Haber Zihinsel Engelli Vatandaş Çalıştırmak Isteyene Teşvik

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Zihinsel engelli vatandaş çalıştırmak isteyene teşvik
  [​IMG]

  Başbakan Yardımcısı Babacan, işyerlerinde özellikle zihinsel engelli vatandaşları çalıştırmak isteyen işverenlere, gerekli ortamı oluşturmaları halinde teşvik ve destek vermeye başlayacaklarını söyledi.
  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, işyerlerinde özellikle zihinsel engelli vatandaşları çalıştırmak isteyen işverenlere, gerekli ortamı oluşturmaları halinde teşvik ve destek vermeye başlayacaklarını söyledi.

  Babacan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen "Engelsiz Türkiye'ye Değer Katanlar" konulu programda engelli vatandaşlara yönelik son 11 yılda yaptıkları çalışmaları anlattı.

  Türkiye'de son 11 yıllık dönemde önemli değişikliklerin olduğunu anlatan Babacan, başta sağlık olmak üzere bir çok alanda önemli adımlar attıklarını, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinin devletin sigortası ve güvencesi altına alındığını kaydetti.

  Engellilerin daha iyi eğitim alabilmeleri amacıyla destek programları başlattıklarını, evdeki engelli vatandaşlar için evde bakım programlarını hayata geçirdiklerini belirten Babacan, engellilere seslenerek, "Bütün bunların yanında biz sizleri ülkemizin en önemli kaynakları arasında görüyoruz. Hükümet olarak tüm engelli vatandaşlarımıza onların becerilerinden nasıl istifade edebiliriz diye meseleye bakıyoruz" dedi.

  Babacan, devlet memurluğunda her bir bakanlığa getirdikleri yüzde 3 engelli istihdam edilmesi mecburiyeti, özel sektöre bu konuda sağladıkları teşvikler sayesinde çok sayıda engellinin ülke ekonomisine katkısının arttığını söyledi.

  ZİHİNSEL ENGELLİ VATANDAŞ ÇALIŞTIRMAK İSTEYEN İŞVERENLERE DESTEK GELİYOR

  Şu anda TBMM'de önemli bir kanun tasarısının bulunduğunu, bir kaç gün içinde bu tasarının tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Babacan, şöyle konuştu:

  "Korumalı işyerleriyle alakalı. İşyerlerinde özellikle zihinsel engelli vatandaşlarımızı çalıştırmak isteyen işverenlere, gerekli ortamı oluştururlarsa artık teşvikler ve destekler sağlamaya başlayacağız. Aslında biz 2010 yılında anayasamıza önemli bir madde koyduk.

  Eşitlik ilkesi tamam ama söz konusu engelli vatandaşımızsa biz pozitif ayrımcılık yaparız dedik. Türkiye eğer gerçek anlamda kalkınmış bir ülke olmak istiyorsa, ileri bir ekonomi ve ileri bir demokrasiye sahip olmak istiyorsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hakkına saygı gösteren politikalar izlemek zorunda."


  Kaynak: http://www.sondevir.com/manset/159460/zihinsel-engelli-vatandas-calistirmak-isteyene-tesvik.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica