Soru Yurt Dışında Çalışan Isg Uzmanlarının Isg Katip E Kayıt Edilmesi

Konu, 'Diğer Konular' kısmında ercankoca tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ercankoca

  ercankoca TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacaktı.

  Birincisi ben şuan yurt dışında iş güvenliği uzmanı olarak görev alıyorum. C sınıfı belgenin üst sınıf belgelere yükselebilmesi için ( B sınıfı gibi ) işsözleşmemin isg katipte görülmesi gerekiyor mu?

  Eğer görülmesi gerekiyorsa bu yurt dışı tecrübemi nasıl isg katipe kayıt ettireceğim?

  Bu konularda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.


   
 2. eflatunmasal

  eflatunmasal TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  Bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi' nde müdürüm. Sınıf yükseltme şartlarında "aktif olarak uzman olduğunu ispat eder" niteliği mevcuttur. Türkiye şartlarında bunun en kolay yolu isgkatip görevlendirmeleri. Ancak yurtdışı görevlerinde, eminim ki iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığınız sözleşmeleriniz mevcuttur. Bu sözleşmeler SGK kayıtlarına tanımlandığı takdirde, yada sınıf yükseltme zamanında sınava hazırlık evraklarını düzenlerken aktif olarak iş güvenliği uzmanlığı yaptığınızın delili olacaktır. İyi günler.

   
 3. Dilan Yıldırım

  Dilan Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, yurt dışında isg uzmanlığı yapıyorsunuz size bir kaç sorum olacak. Şu anda kendi alanımda doktora yapmaktayım fakat İSG alanına yönelmek istiyorum ve İSG belgem henüz yok.
  İş sağlığı ve güvenliği alanında yurt dışında yüksek lisans yapmak için önerebileceğiniz bir üniversite var mı?
  Döndüğümde B sınıfı sınavlarına girebilir miyim?
  Sorularıma cevap verebilirseniz çok memnun olurum, teşekkür ederim.

     

   
 4. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Ercan Bey Merhabalar,

  Yurtdışında görev yapmış ve ülkemizde uygulanan sistem nedeni ile mağdur olmuş bir uzman olarak durumu şu şekilde özetleyebilirim.

  1. İSG Katip kaydınız yok ise hizmet süreni kesinlikle sayılmıyor.

  2. Yurtdışına giderken yapmış olduğunuz SGK sözleşmesinin, priminizin İSG uzmanı olarak yatmış olmasının, çalışma ve iş bitimi belgelerine sahip olmanızın ÇSGB nezninde hiç bir önemi yok.

  3. Kendilerine ulaştığınızda şu yanıtı almanız olasıdır; "Hizmet verdiğiniz ülkede uygulanan pratikler o ülkenin İSG kanun ve yönetmeliklerine göre belirlenmiş olduğundan ülkemizde geçerli kanun ve yönetmelikler uygulanmamıştır. İş bu nedenle yurtdışında çalışmış olduğunuz sürenin sertifika sınıfı yükselme hizmet süresi kapsamında sayılması mümkün değildir".

  4. Şansınız var ise İSG Katipe işletin yoksa bizim gibi mağdur olursunuz.

  Saygılarımla.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Dİlan Selamlar,

  İSG Belgenizin olmaması sizin için bir sıkıntı teşkil etmez. YÖK ün sitesinde üniversite denklikleri bulunan üniversitelerin isimleri mevcut ve bildiğim kadarı ile İSG alanında denklik kabul edilen üniversite mevcut değil.

  Eğer denkliği kabul edilen bir üniversite bulabilirsen bile, eğitimini tamamlamana müteakip en düşük sertifika seviyesi olan C sınıfı serttifika sınavına girmen gerekecek.

  Benim önerim; ilk fırsatta C sınıfı uzmanlık sınavına girip öncelikle C sınıfı İSG Uzmanı olman ve bu aşamadan sonra yüksek lisans ya da doktora yaparak B ve A sınavlarına girmen.

  C sınıfı uzman olmadığın sürece hangi üniversiteyi bitirdiğinden bağımsız biçimde yükselme sınavlarına giremezsin. Bu mezuniyetlerin mevcut sertifikanın yükseltilebilmesinde sana yardımcı olabilirler.

  Saygılarımla.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica