Soru Yüksekte Çalışma

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında dorukis tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. dorukis

  dorukis TÜİSAG Üyesi  Yükseklik kişiden kişiye göre değişen bir kavram olup, tanımı yapılırken ise insan bedeni baz alınmaktadır.

  Yükseklik genel olarak tanımlanırken, adım atarak çıkamayacağımız yerler olarak tanımlanabilir. Yani ikinci bel omurunu geçen yerler yüksek olarak kabul edilir. İnsanlar birbirinden farklı olsa da her insanın denge noktası ikinci bel omurudur.

  Yükseklik kavramı Avrupa’da 1,8 m. Amerika’da 1,2 m. olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ise İSİG Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 m den, YİİSİG Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 m den yüksekte çalışanlara emniyet kemeri verileceği ve koruyucu önlem alınması gerekliliği belirtilmiştir. Yeni çıkarılan yönetmelik ile 2 m.'ye düşürülmüştür.


   
  By_PC_KOPAT ve taylorr118 bu yazıya teşekkür etti.
 2. seko

  seko TÜİSAG Üyesi

  yeni çıkarılan yönetmelik derken o kaynağa ulaşamadım?

   
 3. burki_1907

  burki_1907 TÜİSAG Üyesi

  Ben 3 metre diye billiyorum.2 metre mi olmuş?

     

   
 4. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  yeni yönetmelikler daha çıkmadıki? siz taslakdan bahsediyor olmayasınız. hali hazırda yüksekte çalışma 3m.

   
 5. ferhat fahri

  ferhat fahri TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR SİZ YİNEDE 1 METRE ÜZERİNDEN UYGULATIN ÇÜNKİ 1 METREDEN DÜŞÜP ÖLÜMLÜ KAZAYA MARUZ KALANLAR VAR.

     

   
  hasanyildiz84, didem27 ve ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 6. aylntrsk

  aylntrsk TÜİSAG Üyesi

  Peki yüksekte çalışma eğitimini kimler verebilir?

   
 7. engin12

  engin12 TÜİSAG Üyesi

  Yükseklik sınırlamasının yapıldığı (3m veya 4m) yönetmelik, tüzük hangisidir? Yeni yönetmelik derken kastedilen yönetmeliğin ismi nedir?
   
 8. kazım akkaya

  kazım akkaya TÜİSAG Üyesi

  Yüksekte çalışma eğitimlerini IRATA belgeli eğiticilerden alıyoruz. Bazı kurumlar 2 gün eğitim veriyor. Bir gün uygulama bir gün teori. Bazı kurumlar bir gün teorik eğitim veriyor.

  IRATA belgeliler dışında başka eğitim vermeye yetkili olan var mı bilmiyorum.   
 9. dorukis

  dorukis TÜİSAG Üyesi

  İSİG Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 m.
  YİİSİG Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 m.
  İyi Çalışmalar


     

   
  Selami ŞEN ve burakhan bulut bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  yapı işlerinde iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü 3 metre daha doğru   
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  İyi çalışmalar,
  Kavram olarak 2. bel omur hizası ok, Amerika ve Avrupa ok, bizde ki yönetmelik ve tüzüğe göre de ok.
  Peki uygulama olarak 2 metre nereden geldi?
  Bulamıyorum, yönetmelik yada tüzük olarak bilgi lazım bana.   
 12. Ömer BUDAK

  Ömer BUDAK TÜİSAG Üyesi

  Irata sadace bir belgelendirme kuruluşudur. Türkiye'de bu eğitimi İş Güvenliği Uzmanı veriyor.

   
  T. Ceyla Şenol ve ömer gökhan bu yazıya teşekkür etti.
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  Yüksekte çalışmalarda 3 metre,4 metre, 5 metre yüksekliklerin hiç bir önemi yoktur. "Şuan ki mevzuat yüksekte çalışma için yeterlidir, uygularım" diyecek olanlar varsa da Allah selamet versin.

  Değil 2.90'dan atlayan, 90 santimden atlayan kişide hiç bir yaralanma olmayacağı iddia edilemez. Bugüne kadar hiç bir kurumsal şantiyenin 3 metreyi kullandığını da görmedim, duymadım. Bilenler bilir bazı kuruluşlar işletmesi içindeki en kısa boylu çalışanının ağırlık merkezini alır ona göre sınır koyar, misal 1.58 boyunda çalışanı varsa 80 santimden başlar yüksekte çalışma prosedürü. Emniyet kemerinde ise paraşüt tipi emniyet kemeriyle beraber şok emici ve sürekli bağlı kalma prensibi için çift kanca kullanılır. Sıkça görülen karabinaların birbirine bağlanması da uygun değildir, bunun yerine perlon kullanılır. Kısacası günümüzdeki mevzuatlar yeterli değildir. Hele ki 3 metre bir komedidir. Doğrusu ise düşme durumunda düşülecek alana ve alandaki maddelere bağlı olarak yaralanma ihtimali bulunan her yükseklikte yüksekte çalışma prosedürünün başlatılmasıdır. Bu konular için bakanlığın gerçekten de bilgili, tecrübeli kişilerle çalışma yapması ve hemen her çalışma için (Kapalı alan çalışması, Sıcak İşler Çalışması, Yüksekte Çalışma, Kazı Çalışması) prosedür gibi yönetmeliklerle mevzuatı oluşturması gerekmektedir.
   
  nasibal35, ahmeterkin ve ErolD bu yazıya teşekkür etti.
 14. coskun888

  coskun888 TÜİSAG Üyesi

  Irata belgesi iple yüksekte çalışma yapanlar içindir. Kulede vs ipin kullanılmadığı çalışmalarda pek de gerekli olmamaktadır. Bizde eğitim konusunda net bir bilgi yoktur.

   
 15. sametrb

  sametrb TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, bende bu konuda bilgi ararken net birşey bulamadım. Kurum olarak yüksekte çalışanları denge testine göndereceğiz fakat yüksekte çalışma derken ne kadar yüksek? Hangi yükseklikte çalışanların bu teste girmesi gerekli? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok minnettar olurum.   
 16. kalitek

  kalitek TÜİSAG Üyesi

  Evet gerçekten bu konunun netliğe kavuşması gerekli.

   
  zacnider bu yazıya teşekkür etti.
 17. enginfirat

  enginfirat TÜİSAG Üyesi

  IRATA ve SPRAT Uluslar arası geçerliliği olan farklı eğitim sertifikalandırma sistemleri olup her ikisininde 3 aşamalı eğitimleri ve belgeleri bulunmaktadır. Tıpkı iş güvenliği uzmanlarının A,B ve C sınıfı olmak üzere üç aşamalı derecelendirme sistemi ve her bir sınıfın sınırlandırılmış çalışma alanları olduğu gibi IRATA ve SPRAT eğitimlerinde de her bir levelin çalışma alanları sınırlandırılmış ve bir üst aşamaya çıkabilmek için belirli saatlerde yüksekte çalışma tecrübesi edinmiş olması gerekmektedir. Türkiye'de bu eğitimleri genellikle endüstriyel dağcılık veya ip teknikerliği işi ile ilgilenenler almaktadır.
  Türkiye'de yüksekte çalışma eğitmenliği gibi bir kavram olmadığı için yüksekte çalışma eğitimi veren özel firmalar daha çok Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitmenlerinin ip teknikleri üzerine sahip olduğu eğitmenlik sertifikalarını yasal dayanak olarak kullanarak bu eğitimleri verdirmektedir.

   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 18. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi

  adım atarak çıkılmayan çalışma alanları için örnek olarak kat kolonlarının kalıb işleri yapılırken ne gibi önlemler alınabilir?geçen gün şantiyede yaşadığım kaza sonucu bir çalışanın ayağında kırılma oldu.platform kurulması yeterli çözüm olur mu?

   
 19. okankaraoğuz

  okankaraoğuz TÜİSAG Üyesi

  KONU NETLİK KAZANMIŞTIR


  5 Ekim 2013 CUMARTESİ

  Resmî Gazete

  Sayı : 28786

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

  EK -4

  Yüksekte çalışma


  1– Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.

   
  mesut yan, fatmasena, Faruk CAN ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Nil Günn

  Nil Günn TÜİSAG Üyesi

  Yüksekte çalışmayla ilgili belirli bir sağlık raporu varmış ben bu raporun tam içeriğini hiçbir yerde bulamıyorum birileri yardımcı olursa çok sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica