Duyuru Yükseltme Sinavlarina Giriş Yapacak Iş Güvenliği Uzmanlarinin Dikkatine - Duyuru 2

Konu, 'Sınavlar İle İlgili Duyurular' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi  şimdi 2 sınav hakkımız var ya...aralık sınavına başvurdun ama giremedin bi sebepten, o zaman şubat ve mayısta bu haklarını kullanabilirsin diyo...burada kilit nokta 2 sınav hakkına kimler sahip...2 ağustosa kadar belge alanlar diye biliyorum hatta yoğun uğraşlarla 18 ağustosta belge alanları da dahil ettiler ama sonrası yok die biliyodum...bu c maddesi benim de kafamı karıştırdı...


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şu ana kadar öyle bir sınırlama koymamış. Ve son açıklamada "Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler." sözü ile zaten Ağustos sonrasındaki bir sınavda C belgesine sahip olacaklardan bahsediyor. Bunlar ışığında eğer aksine bir duyuru yapılmazsa bu cümlelerden çıkan sonuç En son sınav yapılacak tarihe (Şu an için Mayıs 2014 gözüküyor) kadar C belgesini alırsanız ve prim gün şartını sağlarsanız son yükseltme sınavına katılabilirsiniz.

   
  sevgay bu yazıya teşekkür etti.
 3. taso84

  taso84 TÜİSAG Üyesi

  Benim de bu konu hakkında kafam karışık.Ben de B sınıfı yükseltme sınavına hak kazandım.sınav ücretini yatırıp başvuruyu da tamamladım.Fakat 21 aralık sınavına katılamayacağım.
  21 Aralık sınavına başvurduğum için bu sınava girmezsem 2 hakkımdan biri kaybolur mu acaba?

     

   
 4. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,
  sınav duyurusu var. onu okurmusnuz? orada para yatırıp sınava girmeyene para iadesi yapılmaz ama sınav hakkını kaybetmez deniyor.. ben buradaki soruların hiç birşeyi okumadan sorulduğuna artık emin oldum

   
  azmcyln, Agacsakal, inangokhan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. uzman123

  uzman123 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba sınava başvuru yapamayanlar yada a ya başvurup b de gözükenler.Doğum borçlanması ve askerliği kabul etmiyorlar böyle bir kanun ve yönetmelik yok.Bende çok araştırdım hukukçu arkadaşlara sordum yok.Yapmamız gereken ankara idare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açmaktır.60 gün süremiz var ama şubata yetişmek için bu sıralar açmamız gerekli.Tek yapmamız gereken ordaki arzuhalcilere dilekçe yazdırıp başvurmak 200 tl civarı masraf var .meb meslekte yükselmede doğumborçlanmasını kabul ediyor.Hakkımızı arayalım.

     

   
  .l. bu yazıya teşekkür etti.
 6. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey zaten duyuruyu okuduğum için kafam karıştı. öncesinde netti, ağustos sınavı dahil belgeyi alanlar sadece yükseltme sınavına girebilecekti. şimdi C örneğine göre Aralık sınavında belge alanlarda sanki şubat ayındaki yükseltme sınavına girebileceklermiş gibi algılanıyor. duyurunun başka bir yerinde kaçırdığım bir nokta varsa ve aydınlatırsanız sevinirim çünkü alo170 dahil bu soruyu sorduğum hiçbir platformdan sağlıklı cevap alamadım...herkes farklı yorum yapıyor.

   
 7. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum sen nasıl ok
  hayır kaçırdığınız bi nokta yok.. şubatta al c yi, mayısta al A yı. priim gün yeterse..
   
 8. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bence bu davadan birşey çıkmaz.. çünkü isg uzmanı olmak ile meb meslekte yükselme çok farklı..
  ayrıca kendi adına prim yatan demiş yönetmelik. yatıran değil.
  bir husus daha, idare mahkeme şubata yetişmeye bilir.. mayısa da yetişmeye bilir? kim bilir?
  ama 200 tl sorun değil açim derseniz bişiyi unutmayın. kaybederseniz çsgb nın vekalet ücretinide ödersiniz.. 2-3 bin tl ye yakın para gider kaybederseniz.. değerse ve eminseniz kazanacağınıza açın davayı hiç durmayın derim.. herkes haklı oılduğunu düşünüyorsa hakkını aramalıdır derim ben :evet::alkış:   
  YAKUP.KARAMAN ve Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
 9. ali çavdar

  ali çavdar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sınav ücretini yatırmanıza gerek olmadığını söylemek isterim. Bu açıdan rahat olun, burada yatırdığınız halde girmeseniz de sınav hakkınız yanmamaktadır. Yaptırmanızın artısı şu oluyor, 21 aralık sınavına yükseltmek için gönderdiğimiz prim sayılarının yeterli ve geçerli olup olmadığını öğrenmek açısından önemlidir. sınav parasını yatırdığınızda sitede sınava başvuru yapabiliyorsanız, demek ki PRİM gün sayınız yeterlidir demek oluyor.....

     

   
 10. ibo

  ibo TÜİSAG Üyesi


  ayrıca kendi adına prim yatan demiş yönetmelik. yatıran değil.
  Eleştirici yaklaşımınızı anlıyor ve destekliyorum. Ancak yorumunuz biraz zorlama ''kendi adına prim yatan '' demek ''kontrol eden kurumun diliyle yönetmelik ve kanunlar yapıldığı için'' yatıranın kim olduğuna bakılır anlamına gelmez.
  Türkçesi ''prim yatan'' diyor. Primin kimin tarafından yatırıldığı konusundaki tasarruf bakanlığın yorumu.   
 11. YAKUP.KARAMAN

  YAKUP.KARAMAN TÜİSAG Üyesi

  aynen kardeş   
 12. YAKUP.KARAMAN

  YAKUP.KARAMAN TÜİSAG Üyesi

  Borçlanmaların iadesi bir kereye mahsus yapılıyormuş.Borçlanma yapıp paraya ihtiyaçları olanlara duyurulur

   
 13. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  *****kesildi*****bikere bu iş mahkemelik olur kanun bir kere girersin demiyor *****kesildi***** Benim 2400 prim günüm var ve ben B yi kazanırsam A için başvurucam yok olmazsa mahkeme yolu gözükür.
   
  Last edited by a moderator: 5 Aralık 2013
 14. Kimyaciyim

  Kimyaciyim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş bana yardımcı olur musunuz?
  Ben şuan C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım, Yükselme için B ye başvuru yaptım. Bir sonra ki sınav şubatta ve ben bunu beklersem A ya prim günüm yetiyor. Açıklamada şöyle bir ifade var:21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.
  Şimdi ben bu sınava girmezsem, şubatta A ya başvuru yapabilir miyim?

   
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  "Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz." Bu açıklama şaibe yaratıyor ancak aşağıdaki açıklama girebilirsiniz diyor.

  "21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler."
  Özetle bu sınavdaki gibi önce borçlanmaları kabul ediyoruzu ima edip sonra yok kardeşim kabul etmiyoruz demez iseler girebilirsiniz.   
 16. Kimyaciyim

  Kimyaciyim TÜİSAG Üyesi

  Tam olarak benim de kafamı karıştıran şey bu. En iyisi bakanlığa dilekçe ile sormak, yazılı cevap verirlerse geri adım da atamazlar.

   
 17. enginmesut

  enginmesut TÜİSAG Üyesi

  bende aynı durumdayım.konu ile ilgili bakanlıktan net bir cevap alabilen vamı acaba?

   
 18. mehmetdemir

  mehmetdemir TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşım, peki simitçi de çalışıp da kendisi için prim ödenen kişinin İSG tecrübesi ile yıllardır yurtdışında gaz endüstrisinde, sakhalinde, tengizde inşaat ve petrol endüstrisinde yabancı şirketlerde çalışan İş güvenliği mühendislerinin yabancı şirketlerde çalıştığı için yabancı şirketler tarafından Türkiyede SGK'ya ödenme zorunluluğu olmayan ve ödenmeyen prim günleri deneyimden sayılmayacak, buna ne diyorsunuz ? Bu durumdaki kişilerin de borçalanmaları kabul edilmiyor ? E o halde orada çalışırken katıldığı, yaptığı işlere dair imzaları dökümanları bir kabul unsuru olarak gör, yok o da yok. Vatandaş masasısın başında otursun, devlet kurumunda çalışanlara belge aldırmak için her türlü kolaylığı yönetmeliğe koysun ama yıllarını sahada bu işte geçirenler Türkiyeye gelip de bu işi yapabilsinler diyeceğine aman Türkiyeye gelmesinler diye her türlü zorluğu çıkarsın. NE güzel, sanki memlekette İSG'yi göklere çıkardınız. Yahu bütün düzenlemeleriniz neticesi ortada, Dünyada sondan üçüncü Avrupa da İş kazalarında sondan birinciyiz. İşte sizin yaptığınız düzenleme ve sonuçları diyesi geliyor insanın. Ben 10 yıldır İş güvenlikçi olarak çalışıyorum, yurt dışına çıkmadan önce yıllar CASGEM'in actığı sertifika programına 1 yıl sonrası için sıra verildiği için katılamadım, sonrasında yurt dışına çıktıktan sonra gelince ancak geçen sene C sınıfı İSG sertifikasını aldım. yurt içinde yatmış 1700 prim günüm var, yurt dışında çalıştığım şirketlerde SGK primim yatırılmayan 2000 gün daha var, bunu da borçlanamıyoruz. Şimdi ben sorayım sana henüz yeni C sınıfı sertifikası sınavına girecek ama 3000 gün primi ödenmiş simitçi bu sınavdan sonra A sınıfı uzmanlık sınavını da geçerse şimdi o bizden bu işte daha deneyimli ve sökterde daha bir üst sınıf uzman sayılacak öyle mi ?
  yalnız şu da var ;

  Yönetmelik değişikliğinde aynen şöyle yazıyor '' (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar. '' yani yönetmelik değişikliğinde '' C sınıfı uzmanlık belgesine sahip olup da sertifikasını B sınıfına yükselten uzman, 1800 prim günü ödenmiş olsa dahi bir kez daha sertifikasını yükseltmek için A sınıfı sınavına başvuruda bulunamaz'' diye bir yazı yok. Yönetmelik değişikliğindeki ne yazıldığı apaçık ortada iken yönetmelikle ters düşecek şekilde duyuruda bulunmak abesdir. Açarız bir dava olur biter, öyle ben duyuruda bulundum, buna uyacaksınız demekle olmaz böyle şeyler. Herkes hukuka uyacak.

   
  phrassa, fatihöztürk, Agacsakal ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. Kimyaciyim

  Kimyaciyim TÜİSAG Üyesi

  Ben şimdi dilekçe yazdım, mail attım, bakalım ne olacak. Ama girmezsek bu sınava kaybedecek birşeyimiz yok, bir sonrakilere girer B olarak yolumuza devam ederiz. Diğer taraftan bu sınava girersek, B olarak, kaybedecek çok şeyimiz var gibi duruyor, A olma şansımız tükenecek.

   
  enginmesut bu yazıya teşekkür etti.
 20. chemist54

  chemist54 TÜİSAG Üyesi

  Aralık sınavına B sınıfı için başvurmuştum, martta prim günüm 3000 olacak, bu sınava girmeyip mayısta A sınıfına girme hakkım oluyor. sınav zorluk derecesi çok farklımı acaba? B mi A mı hangisine giriceğimi karar veremedim, benim durumumda olan arkadaşlar ne yapacaksınız??

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica