Duyuru Yükseltme Sinavlarina Giriş Yapacak Iş Güvenliği Uzmanlarinin Dikkatine - Duyuru 2

Konu, 'Sınavlar İle İlgili Duyurular' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  3 Aralık 2013 tarihli Duyuru


  Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!


  Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.


  Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.


  Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;


  ·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.


  Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.


  Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.


  Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.


  ·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.


  · 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.


  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_hakki_duyurusu


   
  filizus, Levent ACAR, fudi ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. fudi

  fudi TÜİSAG Üyesi

  peki bişi sorucam, geçici madde olarak getirilen bu yüzkselme sınav hakkımızın, şubat ve mayıs aylarında hala geçerli olacağıyla ilgili bir bilgi varmı acaba?

   
 3. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  kısmi süreli çalışmışlıklarımı borçlanarak satın aldım ve sanırım bu yüzden hala başvuru yapamıyorum.üstelik ilk başta böyle bişey yokken bugün yayınladıkları bi yazıyla borçlanmalar kabul edilmedi.baştan söyleyeydiniz madem.işin komik tarafı benimle aynı durumda olup başvurusunu yapabilen var.

     

   
  YAKUP.KARAMAN ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Soruyu tam anlayamadım, eğer okunduğu gibi bir anlamı var ise haber zaten sayfanın başında, kaynağıda ÇSGB.

   
 5. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi


  benimde 3000 tl ye yakın borçlanmam var ve ödedim o yüzden mi acaba hala başvurum yapılamıyor?
  bilgilerimin uyuşmadığı itirazımı isgbs@csgb.gov.tr adresine bildiriniz diyor..
  ne yapmayı düşünüyorsunuz? yada ne yapmalıyız?

     

   
 6. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  ben bi mail attım bu akşam, bakalım geri dönüş olacakmı.ama benim gibi borçlanma yapan arkadaşım başvurusunu yaptı.buda ayrı bi durum.bütün gün aramadığım yer kalmadı.isggm ''biz askerlik ve doğum borçlanmasının kabul edilmeyeceğini biliyoruz'' dedi.bende benim kısmi sürelerimi tamamladığımı doğum borçlanması olmadığını söyledim.''yarını bekleyin biz listeleri bugün yeni gönderdik belki daha sisteme meb girmemiştir'' dedi.kime inanalım anlamadım.yarınıda bekleyelim.

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 7. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi  benimde çoğu kısmı süreli borçlanma. doğum borçlanmam 69 gün ama yinede yetmiyor prim günüm yani şubata veya mayısa zor gibi. kafayı yedirecek bu bakanlık bize.
   
 8. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  yaa arkadaşlar valla çok komik sorular soranlar var..
  bakanlıkta birilerinin bu forumu okuduğuna eminim.. zira burada ne tartışılıyorsa açıklayıcı duyuru yayınlıyorlar..

  çok açık söylemişler, c sınıfı olmayan önce bu belgeyi alır, sonra yükselme sınıfı sınavına girer..
  yani şubatta sınava girer, c yi alır, mayısta sınavar girer..

  şimdi açıklamamışlar ama benim tahminim temmuz sonu gibi bir sınav daha olur..   
 9. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  artık sınava girmeyi geçtim ama kimini kabul ediliyor kiminin kabul edilmiyor bu ne çifte staandarttır.ya olsun ya olmasın.bide yayaınladıkları yazıda şöyle bir ibare var çocuk kandırıyolar sanki.''ilgili kanun ve yönetmelikte belirtildiği üzere hiçbir borçlanma kabul edilmeyecek''sabahtan beri hatmettim yönetmeliği ama ne yazıkki böyle bir ima bile yok.

     

   
  YAKUP.KARAMAN, KİM ve nil bu yazıya teşekkür etti.
 10. ali hikmet atay

  ali hikmet atay TÜİSAG Üyesi

  ''21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.'' Başvurduğu halde sınava girmemekten kasıt nedir? Başvuru Ankara'ya gönderdiğimiz dilekçeler mi, yoksa sınav ücretini yatırmak mı?   
  First Safety bu yazıya teşekkür etti.
 11. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  valla ne desek boş artık bakanlık sınav zamanı gelipte,sınav paralarınıda aldıktan sonra ne çıkarsa bahtımıza.   
 12. nil

  nil TÜİSAG Üyesi

  SİZE KATILIYORUM. BEN DE EN BAŞTA BORÇLANMA GEÇERLİ OLMAZ DİYE TEREDDÜT ETMİŞTİM. AMA HİÇ BİR KANUN VE YÖNETMELİKTE BÖYLE BİR İFADE YOK. ÇOCUK KANDIRIYORLAR. SAYI FAZLA GELİNCE BİRAZ EKSİLTELİM DEDİLER HERHALDE. BEN 3000 TL DOĞUM BORÇLANMASI ÖDEDİM. sınav ÜCRETİMİ DE YATIRDIM. ŞİMDİ BORÇLANMALAR KABUL EDİLMİYOR DİYORLAR. YAZIK YA. BU KADAR İNSANIN UMUDUNU DA EMEĞİNİ DE SÖMÜRDÜLER. DUYURUYU OKUYUNCA ŞOK GEÇİRDİM. NE YAPMAMIZ GEREKİYOR? BİZE BİR YOL GÖSTEREN OLSUN.

   
  kayimlar, YAKUP.KARAMAN ve KİM bu yazıya teşekkür etti.
 13. Mesken

  Mesken TÜİSAG Üyesi

  çok sıkıldım ve bıktım işin standaartı çivisi çıktı .hevesim beklentilerim malesefki kalmadım isg konusunda devam eden herkese bol şans diyeceğim çünkü hergün bişeyler değişiyor birileri gülüyor birileri ağlıyor.isg harcadığım zaman yüksek lisans için harcadığım para bıktım bunaldım
   
 14. nil

  nil TÜİSAG Üyesi

  bazısının başvurusunu kabul edip bazısını kabul etmemek ne saçma. neye göre yapıyorlar bunu. yazık gerçekten. bu kadar umut bu kadar emek boşa mı gidecek? kanun ve yönetmelikleri en başından beri inceledim. borçlanma yapamazsınız diye bir ifade yok. ben 3000 tl doğum borçlanması ödedim. sınav ücretini yatırdım. şimdi borçlanma kabul edilmiyor diyor. ne yapmamız gerekiyor. yarını da bekleyelim olmazsa ne yapalım. istediklerini mi yapacaklar. çok sayı olunca vazgeçtiler azaltalım dediler kafalarına göre herhalde. yazık. olan bize oluyor. herkese iyi akşamlar

   
 15. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ne çabuk bıkıp yıldınız? neyi anlamıyorsunuz bende sizi anlayamıyorum?
  çok açık yazılmış yönetmelikte.. kendi adına prim yatırılan denilmiş.. kendi adına prim yatıran dememiş? siz borçlanma olayında kendi adına yatıran mısınız? yoksa yatırılanmısınız? daha ne kadar açıklasın adamlar? bizler isg uzmanıyız yada olacağız. yönetmelikleri anlayamazsak valla bu iş çok riskli bizim için.
  kaldıki burada bir mantık var. mesele prrim gün meselesi değil. bakanlık bizlerin bil fiil 1500 gün, yada 3000 gün iş ortamında çalışıp çalışmadığımızı anlamaya çalışıyor. iş ortamında bulunsun ki bu adam, iş hayatnı bilsin ki, B yada A sınıfı olabilsin diyor..

  şimdi sizler borçlanmadan bahsediyorsunuz. silah altındayken yapılan iş isg ye girer mi? yada anne olunca 2 sene evde bebesine bakıp kendi adına kendi primini ödeyerek iş hayatının zorluklarını öğrenmiş mi oluyor? şimdi birilerinizin şunu soracağına ben çok eminim.. e peki silah altında olmak ve bebek bakmak çok mu kolay?
  tabiki değil.. ama slah altındakiler ve bebe bakanlar sizce 4857 ve/veya 6331 e dahilmidir?
  Ne dersiniz? Hadi size soru yanıtlayın bakalım.. bunun yanıtını bulan zaten konuyu anlamış demektir.. :alkış:   
  vahdet, YAKUP.KARAMAN, uzmancan ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. İlker ALTAN

  İlker ALTAN TÜİSAG Üyesi

  Sınava Girmeyenler dediğine göre para yatırılmış dahi olsa sınava girmemek bu hakkı verir diye düşünüyorum. Ben de parayı yatırdım başvuruyu tamamladım, sınav giriş belgesi için bekliyorum fakat Aralıktaki sınav için yeterince hazırlana bileceğimi düşünmüyorum. Net cevabı bakanlıktan almak en doğrusu olur sanırım.

   
  YAKUP.KARAMAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

  bir arkadaşım aralıkta sınava girip C olmayı hedefliyor...yukardaki maddeye göre C olursa aralıkta şubatta A için başvuru yapabilir mi? (prim gün sayısı 3000 üstünde)

  bu arada bakanlığın ikinci duyurusunda hiçbir borçlanmanın prim gün sayısına dahil edilmediği de bildirildi arkadaşlar...birinci duyuru bununla ilgili

   
 18. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Dilekçe olayı net değil. 21 Aralık sınavı için ilgili bakanlık açıklamasını okuyunca bir sonraki sınav içinde ayrıca bir başvuru durumu olacağı anlamı çıkıyor. (...21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavı için bütün adayların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat süresi 12.11.2013 tarihinde sona ermiş olup....)

   
 19. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  ·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar

  buradan ben 2 sınav hakkı bulunma zorunluluğu anlıyorum...yani aralıkta belge alırsanız tek sınav hakkınız kalmış olacak buda uygulamaya ters gibi...ama kafam karıştı

   
 20. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İyi de o yazının sonunda "Şubat ve Mayıs 2014" ifadesi de var. Aralıkta C olursa Şubatta da girebilir Mayısta da. Şayet Şubatta olursa sadece Mayısta girer. Şu anki bilgiler ışığında tabi bunlar. Yarın kalkar derki Temmuzda da sınav yapıyorum. Eğer 2 hakkınızı da kullanmamışsanız buna da girebilirsiniz.

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica