yapanlar neyin ertelendiğine iyi baksınlar küçük esnaf ve kamuda İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu erteleniyor sadece oysaki bu yerler zaten kanun kapsamında ve kurallara uymak zorunda bırakında şimdilik uzman çalıştırmasınlar.
Ben sizin yorumunuza kısmen katılmıyorum. Evet haklısınız yasa tümden iptal edilmedi. Yalnız şöyle bir durum var. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendileri verebiliyor."İŞYERLERİNDE İŞVEREN VEYA İŞVEREN VEKİLİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK". İşyeri hekimi hizmetini de yazdığım yönetmelik e göre aile hekimi aracılığıyla sağlayabiliyor. Dolayısıyla bir yük olma durumu bence bulunmuyor. Kamu kurumlarında erteleme durumu tam bir fiyasko hali, kamu yasanın uygulaması yönünden öncü konumda olması gerekirken kendisi yasaya inanmayarak erteliyor. 8 senedir kamuyu İSG-KATİP programına entegre edemediler. Hala bir çok kurumum SGK Sicil Numarası bulunmuyor.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Kanunu çok iyi biliyorsun gibi yazmışsın küçük isyerleri uzman çalıştırmadan da işlerini yurutebilcegini BILIYORMUYDUN. 11 yıldır yasa ertelenmiş olacak neyin yanılgısindan bahsediyorsun.

First Safety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Şu anda 200-300 TL veremeyen 3 sene sonraki 400-500 TL 'yi de ödeyemeyecektir. Şu an olayın daha çok ticari boyutunun düşünüldüğünü ve İSG kültürünün yaygınlaştırılmasına hizmet etmediğini düşünüyorum. Sürekli yasayı ertelemek yerine, kuaför, berber vb. tehlikeli sınıfta olan, 10 kişiden az işletmeleri de kapsayacak yeni düzenlemeler yapılabilir. Kamu birimlerden eğitim ve denetim desteği sağlanabilir.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aynen tamda dediğiniz gibi .. Ama neyazıkki arkadaşlarımızın derdi başka , maaşlarının artırılması milletin işsiz kalması yada diğer iş güvenliği arkadaşların dertlerinden bize ne zihniyeti. Keşke devletden alsak maaşımızı , keşke devlet 50 den az çalışanı olan yerlere destek verse , iş güvenliği ile alınması gereken kurallar gecikmese. keşke keşke .... ama nafile , sömürülmeye devam !!!

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynen tamda dediğiniz gibi .. Ama neyazıkki arkadaşlarımızın derdi başka , maaşlarının artırılması milletin işsiz kalması yada diğer iş güvenliği arkadaşların dertlerinden bize ne zihniyeti. Keşke devletden alsak maaşımızı , keşke devlet 50 den az çalışanı olan yerlere destek verse , iş güvenliği ile alınması gereken kurallar gecikmese. keşke keşke .... ama nafile , sömürülmeye devam !!!
Imza ile kampanyaya destek olun lütfen

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şu anda 200-300 TL veremeyen 3 sene sonraki 400-500 TL 'yi de ödeyemeyecektir. Şu an olayın daha çok ticari boyutunun düşünüldüğünü ve İSG kültürünün yaygınlaştırılmasına hizmet etmediğini düşünüyorum. Sürekli yasayı ertelemek yerine, kuaför, berber vb. tehlikeli sınıfta olan, 10 kişiden az işletmeleri de kapsayacak yeni düzenlemeler yapılabilir. Kamu birimlerden eğitim ve denetim desteği sağlanabilir.

kuplik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

Bence asıl olguyu siz oluşturuyorsunuz Sevcan hanım, B sınıfı isg uzmanısınız ve muhtemelen üst sınıfa baktığınız için imkanınız elinizden alınacak diye oluşturuyorsunuz bu algıyı, yani küçük esnaf, bakkal, maliyet falan, bir isg uzmanının "bırakın da isg uzmanı çalıştırmasınlar" demesi
yani sırf bir üst sınıftaki işyerlerinizden birinden olacaktınız diye yaptığınız ajitasyona bakın; bakkal, geçim sıkıntısı, külfet. Küçük esnaf zaten kendi işyerine bakabilecek, bunu bile bilmiyorsunuz, yarın A olduğunuzda ertelenmesin diye buradan bağıracaksınız ama 2024 te de başka bir sebeple ertelenecek buna emin olun, önemli olanın şu olduğunu ne zaman anlayacağız; küçük veya büyük işletme, az veya çok çalışan farketmez, İSG uzmanı olmayan bir işyerinde iş güvenliği, çalışan sağlığı, sosyal güvence ile ilgili gerekliliklere ve kurallara kimse uymaz, uysa bile o kadar uyar işte, zaten bu gerekliliklerin felsefesi, kültürü oluşsun, eğitim sürekli devam etsin diye var isg uzmanı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence asıl olguyu siz oluşturuyorsunuz Sevcan hanım, B sınıfı isg uzmanısınız ve muhtemelen üst sınıfa baktığınız için imkanınız elinizden alınacak diye oluşturuyorsunuz bu algıyı, yani küçük esnaf, bakkal, maliyet falan, bir isg uzmanının "bırakın da isg uzmanı çalıştırmasınlar" demesi
yani sırf bir üst sınıftaki işyerlerinizden birinden olacaktınız diye yaptığınız ajitasyona bakın; bakkal, geçim sıkıntısı, külfet. Küçük esnaf zaten kendi işyerine bakabilecek, bunu bile bilmiyorsunuz, yarın A olduğunuzda ertelenmesin diye buradan bağıracaksınız ama 2024 te de başka bir sebeple ertelenecek buna emin olun, önemli olanın şu olduğunu ne zaman anlayacağız; küçük veya büyük işletme, az veya çok çalışan farketmez, İSG uzmanı olmayan bir işyerinde iş güvenliği, çalışan sağlığı, sosyal güvence ile ilgili gerekliliklere ve kurallara kimse uymaz, uysa bile o kadar uyar işte, zaten bu gerekliliklerin felsefesi, kültürü oluşsun, eğitim sürekli devam etsin diye var isg uzmanı.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Komisyon kabul etti.. Meclisten de kesin geçecek.. Yapacak bişey kalmadı
Evet komisyon kabul etti ancak düzenleme yapılmasını da talep etti önemli olan ne şekilde geçeceği oldu imza kampanyasının hızlı bir şekilde yayilmasi gerek 52 kişi olduk 48 uzman arkadaş daha imza atmali

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu torba yasada bir üst sınıfa bakma durumunun tekrar devam etmesi ile binlerce uzmanın işini kaybetmesinin önüne geçilmiş oldu. Herkese hayırlı olsun.

fatihergin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet komisyon kabul etti ancak düzenleme yapılmasını da talep etti önemli olan ne şekilde geçeceği oldu imza kampanyasının hızlı bir şekilde yayilmasi gerek 52 kişi olduk 48 uzman arkadaş daha imza atmali

Esas komisyon olan Plan & Bütçe komisyonunun, kanun teklifini kabul ettiği son halinde ilgili maddede herhangi bir değişiklik yok gözüküyor.
Yani "düzenleme yapılması talebi" bence biraz hikaye geldi bana.. Ne şekilde geçeceği kısmı şu an için olduğu gibi geçiyor...
Kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem27/yil01/ss225.pdf Sayfa 89.

Henüz yasalaşmadı sırada tali komisyon olan Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu var. Orada bir değişiklik olabilir belki.
Siyasi konulara girmek uygun olmaz ama iktidar partisinin kanun teklifi sonuçta.. Değişiklik olması yönünde pek ümidim yok.

Muzaffer Gökbudak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanun teklifinde uzmanların bir üst sınıfa bakabilmesine yönelik bir ibare göremedim.

sevcan sezer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanun teklifinde uzmanların bir üst sınıfa bakabilmesine yönelik bir ibare göremedim.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

Üst sınıfa bakma birleştirildi daha önceki uzatmada.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sayın vekilimiz Ayşe kisir "31 bin 103 kişinin gireceği sınav ertelendiği için, Kanun'da bu maddeye ihtiyaç duyulmuştur." Tarihe geçecek bu bahanenizi unutmayacağız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.