Tartışma Yükseltme Sınavı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Oğuzhan Altay YÖNET tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İmza kampanyası başlatalım mı?

 1. başlatalım

  oy sayısı 29
  52,7%
 2. başlatmayalım

  oy sayısı 26
  47,3%
 1. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi  Bence; prim gününü isg dışında doldurmuş ve yükseltme sınavı ile belge sınıflarını yükselten arkadaşlar sayesinde benim hakkım yeniyor diye düşünüyorum, okuldan yeni mezun olmuşum, aralık da sınava girmişim, nasipse kazanacağım, çakı gibi delikanlıyım, ne ara prim günü dolduracağım da ne ara yükseltmeye hak kazanacağım? 3000 gün nereden baksan 9 sene yapıyor, 9 sene başka işte çalışmışsın ve isgnin yoğun temposuyla alakalı olmayan işler yapmışın, şimdi kalkıp bu koşuşturmanın içinde 10 bin tl para kazanırım diyeceksin, madem öyle prim günü tutmayan kişiler içinde sınava giriş hakkı versinler ama en az 85 alması gereksin desinler, yani gençlerin önünü açan bir iş değil ki bu, isg ile ilgili koşuşturma temposuna ayak uyduracak olan ve daha dikkatli davranacak olan genç neslin işten soğumasını sağlayacak bir kurtarma politikası? gibi geliyor bana..


   
 2. zhr1972

  zhr1972 TÜİSAG Üyesi

  Yirmili yaşların ortasında, hiç bir iş yeri deneyimi olmayan A sınıfı belgesi olan arkadaşı kim ciddiye alacak?
  Bazı şeyler için zaman, deneyim ve sabır gerektiriyor.. Prim gün sayısı diyorsun ama bir şekilde o dolarken sen de doluyorsun...

   
 3. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  20-25 yaşında yönetici olanları çalışanları ciddiye almıyor mu? yönetmelikte işimin gereği ne ise onu yaptıktan sonra herkes ciddiye alacak, isg uzmanlığında önemli olan görülmeyen riskleri görmek demişti hocam, bugüne kadar doldurduğunuz prim günleri ile, görülemeyecek riskleri görmek gibi mi geliştiğinize inanıyorsunuz? yoksa sizde yönetmeliği uygulayacaksınız bende, farkımız kalmayacak yani, bu sözlerim çok alakasız işler yapıp da prim günü dolduranlar için..

     

   
 4. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  oğuzhan bey bu sınav daha çok piyasada branşı dışında çalışmak zorunda kalan mühendislere istihdam sağlamak için yapıldı. bizlerde mühendislik fakültesini hakkıyla tamamlamış olsak ta türkiye koşullarında mesleğini yapamamış mühendisleriz.Hiç değilse kendi mesleğimiz aracılığıyla para kazanmanın keyfini yaşayalım dimi ama...

   
 5. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  oğuzhan bey bu sınav daha çok piyasada branşı dışında çalışmak zorunda kalan mühendislere istihdam sağlamak için yapıldı. bizlerde mühendislik fakültesini hakkıyla tamamlamış olsak ta türkiye koşullarında mesleğini yapamamış mühendisleriz.Hiç değilse kendi mesleğimiz aracılığıyla para kazanmanın keyfini yaşayalım dimi ama...

     

   
 6. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  oğuzhan bey bu sınav daha çok piyasada branşı dışında çalışmak zorunda kalan mühendislere istihdam sağlamak için yapıldı. bizlerde mühendislik fakültesini hakkıyla tamamlamış olsak ta türkiye koşullarında mesleğini yapamamış mühendisleriz.Hiç değilse kendi mesleğimiz aracılığıyla para kazanmanın keyfini yaşayalım dimi ama...

   
 7. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  haklı yanlarınız olmasına rağmen yanlışlarınızda var.

  örneğin ben 13 yıldır makine mühendisiyim..

