Soru : Kamuda İş Güvenliği Uzmanları

bayram akkuş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar Kamuda Memur iken sözleşmeli olarak 10 yıl yaklaşık iş güvenliği olarak görev aldım. Kurum uzman maaşımı 5 ay kadar verdi . bende yatırılmayan ücretlerimi istedim. benden verdikleri ücretleride geri istediler dava açtım. benim durumunda olanlar var mı varsa emsal dava bilgilerini ve bu konuda yardımlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırşanız sevinirim Bayram AKKUŞ baykus51@gmail.com

ilker sen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar Kamuda Memur iken sözleşmeli olarak 10 yıl yaklaşık iş güvenliği olarak görev aldım. Kurum uzman maaşımı 5 ay kadar verdi . bende yatırılmayan ücretlerimi istedim. benden verdikleri ücretleride geri istediler dava açtım. benim durumunda olanlar var mı varsa emsal dava bilgilerini ve bu konuda yardımlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırşanız sevinirim Bayram AKKUŞ baykus51@gmail.com
Kurum yöneticileri tam zamanlı igu olarak çalışıp çalışmadığın konusuna takılıyorlar. Kısmi zamanlı çalışıyorsan ödeme alabilirsin tam zamanlı çalışıyorsan zaten yaptığın tek iş o denerek ek ödeme yapılamaz deniyor. Tartışmalı bir konu kanunda açıklar var. Umarım 2024 ile beraber bu sorun çözülür. Yani 6331 madde 8-7 nin elden geçmesi gerekiyor. Net bilgi değil ama duyduğum kadarı ile bu tür davalar genelde kazanılıyor. Fakat kazanıldıktan sonra görevlendirmeniz sona erdirilebilir.

kamuisguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şu anda uzman olarak halen devam ediyor musunuz? Sizin konuya benzer bir çok emsal mahkeme kararı var. Mahkeme ödenmeyen ücretlerin ödenmesi yönünde karar veriyorlar. Sizde kazanırsınız.

kamuisguzm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kurum yöneticileri tam zamanlı igu olarak çalışıp çalışmadığın konusuna takılıyorlar. Kısmi zamanlı çalışıyorsan ödeme alabilirsin tam zamanlı çalışıyorsan zaten yaptığın tek iş o denerek ek ödeme yapılamaz deniyor. Tartışmalı bir konu kanunda açıklar var. Umarım 2024 ile beraber bu sorun çözülür. Yani 6331 madde 8-7 nin elden geçmesi gerekiyor. Net bilgi değil ama duyduğum kadarı ile bu tür davalar genelde kazanılıyor. Fakat kazanıldıktan sonra görevlendirmeniz sona erdirilebilir.
Dediğiniz gibi tam zamanlı ya da kısmi zamanlı olarak çalışıp çalışılmadığını idare yöneticileri ödeme yapmamak için koz olarak kullanıyorlar. Oysa ki kamuda görev yapan uzmanların zaten hepsinin kadrosu farklı.(Mühendis,öğretmen,kimyager vb.) Zaten isg uzmanı olarak görevlendirilen kişi istese de kendi asli işine zaman ayıramaz.Bence kanunun 8.maddesinin ödeme ile ilgili olan kısmında yer alan asli görevinin yanında isg uzmanı olarak görevlendirilme cümlesinin düzeltilmesi gerekiyor.Asli görevinin yanında cümlesi çıkarılıp isg uzmanı olarak görevlendirme cümlesinin kalması gerekir. Kamudaki arkadaşlar bu yüzden mağdur ve ödeme alamamaktalar. Çoğu da idare ile ters düşmemek adına görevi mecburen ödeme almadan kabul ediyorlar. Halbuki bu işin riski ve sorumluluğu çok yüksek işlerine geldiği gibi keyfi işlemler yapıyorlar.Kanundaki boşluğun bir an önce düzeltilmesi gerekir.Burada kamuda görev yapıp ödeme lamayan uzman arkadaşların ortak hareket ederek Çalışma Bakanlığına konu ile ilgili mailler atması isabetli olur düşüncesindeyim.Bende kurumumda yaklaşık 8 yıldır isg uzmanı olarak görev yapıyorum.Asli mesleğim mühendislik.Daha önce sözleşmelisin diye ödeme yapmak istemediler.Şimdi ise kadro almama rağmen asli görevimi yapmadığım sadece isg uzmanı olarak çalıştığım bahanesi ile idare ödeme yapmıyor.Bende konu ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdum ve gelen cevapta mühendis kadrosu üzerinden maaş aldığım için ödeme yapılması yönünde karar çıktı.Hatta emsal bir mahkeme kararını da tavsiye kararına eklemişler.Ama tavsiye kararı olduğu için kurum bunu da uygulamaz ise idare mahkemeye başvuracağım.Bizim gibi aynı süreci yaşayan arkadaşlar forumda bizlere yol göstermek adına paylaşımda bulunurlarsa güzel olur.Teşekkürler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.