Tartışma - Yükselme Ile B Sınıfı Olupta Tekrar A Sınıfı Yükselmeye Girememe Sorunu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Yükselme Ile B Sınıfı Olupta Tekrar A Sınıfı Yükselmeye Girememe Sorunu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında chemistable tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi  Yükselme ile b sınıfı olupta,yönetmeliğe dayanarak 2.defa Yükselebilmek için Bakanlığa dilekçe yazan arkadaşlar varmı acaba....Çünkü mevcut yönetmeliğe göre bunun önünde engel yok.


   
 2. Hüseyin Uğur

  Hüseyin Uğur TÜİSAG Üyesi

  3 Aralık 2013 tarihli Duyuru
  Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!
  Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.
  Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;
  2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.
  Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.
  Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.
  Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.
  Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.
  21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

   
 3. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  bununla ilgili yönetmelik yok fakat duyuru yapılmıştı.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica