Duyuru Yükseltme Sinavlarina Giriş Yapacak Iş Güvenliği Uzmanlarinin Dikkatine - Duyuru 2

Konu, 'Sınavlar İle İlgili Duyurular' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chemist54

  chemist54 TÜİSAG Üyesi
  B sınavına mı A sınavınamı girsem karar veremedim?


   
 2. erkan45

  erkan45 TÜİSAG Üyesi

  bu saatten sonra karar değişmez. hangi sınava başvurduysanız ona gireceksiniz. priminiz tutuyorsa ve A için başvurduysanız ve MEB başvuru ekranında A ya başvurduysanız geri dönemezsiniz.

   
 3. enginmesut

  enginmesut TÜİSAG Üyesi

  bakanlığın duyurusu "şubatta veya martta 3000 prim gününü dolduranlar A sınıfına girebilirler" diye net bir duyuru değil! "21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler" buna göre şubatta veya marttaki sınava 21 aralık sınavına başvurduğumuz prim gün sayısı dikkate alınırsa eğer yine A sınıfı uzmanlık sınavına başvuramayız diye düşünüyorum.. Konu ile ilgili Suat Batur arkadaşımız bakanlığa dilekçe gönderdiğini söyledi. Cevabı bekleyip göreceğiz. Ben sabahtan beri telefonla arıyorum açan yok.

     

   
 4. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  ok bakanlıktan da benzer bişi demişler daha doğrusu demeye cebellenmişler ancak arkadaşın dekoderi olmadıüından azcık zorlanmış. anladığı şu ki ağustos 2014 e kadar yükseltme sınavı hakkı var. bu bağlamda da 2014 de bakanlık 2 sınav daha yapacak, şubat ve mayıs 2014...

  ilk kez başvuracaklar için geç değil...ağustos 2014 e kadar belge alın 1 veya 2 sınava girin A-B olun..

  C belgeliler de 1 kez karar vericekler seçimini yapacak ve en fazla 2 sınavda belgesini alacak. sınavları basamak olarak kullanmak yok, yani b olayım oldum hadi a olayım oldum yok.

  umarım doğru anladım....

   
 5. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  katılıyorum...C belgeniz varsa 21 aralık için başvurmuş olmanız gerekiyor. belgeliler artık başvuramazlar. bu ay yaptığını başvuruda da zaten belge sınıfı tercihi yaptınız, artık değiştirme şansınız yok. arkadaşım bakanlığı aradığında onun belgeli olduğunu sanıp başvurmadıysanız hiçbir hakkınız kalmadı demişler. belgesi olmadığını 3. kez söylediğinde ise yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi C ni al başvur, duyuruları takip et demişler...

  21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler....kilit cümle bu arkadaşlar...başvurmanız şart...

     

   
 6. tore1071

  tore1071 TÜİSAG Üyesi

  hocam başvuru konusunda sıkıntı yokki. burda çoğu kişinin dile getirmek istediği: 21 aralık için başvurumuzu A olarak yaptık,ama borçlanmadan şundan bundan dolayı B ye müracaat kabul edildi. B için bankaya para yatırıpta müracaat eden biri bu sınava girmeyipte ŞUBAT ayına kadar A için prim günü dolacağı için beklerse eğer yükselme sınavı için kaç hakkı kalıyor? bakanlık ortaya yine bişey attı altını doldurmadı, şubat ayındaki sınava tekrar başvuru alacakmı (SGK dökümü ve dilekçe ile) bu başvuruyu aldığı zaman 21 aralık sınavına B diye müracaat ettin sen başka sınıfa müracaat edemezsinde diyebilir.

   
 7. Kimyaciyim

  Kimyaciyim TÜİSAG Üyesi

  Ben kararımı verdim, B sınıfı olmak için sınava gireceğim. Bunun 2 sebebi var. 1.si A nın daha zor bir sınav olacağını düşünüyorum, B ye oranla.
  2. sebepte 6331 sayılı kanunu geçici madde 4 de yazıyor; B, A'ya kanun yürürlüğe girdikten itibaren 4 yıl süreyle bakabilir diyor.
   
 8. altunkaya.c

  altunkaya.c TÜİSAG Üyesi

  başvuruda prim gün sayınız hangisine yetiyorsa direk o sınavın ismi geçiyor.   
 9. kdmr

  kdmr TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Bende sınava başvuru yapıp kabul edilmeyenlerdenim işim komik yanı ise bakanlık listede olduğumu söylüyor fakat meb listede olmadığımı belirtiyor dahada komiği ben askerlik hizmeti Yedek Subay olarak yaptığım için bir emekli sandığı sicil no suna sahibim kısaca devlet memuru statüsünde çalıştım emekli sandığına yatan prim gün sayım ile SGK ya yatan prim gün sayım toplamı 1500 ü geçmesine rağmen askerlik borçlanması kabul edilmediği geri dönüşü aldım 170 de ki arkadaş ben bu konuda dilekçeyi yazamam siz söylesin ben yazayım dedi kısacası ortalık öyle karıştı ki evraklar masa üstüne atıldı masada kalanlar sınava giriyor yere düşenler sınava giremiyor .

     

   
 10. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey, Bir fiil yurtdışında hem de İsg ve Yangın Güvenliği üzerine çalışmış olduğum 4 yılın 1,5 yılını borçlandığım için kabul etmediler.Takdiri size bırakıyorum.Ayrıca ""Sigorta primi ödenmiş"" ifadesinden hem yatırılan hemde yatıran pekala anlaşılabilir.Lütfen yönetmeliği ve başvuru öncesi açıklamaları yeniden okuyunuz.
  Saygılarımla,   
 11. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Devrim Bey öncelikle yurt dışında4 sene isg olarka çalıştıysanız nedne 1.5 senesini borçlandınız?
  bunu bilmek lazım.. neden 2.5 senesi sizin adınıza prim yatırldı da geri kalan 1.5 seneyi siz borçlandınız?
  birde her ne olursa olsun yönetmelik ve duyurular çok açık. yönetmeliği defalarca okudum emin olunuz. türkçe yi ve kanunları hukuki olarak nasıl yorumlayacağımıda bilirim ben.
  pek çok davaya girdim çıktım ve avukat yerine dilekçeler verdim..
  bende size tekrar ediyorum, "Sigorta primi ödenmiş" demek, başkası ödemiş demek. kendi ödemiş demek değil.. pekalada sizin dediğiniz gibi anlaşılmaz. çok ama çok açık. cümlede "sigorta primini ödeyen" denmediği sürece, "ödenmiş" kelimesi ile "ödemiş" kelimesi arasnda fark var.
  kaldıki buradaki konumuz bu değil.. bence siz kesinlikle tekrar dilekçe vererek, benim ki askerlik veya başka borçlanma değil, yurtdışı çalışma sebebi ile yapılmış borçlanmadır. diye belirmelisiniz..   
 12. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle doğru anlamışsınız.
  dekoder yorumu biraz espirili olmuş tabi :)
  açıkçası ben anlamakta zorlanmadım. ancak biraz ağdalı yazı kullanmışlar tabi oda bir gerçek.

   
  sevgay bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bu yorumu yapabilmek için B ve A sınav sorularına bakmanda fayda var bence..
  çok fark göremiyorum ben.
  ayrıca bahsettiğin süre 2015 de bitiyor.. yani B nin A ya bakması durumu için çok zaman kalmadı..
  yani B yi alıp A işine bakarsan haziran 2015, belkide en kötü 2016 da A işine bakamayacaksın.. o tarihten sonra yine 1-2 yıl B işi yapman lazım. birden işsiz kalma durumu olmaz umarım..
  gerçi o zamana dek neler olur neler kim bilir..
  bu arada bu sınav kolayda olabilir bilemiyorum arkadaşlar? yani bakanlığın elinde tam liste.. 6-7 bin A sınıfına ihtiyaç varsa, ve 10 bin A sınıfı için başvuru yapıldıysa, '%20 başarıyı göze alamazlar.. düşünsene 2 bin A piyasaya çıkacak ocak ta.
  ee? peki noldu geri kalanlar? ama A için 30 bin başvuru varsa başarı yine diğer sınavlar gibi %20 olur bence.. şahsi kanaatim bu yönde :evet:
   
 14. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum sen tabiki haklısın.. yurtdışına çalışan ve bu işi yapan arkadaşlar için bir ayrıcalık olmalı. ispat edebiliyorsanız belgelerle kabul etmeliler..

  ancak bir konuyuda ben aydınlatayım, bir simitçi, mühendis, mimar, biyolog ise ve adına SGK primi yatırılmışsa bu işi yapsın bence..:alkış:

   
 15. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Kanuna göre 2 adet yükseltme sınavı yapılacak. Birisi 21 Aralıkta olacağına göre; geriye sadece bir tane daha yükseltme sınavı kalıyor. Onu da şubatta mı, yoksa mayısta mı yaparlar, bakanlık bilir. Ancak; hem şubatta hemde mayısta yükseltme olmayacağı kesin.   
 16. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen okumalarımızı doğru yapalım, zaten milletin kafası karışık birse siz karıştırmayın;

  "(Ek: 12/7/2013-6495/55 md.) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

  Kanunda tanımlanan iki sınava girme hakkıdır, Bakanlığın yapacağı sınavlara bir sınırlama değildir. bakanlık bir yılda 10 sınav düzenleyebilir, sınava girecekler sadece 2 sine (ilkinde başarısız olduğu takdirde) girebilir.

   
  sevgay, maqrosoft ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  çok üzgünüm dostum ama bu nasıl bir yorum anlamakta zorlanıyorum. lütfen, bu işi yapmadan önce bi iki kere daha düşünün..

   
 18. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey,
  Yurtdışında çalıştığım 4 senenin 1,5 yılını borçlanmamın nedeni 3000 prim günü yakalayabilmem için bu süreyi yatırmamın yeterli olmasıydı.Yoksa yurtdışı çalışmamın hiç biri Türkiyede sigortalılık esası üzerinden ödenmişliği söz konusu değildi.UAE de çalıştım ve tamamen o ülkenin kanun ve mevzuatına tabi olarak çalıştım.Tabii ki yurtdışı çalışmamı kanıtlayabiliyorum.Borçlanma yapılırken SGK yeterince belge istedi zaten bu konuda. Durumumla ilgili İSGGM Yetkilendirme Biriminin bulunduğu latta yeterince mücadele verdik. Borçlanmaları her ne tipte olursa olsun kabul etmiyorlar.O gün verdiğimiz mücadele nedeniyle zaten İSGGM pirimlerle ilgili duyuru yapmak zorunda kaldı. Sonuç olarak yurtdışı çalışmayıda kesinlikle kabul etmiyorlar.
  Bilginize,

   
 19. KENAN TAYĞAR

  KENAN TAYĞAR TÜİSAG Üyesi

  bence tam bir muamma ben şimdi şubattaki sınava girecem vede c sınıfını kazandım mayıs ayında prim gün sayım tutuyor a sınıfı için sınava girebilecekmiyim yönetmelikte diyorki bu yönetmelik çıktığı gün c sınıfı belgeye sahip olan vede o gün itibarıyla 1500-1800 yada 3000 gün prim gün sayısına sahip olanlar diye bi aydınlatırsanız sevinirim

   
 20. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba

  Aşağıdaki bütün şartları taşımaktayım.

  Ancak 12.11.2013 tarihine kadar, 21.12.2013 tarihindeki yükseltme sınav için dilekçe ile bakanlığa başvuru yapamadım.

  Bundan sonraki açılması muhtemel yükseltme sınavları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvuru alacakmıdır?

  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;


  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

  Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa posta yoluyla (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü / İnönü Bulvarı No:42 Pk:06520 Emek/ANKARA) veya elden başvuru yapmak zorundadır. Posta ile yapılan başvurularda evrakların 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar Bakanlığa ulaşması gerekmektedir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica