Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

Sadi AKSOY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;

Konu hukuki ise; sonucuna ilgili kişiler katlanır. Başka yapacağı var ise; gerekli hukuki yoları ile çözümlemeye çalışır.
Benim dikkati çekmek istediği konu ise; Daha çok eleştiriyi de aşan yazılar yazan C sınıfı Uzman olan arkadaşlar.
Sanırım eğitim sonucu sınava girerek C sınıfı uzman oldunuz.
İş güvenliği konusunda çalışan; istisna kişiler hariç çoğumuz eğitim sonrası sınavı kazanarak uzman olduk.
İş güvenliği tecrübesi yok, çalışarak tecrübe kazanacak ve yasayla verilecek haklara göre sınava girecek ve sonra B veya A sınıfı uzman olacaksınız. (İş güvenliği konusunda Tecrübeli B sınıfları konu dışındadır.)
Başlangıç olarak tecrübe olmadığı halde C sınıfı olarak görev alma hakkınız var. Bu mesleğe başka geçiş yok sayılır.
Yükselme sınavı ile ; B ve A sınıfı uzman olanlar; bu konuda çalışmadıysa; başka iş tecrübesi yanında; sizin ile aynı şartlarda; eğitim aldı; sınavı kazandı. C sınıfı oldu. İş güvenliğinde tecrübe yok, buraya kadar eşitlik var fark var mı yok.
Fark sadece; bu kişilerin mesleki; uzmanlığı ile ilgili iş tecrübesi ve kanunla tanınan hak sonrası kazandığı ikinci sınav var.
İş hayatına atılırken; aynı şartlarda atılıyor.
Burada; sizde tecrübe yok iken; işe girip çalışarak tecrübe kazanıyorsunuz, uzmanlık yapıyorsunuz.
Yükselme sınavı ile uzman olanlarda; ,iş tecrübesi yanına iş güvenliği konusunda çalışarak tecrübe kazanacaktır.
Sizden farkları var; bu farkta iş tecrübeleri ; Meslekleri farklı olsa da ; çalıştıkları iş yerlerinde; iş güvenliği konularında tecrübe adına, uygulama yapmış veya iş güvenliği konularındaki uygulamaları görmüşlerdir. Ayrıca kendi branşlarında iş tecrübeleri vardır.
Sizlerin açıkça söyleyemediğiniz düşüncenin özü ise,
Bu şekilde uzman olan ; B ve A sınıfı uzmanlar; üst sınıf olarak daha fazla iş bulma şansları var.
Piyasa şartlarında yeterli uzman adedine yaklaştıkça geçiş sınavları zorlaşacak, İş bulmakta ve uzman olarak üst gruba yükselmede sıkıntı yaşarız diye başarma yerine başaramamayı düşünmekte ve bunu da diğer kişileri küçümseme ve hatta hakarete varacak şekilde yazılar yazarak rencide etmektesiniz.
Bugün piyasa koşulları nedeniyle; özellikle C sınıfı bu konuda ilk adım olduğu için vurguluyorum, kendine güvenen kanuna dayalı olarak üst tehlike grubundaki iş yerlerinde çalışmaktadır. Koşullar gereği bu hak kendilerine verilmiştir.
Hani tecrübe yetersizdi? Öyle düşündüğümüz zaman; C sınıfı olarak ilk uzman kişilerde iş güvenliği konusunda çalışmamaları gerekirdi.
Sadece önemli olan; İş güvenliğini uygulamasının artması için uğraş vermek ve sistemin eksikliklerini iyileştirerek sistemin kurulmasına destek olmaktır.
Ayrıca kendi içinde; sistemin iyileşmesi ve uygulamanın artması için uğraş verme yerine; kendi içinde çekişen bölünmüş, belge gibi sınıflara ayrılarak kısır çatışmaları sürdürmek; meslek olarak seçtiğiniz bu kutsal göreve ihanettir.
Belge kanunu zorunluluk olabilir; bu da normaldir fakat asıl konu; belge sahibinin mesleğine olan saygısı ve bunu yapabilecek güveni duyması önemlidir.
Tecrübesiz olan arkadaşlar; bu mesleği severek yapmak istiyorsa; tecrübe kazanmak için çalışmalı ve bu çalışmada da; çevresinde yardım isteyip dostça elini uzatmalıdır.
Onlara yardım edecek ve uzanacak dost eller mutlaka olacaktır.
Saygılarımla.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;

Konu hukuki ise; sonucuna ilgili kişiler katlanır. Başka yapacağı var ise; gerekli hukuki yoları ile çözümlemeye çalışır.
Benim dikkati çekmek istediği konu ise; Daha çok eleştiriyi de aşan yazılar yazan C sınıfı Uzman olan arkadaşlar.
İş güvenliği konusunda çalışan; istisna kişiler hariç çoğumuz eğitim sonrası sınavı kazanarak uzman olduk.
İş güvenliği tecrübesi yok, çalışarak tecrübe kazanacak ve yasayla verilecek haklara göre sınava girecek ve sonra B veya A sınıfı uzman olacaksınız. (İş güvenliği konusunda Tecrübeli B sınıfları konu dışındadır.)
Başlangıç olarak tecrübe olmadığı halde C sınıfı olarak görev alma hakkınız var. Bu mesleğe başka geçiş yok sayılır.
Yükselme sınavı ile ; B ve A sınıfı uzman olanlar; bu konuda çalışmadıysa; başka iş tecrübesi yanında; sizin ile aynı şartlarda; eğitim aldı; sınavı kazandı. C sınıfı oldu. İş güvenliğinde tecrübe yok, buraya kadar eşitlik var fark var mı yok.
Fark sadece; bu kişilerin mesleki; uzmanlığı ile ilgili iş tecrübesi ve kanunla tanınan hak sonrası kazandığı ikinci sınav var.
Burada; sizde tecrübe yok iken; işe girip çalışarak tecrübe kazanıyorsunuz, uzmanlık yapıyorsunuz.
Yükselme sınavı ile uzman olanlarda; ,iş tecrübesi yanına iş güvenliği konusunda çalışarak tecrübe kazanacaktır.
Sizden farkları var; bu farkta iş tecrübeleri ; Meslekleri farklı olsa da ; çalıştıkları iş yerlerinde; iş güvenliği konularında tecrübe adına, uygulama yapmış veya iş güvenliği konularındaki uygulamaları görmüşlerdir. Ayrıca kendi branşlarında iş tecrübeleri vardır.
Bu şekilde uzman olan ; B ve A sınıfı uzmanlar; üst sınıf olarak daha fazla iş bulma şansları var.
Piyasa şartlarında yeterli uzman adedine yaklaştıkça geçiş sınavları zorlaşacak, İş bulmakta ve uzman olarak üst gruba yükselmede sıkıntı yaşarız diye başarma yerine başaramamayı düşünmekte ve bunu da diğer kişileri küçümseme ve hatta hakarete varacak şekilde yazılar yazarak rencide etmektesiniz.
Bugün piyasa koşulları nedeniyle; özellikle C sınıfı bu konuda ilk adım olduğu için vurguluyorum, kendine güvenen kanuna dayalı olarak üst tehlike grubundaki iş yerlerinde çalışmaktadır. Koşullar gereği bu hak kendilerine verilmiştir.
Hani tecrübe yetersizdi? Öyle düşündüğümüz zaman; C sınıfı olarak ilk uzman kişilerde iş güvenliği konusunda çalışmamaları gerekirdi.
Sadece önemli olan; İş güvenliğini uygulamasının artması için uğraş vermek ve sistemin eksikliklerini iyileştirerek sistemin kurulmasına destek olmaktır.
Ayrıca kendi içinde; sistemin iyileşmesi ve uygulamanın artması için uğraş verme yerine; kendi içinde çekişen bölünmüş, belge gibi sınıflara ayrılarak kısır çatışmaları sürdürmek; meslek olarak seçtiğiniz bu kutsal göreve ihanettir.
Belge kanunu zorunluluk olabilir; bu da normaldir fakat asıl konu; belge sahibinin mesleğine olan saygısı ve bunu yapabilecek güveni duyması önemlidir.
Tecrübesiz olan arkadaşlar; bu mesleği severek yapmak istiyorsa; tecrübe kazanmak için çalışmalı ve bu çalışmada da; çevresinde yardım isteyip dostça elini uzatmalıdır.
Saygılarımla.
Aramıza Hoş geldiniz.

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
2014 rakamları elinizde varmı ve 2012 den önceki yıllarla mukayese ettinizmi neticede tam olarak şimdilik hakkı verilmesede idealist olarakta çalışan bir sürü uzman arkadaşımız olduğunu hepimiz biliyoruz kaza ve ölüm sayısının çalışan kişi sayısına göre oranının azalmama ihtimali bence yok.Bir çalışma gurubu üyesi olarak rakamlarla desteklenmiş daha spesifik bir değerlendirme yapmanızı bekliyoruz.
2014 Yılı sonunda tuik verileri açıklanınca paylaşırım burda. ancak bu siteyi takip ediyorsanız hergün iş kazası haberleri paylaşılıyor bu sitede. ve hergün 3-4 kayıp devam ediyor.
haberleri takip edin anlarsınız söylemek istediğimi.
Ayrıca kaza ve ölüm oranı neden azalmasın ki. bu kadar uzman neden var o zaman. amaç kazaları azaltmak değil mi

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2014 Yılı sonunda tuik verileri açıklanınca paylaşırım burda. ancak bu siteyi takip ediyorsanız hergün iş kazası haberleri paylaşılıyor bu sitede. ve hergün 3-4 kayıp devam ediyor.
haberleri takip edin anlarsınız söylemek istediğimi.
Ayrıca kaza ve ölüm oranı neden azalmasın ki. bu kadar uzman neden var o zaman. amaç kazaları azaltmak değil mi

Siz bir önceki yazınızda azalmadığını yazmıştınız??????????????

perdeler

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar;

Saygılarımla.
Bu yaklaşımınız için çok teşekkür ederim. Özellikle tecrübeden dem vuran hepimiz gibi yaklaşık üç aylık eğitim ile uzman olan arkadaşların kalkıpta yükseltme sınavı ile b ve a olan meslektaşlarımıza incitici söylemlerde bulunmasına doğrusu anlam veremiyorum. Zaten sektör yeni nasıl olacakta devletimiz isg sektörde çalışmış bu manada sgk primi doldurmuş kişileri bulacakta uzman yapacak ? Aslolan bu mesleğe gönül vermiş meslektaşlarımızın bu mesleği öğrenmek ve tecrübe kazanmak adına gösterecekleri gayret ve emekleridir. Bakanlığımızda Danıştay da umarım benim gibi bu mesleği yapmak adına meslek değiştiren bu mesleğe gönül veren bu meslekte kazanmak ve gelecekte kendini bu mesleğin zirvelerinde görmek isteyen idealist uzman arkadaşlarımıza hayal kırıklığı yaşatmaz. Saygılarımla

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
birincisi hukuki konuları hukukçulara bırakalım ama bu danıştayın yd kararı ile belgeler falan iptal olmaz.

ikinci olarak yükseltme sınavlarına çakma diyenlere, bu sınav sonuçlarına göre A-B olanları küçümseyenlere birkaç lafım olacak. eski uzmanlardan yani yükselme sınavlarından önce A olanların birçoğu tek sınavla ya da sınavsız A sınıfı olmuşlardır. yani eski uzman kendisi tek sınavla ya da sınavsız A sınıfı olurken bunu kendine hak olarak görmekte, aynı tarzda yükselme sınavıyla A sınıfı olan uzmana ise bunu hak olarak görmemekte ve konuyu yargıya taşımaktadır. bunun nedenlerini düşünmenizi öneriyorum.

bir mühendisin, teknik elemanın, iş güvenliği uzmanının meslektaşlarını küçümsemesini anlamsız ve saçma buluyorum. bizler birbirimizin yeterliliklerine değil kendi yeterliliklerimize ve işimize odaklanmalıyız.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
birincisi hukuki konuları hukukçulara bırakalım ama bu danıştayın yd kararı ile belgeler falan iptal olmaz.

ikinci olarak yükseltme sınavlarına çakma diyenlere, bu sınav sonuçlarına göre A-B olanları küçümseyenlere birkaç lafım olacak. eski uzmanlardan yani yükselme sınavlarından önce A olanların birçoğu tek sınavla ya da sınavsız A sınıfı olmuşlardır. yani eski uzman kendisi tek sınavla ya da sınavsız A sınıfı olurken bunu kendine hak olarak görmekte, aynı tarzda yükselme sınavıyla A sınıfı olan uzmana ise bunu hak olarak görmemekte ve konuyu yargıya taşımaktadır. bunun nedenlerini düşünmenizi öneriyorum.

bir mühendisin, teknik elemanın, iş güvenliği uzmanının meslektaşlarını küçümsemesini anlamsız ve saçma buluyorum. bizler birbirimizin yeterliliklerine değil kendi yeterliliklerimize ve işimize odaklanmalıyız.

Bence de,

Ömer avcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Eski godaman A larin hepsi aynen şimdiki gibi sinav açılarak zamanında A oldular ..araştırabilirsiniz...ayni şekilde kursda da bu şekilde A olan bir hoca anlatmisti...kanunu değiştiriler siz hic merak etmeyin...su anda csgb deki yetkililerin dusunceside bu yönde ...

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mrb, Nasretin Amcalık olduğu çoktan belli oldu da, Daha önce çok para kazananlarda elini bir ovuşturuyor bir duruyor , çünkü o kadar sık karar değişiyor ki ... Ya yetkililerden de bu kadar gelişme olduğu halde ses çıkmıyor. Şu aşamadayız , Danıştay durdurdu savunma verdik, falan dese gene belki sorumluluğu üzerinden atar, Arkadaşımın yukarıda söylediği gibi işverenler siz ehliyetsiz şoförlük yaptınız diye bize dava açarsa bize resmi olarak iptali yönünde bir karar bildirilmedi diyebiliriz.Hele birde Allah esirgesin ki ölümlü yada yaralanmalı kaza olması durumunda işler daha karışabilir de...Peki Sn.Enginerx arkadaşım sizin öngörünüz nedir, ileride bizi hangi senaryolar bekliyor.Bizi tecrübelerinizle biraz daha aydınlatırsanız memnun oluruz...
Sayın arkadaşlarım keşke öngörü yapabilseydim.
Sayın Adnan Ağır ve Bedri bey ler yazılarında öngörüler söylemişler.

2003 ten beri İş Sağlığı ve Güvenliğini takip etmeye calışıyorum.Yönetmeliklerin çıkışını ve iptalinin sosyopolitik sistematiğini anlamağa çalışıyorum.
Aslında "kervan yolda düzülür " anlayışının AB normlarına adapte edilmiş türkişi bir versiyon olarak özetleyebiliriz.

Benim amacım ise şunlardır;
-Gerçek iş güvenliği kültürünün oluşması,
-önce işverenlerin, konuyu kavraması,
-uzmanların görevlerinin kaza-ceza (ücret) meseleleri dışında İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ VE İKLİMİ oluşturma görevini hissetmeleri ve bunun için devamlı olarak kendilerini geliştirmeleri,
-çalışanların etkin egitimler güvenlik bilinci kendini koruma içgüdüleri geliştirmesi güvenli alışkanlıklar edinmesi,

Yoksa Bakanlığın ve CSGB nin "kime ne tür tavizler verdiği", "para kazanma imkanı yarattığı" bir gün hepimizin unutacağı luzumsuzluklardır.

İş Sağlığı ve Güvenliğine yüzlerce -binlerce kişinin kazasız hastalıksız sağlıklı olmasını sağlayabileceğimiz bir görev olarak bakın.
(İş Güvenliği Uzmanlığı; öğünülecek,gurur duyulacak bir görevdir.)

("Gelecekte ne olacak?" sorunuzun cevabı olmadığının farkındayım. Çünkü cevabı bilemiyorum)

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Siz bir önceki yazınızda azalmadığını yazmıştınız??????????????
evet hergün kaybedilen işçi sayısında bi azalma olmadı. haberleri takip edin anlarsınız.
azalma ihtimali yok diyorsunuz.önlenemez mi yani kayıplar. o zaman neden bu yasa? neden bu kadar uzman?

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
evet hergün kaybedilen işçi sayısında bi azalma olmadı. haberleri takip edin anlarsınız.
azalma ihtimali yok diyorsunuz.önlenemez mi yani kayıplar. o zaman neden bu yasa? neden bu kadar uzman?

Pes ettim önce azalmadı dediniz sonra niye azalmasınki dediniz şimdi yine azalmadı diyorsunuz ben'' kaza ve ölüm oranının azalmama ihtimali yok'' diye yazdım bunu ''azalma ihtimali yok'' dediğim şekline çevirdiniz lütfen biraz dikkatli okurmusunuz gereksiz yere burayı meşgul etmiyelim

Dündar CANBEYLİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bazı A sınıfı uzmanların Danıştaya dava açmasındaki amaç Kendi rantlarını kaybetme korkus olsa gerek. Daha önce B sınıfı bir uzmanı Güneydoğuya 10 saat lik çalışma için Otel , Uçak masrafları vb. tüm masrafları dahil bize yaklaşık 4000 tl gibi uçuk bir rakama geliyordu. Eski uzmanların kazandığını hiç kimse kazanmadı . Tüm işide destek elemanı olarak bizler takip ediyorduk. Uzman yalnızca tavsiye ediyordu.Ben 8 yıl Uzmanın yanında kurul sekreteri olarak çalıştım. Benim siğortam mühendis olarak yatırıldı.Şimdi A sınıfı uzman oldum.Benim belgem nasıl iptal olur. Bence bir şey çıkmaz bu durumdan.

Ömer avcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bizim en kisa zamanda bu isi rayina oturtup bu kültürü oluşturmakla gerekli ..sanki bir tek onlar muhendis!

abdurrahman aktürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sizde bu yapılan yürütme durdurma ve iptallerden sıkılmadınız mı kazanan arkadaşlar şimdi diken üstünde

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar tamam Danıştay yürütmeyi durdurdu diyelimki belgeleride iptal etti peki hepimizin bildiği üzere 2014 yılı başından itibaren kişi sayısı ne olursa olsun uzman çalıştırma mecburiyeti olan çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacak sayıda A veya B sınıfı uzman yok. Şimdi Danıştay sanırım bu kararı verirken bunun çözümünüde düşünür aksi takdirde 2014 yılında başlıyan mecburiyetide ötelemek ve bunun vebalinide üzerine almak durumunda.Bu konu öyle ben uygun bulmadım iptal ettim diyip geçilecek bir konu değil neticede bu karar sonunda uzman olmaması nedeniyle bir süre kaza ve can kaybı olabileceği gibi belge aldıktan sonra işlerini bırakıp uzmanlık yapmaya başlıyan OSGB açıp yatırım yapan yaşantısını buna göre yönlendiren binlerce insanın mağdur olmasıda söz konusu.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sizde bu yapılan yürütme durdurma ve iptallerden sıkılmadınız mı kazanan arkadaşlar şimdi diken üstünde
Bazen hayatta bazı şeyler ters gerçekleşebiliyor.41 doğrusu olan bir arkadaş bir soru iptaloldu denilince o soruyu keşke yanlış yapsaydım da 1 puan daha alabilseydim diye yanlış cevap vermiş olmayı o an o kadar istiyor ki, siz hiç yanlış cevap verseydim diyen ve bunu başarılı olmak isterken yapan kişinin durumu ne kadar mantıklıysa ise şimdi de 1-2 veya daha çok sorunun iptalini bekleyen bizler gibi onlarda diken üstünde demek ki...Gerçi biz o arkadaşlarımızın rahat olmalarını öneririz bu durum düzelecektir. Üzülmesinler içleri rahat olsun birmadde ile sorun çözülüverir de. Ben yıllardır alıştığım için artık bir yönetmelik çıkarken iptalinin de olabileceğini düşünüyorum. Böyle kaç tane olmuştur. Önceden bir araştırılıp çıksa iyi olur. Aceleyle kör topal çıkan bu yasa maddeleri hiç yoktan iyidir mantığıyla çıktıkca güveni de İş güvenliğini de olumsuz etkilemekte...İGU ve İYH için İşletmelere Devletin Resmi Hekimleri maaşları devletce verilmediği müddetce gerçek yaptırım uygulatılamaz.Bu çok mu zor, Hayır her çalışanı için işverenden %1 pirim kesilmesiyeterli olur.O zaman bütün işyerleri de İGU ve İYH hizmeti almış olur. Bir düşünülmesinde yarar var ne dersiniz?

Erdim Kanatoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kimseyi bağlamaz tamamen benim düşüncelerimdir. Zaten bu İSG işi kabak tadı vermişti. Şantiye şefliği yapmak İSG uzmanı olarak çalışmaktan daha mantıklı bir inşaat mühendisi olarak kendi açımdan. Sonuçta birde üstüne yüksek lisans yaptım. İptal olursa aynen maddi ve manevi tazminat için ÇSGB ye dava açacağım. Bize şantiye şeflerinin İSG olması zorunluluğu getirip bu işe başlattıkları ve sonra iptal ettikleri için. Kurslar ve sınavlar için harcadığımız paralar için, sertifika paraları için. Çoluğumuzdan, çocuğumuzdan, işimizden çaldığı zaman için. Kazanacağımda aşikardır.

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

BerkayGURCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kimseyi kırmadan bir şeyler yazmak istiyorum lakin biraz kırıcı olmak durumundayım..kimse kusura bakmasın..bir elk mühendisiyle jeoloji mühendisi bir değildir..elk mühendisliğine girilen puanla teknik öğretmenliğe girilen puan bir değildir..
bundan 20 yıl önce elk-elo mühendisi,bilgisayar yada endüstri mühendisi olmak için çok iyi durumda olmanız gerekirdi..iyi değilseniz ancak düşük puanlı mühendislikleri kazanırdınız..(şimdi durum değişti parası olan her bölümü okuyabiliyor ama 20 yıl önce gerçek bir bilgi yarışı vardı)..osgb kadrolarına bakıldığında çok iyi mühendislik bölümlerinden mezun olanların çok çok azınlıkta olduklarını görüyoruz yada benim baktıklarım öyle..
yükseltmelerle yüksek puanlı bölüm mezunları sisteme girdiler diye düşünüyorum..bu da kaliteyi mutlaka arttıracaktır..neticede eğitim sisteminden kaynaklanan bir yarışın içindeyiz yıllardır..ve bu yarışı o zamandan beri önde götürenler daha iyi olanlardır..bilmem anlatabildim mi..

Bu yazınıza cevap vermeden geçemedim...
Bir elektronik Müh ile jeoloji yada teknik öğretmenliğin bölüm puanlarının bir olmadığını söylemişsiniz,katılıyorum.
Lakin lafı farklı noktalara çekmişsiniz cehalete düşmeyin. Ülkemizde bir mühendisliğin diğerinden yüksek puanlı olmasının yegane sebebi arz taleptir. Bugün Üniversite sınavında ilk 100 kişi ağırlıklı olarak hangi mühendisliği seçerse o bölümün puanları ertesi yıl fırlayacaktır. Kaldı ki bu durum her sene değişkenlik göstermiştir. Sizin tabirinizle "yüksek puanlı bölüm mezunları" sadece kendi alanlarında kaliteyi yükseltebilirler. Bir elk müh'nin jeoloji alanında daha vakıf olduğunu iddaa etmediğinizi düşünüyorum. Diğer bir taraftan yine sizin açınızdan konuya bakarak örnekleyeyim. Bahsettiğiniz yüksek puanlı mühendislik bölümlerinden olan Elk Müh'liği, Bilgöl Üni. bu sene 244-277 puan arası alım yapmış. "Düşük puanlı müh" olarak kastettiğiniz Jeoloji Müh. ODTÜ ise 372-419 puan arası alım yapmış. Siz savunmaya geçmeden ben cevabını vereyim.Bundan 20 sene önce de benzer örnekler mevcuttu.Örnekler çoğaltılabilir.Sanırım kastettiğimin ne olduğunu anlamışsınızdır.
Sözün özü, bilmem ne üniversitesinin bilmem ne bölümünü bitirmekle mühendis olunmuyor. Sorun çözebilme yeteneğidir mühendislik.
Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil...

Hakan UĞUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bugün bakanlığa gittim. Orada bir uzman arkadas ile gorustum. Yurutme karari durdulmus ve su an danistaya sinav iptali ile ilgili itiraz dilekcelerinin verilmesi durumunda sertifikalarin iptal olacagi bilgisini aldim. Yurutme, kanuna istinaden degil yonetmelikte ki egitim maddesine istinaden durudurulmus.

Konu ile ilgili olarak, 37 yasinda bir metalurji malzeme muhendisi olarak su ana kadar gerek 99 depremi basta olmak uzere cesitli ve gecerli sebepler yuzunden muhendislik meslegini yapamamis fakat igu isinin hayirli oldugunu ve severek yapacagimi dusunerek yukseltme sinavinda basarili olmak icin, hayatimdan, cocugumdan, esimden hatta calistigim isimden fedakarlik edip gece gunduz ders calisip mevzuat ezberlemis bir uzman olarak sinavin ve belgelerin iptal edilmesinin adil olmadigini dusunuyorum. Su var ki sinav kesinlikle cok daha zor olmaliydi, sorular o kadar basitti ki hic calismadan neredeyse 21 aralik sinavi gecileblirdi benim açımdan...

Son olarak bakanlikta gorustugum uzman, meclis acilisindan sonra torba yasaya bir madde konularak sorunun cozulmeye calisilacagini-net degil- tarafima bildirdi.

Hepimizin hakkinda hayirlisi olsun....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.