  ülke içinde birçok çok tehlikeli sınıfta çalıştım.üretim,döküm vb.
  ülke dışında endüstriyel tesis inşaatı gibi çok tehlikeli sınıfa haiz işlerde ( ki 10 binin üzerinde işçi aktif gaz hatlarında çalışıyor)ispanyol,rus,alman ,italyan firmalarında çalıştım...bu süre zarfında hse yani iş sağlığı ve güvenliği konularının neleri kapsadığı yeterince öğrendiğimi düşünüyorum.sahada çalışmak için hergün permit alırsın,işçileri işe başlamadan iş üzerindeyken kontrol edersin.hergün toolbox yaparsın ..yüksek gerilim hatları,yüksekte çalışma,emniyet kemerini kullanma,çalışan ünitelerde gaz,kimyasal sıvı bulunana çalışma usulleri gibi......öğrenme süreçtir hala da öğrenmeye devam ediyorum...çok iyi bildiğimi de iddaa etmiyorum.mesela maden tecrübem yok benim.

  öte yadan şu konuda sizle aynı fikirdeyim kağıt üzerinde çalışmış gözüken yada gereken prim sürecnde hiç çok tehlikeli işlerde çalışmamış arkadaşların işi gerçekten zor....risk çok büyük.

  ama kusura bakmayın sektöre yeni atılan birisinin de tutup haksızlık demesi ve bizle kendisini aynı görmesi de çok yanlış.
   
  turktay, ISGurusu ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
 8. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Genç arkadaşım, yanlış anlama ama tecrübeyi yabana atma. Devletin hangi kapısında memuriyete başladığının ilk aylarında müdür ya ada daha yüksek kademede görevlendirilmiş biri olmuş gösterebilir misin? Tecrübeli ile tecrübesiz arasındaki farkı çalışma hayatına girince göreceksin.   
 9. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  hıhhh işte demek istediğim şu, sözüm tehlikeli işler ile çalışmış insanlara değil konu ile hiç alakası olmayan işlerde çalışmış insanlar ile benim farkım ne? sınavda almam gereken notu yüksek tutsun mesela?

     

   
 10. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  ben 23 yaşında olan yunuslar amiri ile tanışmıştım üniversite iken, başarılarından dolayı akademiden mezun olunca atanmış, 9 senedir masa başında tecrübe kazandı diye o insan sahada tehlikeli iş yapabilir mi yani? isg uzmanlığı sadece parası için yapılacak birşey değil bence, eğer işten zevk almıyorsan verimli de olamazsın bunu genç yaşımdaki hayat tecrübem söyletiyor :) ceza evine giren uzman sayısı inşallah artmaz :(   
 11. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  yükseltme sınavına tüm uzmanları alsınlar ama geçme notunu 85 yapsınlar. merak ediyorum, o zaman bu masa başında tecrübe kazanmış abilerim, ablalarım sınava girme cesaretini bulabilecekler mi? sözüm; prim gününü doldurup, c sınıfı uzman olurken bile kursa hiç gitmeden, staj eğitimini hiç görmeden, tehlikeli işlerde çalışmadan, a-b sınıfı olacak uzmanlara..   
 12. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Polis akademisinin statüsü farklıdır. Akademiden mezun olunca zaten direkt olarak komiser yardımcısı olarak başlıyorsun... Hele bir de akademide notların yüksek ise komiserlik sonrasında da amirlik yolun açık...
  Bak burada kendin de söylüyorsun "başarılarından dolayı akademiden mezun olunca atanmış" yani başarılarıyla kendini kanıtlamış... Buradan da başarılı olamasaydı hemen amir olamayacaktı anlamı çıkıyor. Demek ki başarılarıyla güveni kazanmış ve kendisi direkt olarak yükseltilmiş.
  Yine söylüyorum, tecrübeyi yabana atma. İş hayatında sıkıştığın zaman sana ilk yardım edecek olanlar tecrübeli kişilerdir...

   
 13. mertkgul

  mertkgul TÜİSAG Üyesi

  Sonuçta bu işi yapanlar riskleri az çok bilir. Yapmadan uzmanlık yapacaklar için avantaj mı dezavantaj mi ilerleyen zaman içinde ortaya çıkacak." Geçen gün danışmanlığını yaptığım tehlikeli sınıf olan fabrikada iş verene yaptığım tüm uyarılara rağmen çatı katı zemini düzeltmediği için bir çalışan yüksekten düştü. Kafa tası çatladı kaburga kemikleri kırıldı sağ kolu kırıldı. Ya ölseydi?" Bir işin çıraklığını yapmadan ustalığını yapmayacaksın... A lar B ler havada uçuşsun.... Yer çekimi var...
   
 14. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Çakı gibi delikanlı olmak farklı şey tecrübeli olmak farklı şeydir.Yeni mezun olup hemen A sınıfı olmanın dezavantajları çok fazladır.Tabii herkes çok para kazanmak ister.Ancak bir iş kazası durumunda benim bundan haberim yoktu demek bir mazeret sayılmaz.Mühendis olup (teknik olarak) İsg'nin uygulamasından haberi olmayan yoktur.Her uzmanın A sınıfı olması iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlike arzeder.Basamakları yavaş yavaş tırmanmak en iyi yoldur.

   
 15. celesav

  celesav TÜİSAG Üyesi

  İmza kampanyası yapacaksınız, iş güvenliği uzmanlarının saatlerinin azaltılmasına karşı yapın, açtığınız başlık polemikten başka bir işe yaramaz.   
  tolgahan demir bu yazıya teşekkür etti.
 16. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  sınavı geçebilmek için alınması gereken not 85 e 90 a çıkartılsın o zaman başarılı olduğumuzu kanıtlayalım.

   
 17. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  iş hayatını öğrenme tecrübesi ile isg tehlikelerini ve yapılması gereken işleri öğrenme tecrübesini birbirine karıştırmıyorum tabii ki. mühendis olup hayatında hiç mühendislik yapmamış birisinin de sırf prim gününden dolayı ben 3000 gündür sigorta parası ödüyorum tecrübeliyim diye isg için sahaya atılması ile benim hiç prim günüm olmadan sahaya atılmam arasında bir fark görmüyorum. bu konuda tecrübesi olmayan kişileri de sınav ile belirlesinler ve geçme notunu yükseltsinler. ben olacağı az çok tahmin ediyorum. belgesini satan uzmanların işini uygulamada c sınıfı uzmanlar yapacak, imzalarını a lar atacak, benim için sorun değil deyip işini düzgün yapmayan c ler de oluşmaya başlamaz mı bu sefer?

   
 18. Arkadaşıma kesilikle katılıyorum 9 aydır tehlikeli sınıfta 28 iş yerine bakıyorum göbeğim çatlıyor inanın yetişemiyorum ki yeni yönetmelikle bir uzman ortalama 150 - 180 işletmeye bakacak. heleki yeni sertifika alan arkadaşlar nasıl yetişecek çok merak ediyorum.

   
 19. Oğuzhan Altay YÖNET

  Oğuzhan Altay YÖNET TÜİSAG Üyesi

  onun içinde yaparız, sadece bir tık yetecek zaten imza atmaya. mecliste farklı partilerin sunduğu yasa tasarılarına red oyu veren partiler, kendi hakları için gereksiz töleranslar için toplanıp evet oyu vermelerine benzemesin ama, uzman çalışma saatlerini her uzman isteyecek ve imza atacak, ama prim gününden yükseltme sınavına girmeye hak kazananlar sınavın puanının 85-90 a çekilerek sadece başarılı adayların sınavı geçmesi için gerekli oyu vermeyecek, isg ile ilgili tecrübeleriyle sınava girecek olan abilerimin ablalarımın yorumları ile isg tecrübesi olmayan ve sınava girecek olan abilerimin ablalarımın yorumları birbirinden çok farklı gibi geldi bana..

   
 20. herşey notmu arkadaşlar yapmayın bi arkadaşımız var bayan bilgisayar mühendisi ve hiç bir işte calışmamış 98 aldı c sınıfı oldu ben 9 yılı aşkın sanayi inşaat elektrik market bir çok işte çalıştım 72 aldım kim tecrübeli yada başarılı olabilir sizce?

   
  fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica