Tartışma Yükseltme Sınavı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Oğuzhan Altay YÖNET tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İmza kampanyası başlatalım mı?

 1. başlatalım

  oy sayısı 29
  52,7%
 2. başlatmayalım

  oy sayısı 26
  47,3%
 1. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi  Eğer bu prim günleri sayesinde insanların isg ile ilgili tecrübeli olacağı düşünülerek bu hak sağlandıysa kağıt üzerindeki bilgiye dayanılarak bir yorum yapılmış oluyor. Kağıt üzerindeki bilgilere göre yorum yapılacaksa 98 alan kişi sizden daha başarılı ve tecrübeli demek oluyor. Uygulamada tabii ki siz beni yada isg tecrübesi olmayan kişileri ikiye, üçe katlarsınız fakat verilen hak kağıt üzerindeki bilgilere göre olduğu için bana da kağıt üzerinden bir hak sağlasınlar?


   
 2. murat yazıcıözel

  murat yazıcıözel TÜİSAG Üyesi

  oğuzhan malesefki türkiyede tecrübe değil;diploma geçerli oluyor..veya şöylede bi örnek verebilirim.zamanın birinde nasılki hemşireler,mühendisler,v.s. öğretmen yapıldıysa ,şimdide teknik elemanlar,mühendisler ,mimarlar isg uzmanı yapılıyor..onu bırak işi bilmeyen bir sürü insan devleti yönetiyor?seninki okyanusta damla hesabı..bence bu ülkede çok derin düşünmemek gerekir..bakarsın sabaha daha neler değişir....

   
 3. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  dünki çocuk gelmiş burda haktan falan bahsediyor.sen önce büyü birşeyler öğren ondan sonra şikayet edersin.ne günlere kaldık.

     

   
 4. murti çe

  murti çe TÜİSAG Üyesi

  oguzhan beye hiç katılmıyorum..sen genç olabilirsin ama senden büyüklere de biraz saygı...her yaşın ayrı bir güzelliği ve önemi var...bizde geçtik 20 li çağlardan ama hiç orta yaşlılara saygısızlık etmedik.hem şunu unutmamak lazım...çok okuyan değil çok hayat tecrübesi olan bilir...aksi gerçek olsaydı 20 li yaşlarda çok başbakan yada cumhurbaşkanı olurdu dünyada..... :)

   
 5. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  yirmili yaşların ortasında A sınıfı igu nasıl olunuyor ???? açıklarsanız sevinirim..

     

   
 6. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  Kısayoldan B olmak istersen İSGU yüksek lisans yapabilirsin.
  İşin başındanberi herkesin A olmasına karşıydım. Kendi mesleği ile ilgili işlerde 10 yıl çalışmış olanlara sadece kendi sektöründe A verilmelidir. Ben inşaat mühendisiyim ne işim var kimya fabrikasında. ................................. mesleğindeki kişinin ne işi var inşaatta. Bu kişiler beton dökülürken viratörün kullanımı, vibratörü taşıyan işçilerin karşılaşabilecekleri risklerle ilgili bir fikirleri olabilir mi.
  Devletin yaptığı kervan yolda düzelir.

   
 7. nouma25

  nouma25 Guest

  arkadaşlar bu isg sınavları kesinlikle amacına ulaşmıyor. Eğer bir sınavın amacı ; sınava giren adaylar arasından uzman olcakları seçmek ise sorular bu şekilde olmamalı. Teknik sorular olmalı mesela şöyle bir sorunla karşılaştın, ne yapmak gerekiyor gibisinden sorular olmalı. Yönetmelik ezberlemekle uzman olunmaz. Sen o yönetmeliği ezberlesen nolcak ezberlemesen nolcak zaten bilemen gereken şeyler bellidir kanunlarla ilgili. O yüzden sınavdan alınan not kimin daha iyi daha başarılı olcağını da göstermez bu işte. Ayrıca bu sınavın tam bir saçmalık olduğu kadar şu yükseltme sınavı muhabbeti de saçmalıktır. Adam bildiğin isg ile uzaktan yakından alakası olmayan bir memur, c sınıfı sertifikası var ama bu işi hiç yapmamış tecrübe sıfır. Sen bu adama kalkıp ta dersen gel kardeşim 3000 günün varsa gir A sınıfı uzmalık sınavına direkt A sınıfı ol!!!! bu işi itibarsızlaştırırsın. Bu işe gerçekten büyük bir özveriyle kendisini adamış insanları ayak altına alırsın, bu iş böyle olmaz. Gerekli sayıda A sınıfı uzman olmayabilir ama bu sorun böyle çözülmez arkadaş. Nerde kaldı isg kültürü?? Adamın hiç tecrübesi yok, A sınıfı olcak gelicek orda tantana yapacak sana, böyle birşey yok.
   
  inandurdu bu yazıya teşekkür etti.
 8. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  benim demek istediğim de bu fakat bazı abiler ablalar sadece para kazanma açısından baktıkları için olaya empati yapmadan sen git ufaksın biz senelerdir çalışıyoruz prim günümüz var diyorlar, demek istediğim madem kağıt üzerindeki prim günlerine göre uzman yapıyorlar, demek ki işler kağıt üzerinden dönüyor yaptıkları bu saçma sınavda da başarı puanını yukarı çeksinler, kağıt üzerinden verilen haksa madem, yine kağıt üzerinde zorlaştırsınlar işi, zaten bir anda a sınıfı yada b sınıfı olmuş olan uzmanlar anca belgesini satacaklar başka bişey yapamazlar, 4 işlemi bilmeyen insana integral hesabı yap demek gibi birşey olacak bu TECRÜBESİZ uzmanların işi :)   
 9. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  akıl yaşta değil baştadır!! benden 10 sene önce dünyaya geldin diye benden çok daha fazla konuşma hakkına mı sahip oluyorsun? yada küçüğüm diye düşüncelerimi paylaşamayacak mıyım? madem büyükler işin doğrusunu bilir, adaletsizlik yok mu yani bu işte? bir büyük olarak size soruyorum.. Ama yoookkkk parayı çok kazanacam gözüyle bakıyorsanız işe TECRÜBENİZ sayesinde 4 duvar arasına düşerseniz eğer, benim ne işim vardı a sınıfı oldum, b sınıfı oldum, direk çok paraya koştum diye başınızı vurursunuz o duvarlara.. bir OSGB de staj yapıyorum şuanda işin öyle sınavda ezberleyerek geçtiğimiz konularla pek yakınlığı olmadığını gördüm, neyse nede olsa ben küçüğüm dikkate almayın hiç bu yazdığımı, ben bir şey bilmem size doğrularınızla hayatınızda başarılar!!

     

   
 10. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  ben saygızlık etmiyorum, hakettiğiniz sınav hakkını aslında haketmediğinizi düşünüyorum, iğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırsanız? hep bana hep bana demek ne kadar etik? daha tehlike ile risk in farkını bilmeyen insanı da a sınıfı uzman olacak, hayatınızda başarılar..   
 11. nouma25

  nouma25 Guest

  Oğuzhan kardeşim sen takma kafanı bunlara, kendileri de biliyor haketmediklerini ama işlerine gelmiyor bunu söylemek. Çok büyük sıkıntı olcak bu yüzden, bu iş böyle yürümez. Bu mesaja yaşın küçük falan gibi atarlanarak cevap vermek ne kadar doğru?? Ben burdan anlıyorum ki bunların yaşları büyümüş ama beyinleri küçülmüş:)   
  Oğuzhan Altay YÖNET bu yazıya teşekkür etti.
 12. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  benim yaşımda öğretmenler bunların çocuklarını yetiştirirken hiç bu öğretmende çok küçükmüş bu ne bilir demezler ama yada ben yaşımdaki doktora ameliyat olurken bırak yaaa şu neşteri sen bilmezsin diyemezler :)

   
 13. nouma25

  nouma25 Guest

  Fatih in İstanbul u fethettiği yaştan haberleri de yok galiba:)
   
  Oğuzhan Altay YÖNET bu yazıya teşekkür etti.
 14. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  [​IMG]

   
  Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
 15. Sabri Bayazıt

  Sabri Bayazıt TÜİSAG Üyesi

  Mesela Bülent ARINÇ'ın oğlu olduğun zaman anında yüksek kademeye yükselebiliyorsun.Ama benim babam gariban bir adam nasıl kanatlanıp uçayım   
 16. uzman-81

  uzman-81 TÜİSAG Üyesi

  Oğuzhan arkadaşım; hem kızıyorsun tecrübesiz A sınıfı olmaya, hem de 90 alan A olsun derlerse hemen girip A olacaksın gibi görünüyor. A olmak zaten riskli bir iş, hele de hiç tecrübe yoksa çok riskli bir iş. O yüzden bu riski alıp da çalışan varsa zaten bırak da kazansın parasını. Doğru olmadığına kısmen katılıyorum ama a-b yetersiz olduğu için bir şekilde çözüm bulmaları gerekiyordu, tecrübesi olanı alalım dediler...

   
 17. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  benim görmediğim birşeyi bana gösterdin aslında, teşekkürler uzman-81, onlara kızarken bende aynı şekilde düşünüyormuşum, bırakalım kim ne alırsa alsın, ak koyun kara koyun zaten yakında meydana çıkacak, eğer belgesini satan uzman görürsem şikayet edicem onu :)

   
 18. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Oğuzhan kardeşim, senin yaşının küçüklüğüne değil çalışma hayatındaki tecrübesizliğinden ötürü söylemiş olduğun sözlere o laflar.
  Sen bir yandan da diyorsun ki sınavı daha zor hale getirsinler bana da A sınıfı olma hakkını versinler. O kadar da değil kusura bakma. Sınavı zor olsun teğmen, yüzbaşı olmadan Albay olayım demek gibi bir şey senin ki.. Sen zaten hiç bir tecrübe sahibi olmadan C sınıfı olabilmişsin o işletmeye İSG konusunda yön vermeye yetkilendirilmişsin, bu imkan sağlanmış daha hala tecrübeli insanların tecrübelerini kendince eleştiriyorsun. Evet belki hiç kendi mesleğini yapmayanların sırf priminden ötürü A olması seni rahatsız da etse yine de o kişinin o kadar primi olduğuna göre en azından geçmişte çalışmış olduğu sektörün İSG uzmanlığına yönelir. Yabancısı olduğu sektör için kendini kim bilerek ateşe atmak ister ki. Herkes İSG'nin ne kadar riskli olduğunu gayet iyi biliyor. Sınavın zorlaştırılması ve zor olan sınavın kazanılması İSG uzmanlığını çok iyi yapmanın bir ölçüsü değildir. sınav sadece İSG mantığına sahip mi değil mi bunun ölçüsüdür. Yoksa işi daha iyi yapacağını göstermez. Hem bırak da işi iyi yapıp yapmadığına sektör/işveren karar versin, sen bunun için tasalanma. Zaten iyi olamayan bu sektörden ekmek de yiyemez.
  Ama şunu tekrar söyleyeyim tecrübeyi yabana atma. Edinilen tecrübe sadece kendi mesleğinde değil diğer mesleklere bakış açını da mutlaka olumlu etkiler. Bu olumluluk dahi sana pek çok şey kazandırır. Bir gün inşaallah bu sözümü hatırladığında bir tebessüm edersin. Başarı dileklerimle...

   
 19. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Nouma kardeşim, bu sınav sadece İSG mantığına sahip misin değil misin onu gösteriyor yoksa tabiki teknik yönden bilgiyi sınayan bir sınav değil. Teknik bilgisini sahaya çıkan kişi ortaya koyacak. Yaptı ne ala, yapamadığında ise ya işveren onunla ilişiği kesecek para kazanamayacak ya da hapis riskini göze alan uzman yanlışlarına devam edip hayatını mahfedecek... Bu bakımdan kimse yapamayacağı işe kolay kolay bu riski göze alarak yönelmez. Bir işi yapmak isteyen işin inceliklerini de paşa paşa öğrenip kendini geliştirdikten sonra artık ortaya çıkar. Olması gereken de zaten bu dur.

   
 20. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Bu çok absürd bir cevap olmuş. Ben normal vatandaşlardan bahsediyorum. Gemicik sahipleri ya da filan kişinin oğlundan değil...
  Bir de şöyle düşün; eğer Bülent ARINÇ ya da bir başka bakanın oğlu olsaydın acaba böyle bir cevap verir miydin hiç? (Zannetmem) Bu durum sadece ülkemizde olan bir durum değil ki tüm dünya da olan bir şey... Tabi kabul edilir mi? Kesinlikle hayır...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica