Soru : Yüksekte Çalışma Eğitimleri

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar

ben firmamda 25 kişiye yüksekte çalışma eğitimi aldırmak istiyorum ama diyolarki IRATA sertifikalı eğitimciler bu eğitimi verebiliyor diye

ya nedir bu IRATA arkadaşlar bide yanında L1 yazıyor IRATA L1

şartmı bunlardan uyugulamalı yüksekte çalışma eğitimi aldırmak ? bizler veremiyormuyuz bunalrın ayrıcalığı nedir?

Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Bir yerden aşağıya ip ile sarkıtılıp çalışacaklar için durum farklı olabilir ama çalışma platformu, vinç yada benzeri bir platform üzerinde yüksekte çalışacaklar ise zorunlu olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Aynı şekilde bir yerlerden ip ile sarkıtılıp bir çalışma olmadığı için firmamızda bu eğitimi bu ay içinde ben kendim vereceğim.

Benim için önemli olan KKD'mı düzgün kullanmak ki bu donanımlar içinde herhangi bir dağcılık malzemesi yok ve bağlantı noktalarını belirlemek ve kullanmak.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
peki kamil bey IRATA nedir ?

coskun888

Üye
TÜİSAG Üyesi
hangi sektör için?

Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Sn. inceduygu, Hz. Google'dan yaptığım kısa bir araştırmada durumun aynen düşündüğüm gibi olduğunu gördüm.

IRATA yani Industrial Rope Access Trade Association (http://www.irata.org/index.php) çalışma noktasına iple erişim gerektiren durumlarda alınması gereken bir eğitim. Eğer sizin elemanlar bizimki gibi platform üzerinde yüksekte çalışıyorsa gerek yok. Hatta bu eğitimi veren kurumlardan birine de ulaştım (http://www.yuksekisler.com/). İnternet sayfalarında hangi şartlarda gerektiğini görüyorsunuz. Yakın bir zamanda İstanbul'da bir eğitimleri de varmış. L1 ise ilk seviye eğitim ve sertifika alındığını gösteriyor. Toplam 3 eğitim sertifika seviyesi var.

Coşkun Bey, fabrika ortamında metal sektöründe imalat yapan bir firmada çalışıyorum. Şu an için hiçbir şekilde iple bir yerlere ulaşma durumumuz olmadığı için almayı planlamıyorum. Ama ilerde şartlar değişir örneğin ekipman montajında bu tip uygulamalara geçer isek düşünülebilir. Yani sektörden ziyade uygulamaya dikkat etmek lazım.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şükrü bey bir kere teşekkür etmek az kalır çok teşekkürler

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar

ben firmamda 25 kişiye yüksekte çalışma eğitimi aldırmak istiyorum ama diyolarki IRATA sertifikalı eğitimciler bu eğitimi verebiliyor diye

şartmı bunlardan uyugulamalı yüksekte çalışma eğitimi aldırmak ? bizler veremiyormuyuz bunalrın ayrıcalığı nedir?

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba... bu konu benimde düşündüğüm bir konu ancak bir tıkanıklık var bu konuda... yüksekte çalışma raporu da istenmekte ve bunu hastanelerin vermesi gerektiğini biliyorum ancak veren hastanede görmedim henüz... bu konuda ulaşacağınız bilgiler olursa benimlede paylaşabilirseniz sevinirim...

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir bilgi edinirsem mutlaka paylaşırım . yanlız benimda kafama takılan aynı soru bilgisi olan arkadfaşların yardımını bekliyorum IRATA sertifikalı eğitim demek aynı zamanda hastane raporu demek evet onu ne yapacağız?

Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Biz yüksekte çalışacak personelin periyodik muayene raporlarına ''Yüksekte çalışmasında mani yoktur'' diye bir abare koydurduk.

Bu ibareyi elbette işyeri hekimimi koyuyor ve gerekli gördüğü personeli hastanelerin gerekli bölümlerinde kontrol ettiriyor.

Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Kusura bakmayın eksik oldu. Gerekli gördüğü personeli hastanelerin gerekli bölümlerinde kontrol ettirmesini istedik. Ama o şu ana kadar kimseyi hastaneye göndermedi. :)

ikarateke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
odanın küçük camlarını içerden uzanarak silme işi yapacak işçilere biz yüksekte çalışma eğitim versek ve iş yeri hekimi yüksekte çalışabilir raporu verse yeterli oluyormu.?

muharrem cengiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
arkadaşlar

ARKADAŞIM YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ İÇİN AŞAĞIDA BELİRTECEĞİM TELEFONU ARARSAN SANA GEREKEN YARDIMI YAPACAKTIR
TEL:0541.297.2072 ÖZGÜR BEY

makinacı okan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
IRATA İple erişim tekniklerini kullanarak ulaşılması zeminden platform, iskele yada araç ile ulaşılması tehlikeli, zor ve maliyetli olması durumunda kullanılan bir sistemdir. Kendi içerisinde 12 farklı temel hareket ve ip teknikleri ile yükselme, malzeme taşıma, bir nesneyi bir yerden bir yere taşımakta kullanılır. Gökdelen camı silme, rüzgar türbini gövde ve kanat bakımında da bu sistem kullanılır. Benim IRATA L1 de sadece barajlarda 600 saat iple erişim tecrübem var. Biri ağır olmak üzere birkaçta iş kazam bulunmakta. Gel gelelim bu işin iş güvenliği boyutuna. Verdiğimiz eğitimlerde herkes branşına daha hakimdir ve onu daha iyi anlatır. Ben aynı zamanda makina mühendisiyim. Talaşlı imalar yapılan yerlerde verdiğim eğitim, bir otelde verdiğim eğitimden çok çok çok daha başarılı olur. Çünkü hem konuya hakimim hem de kendi tecrübelerim var. Benzer durum yüksekte çalışma eğitimi içinde geçerli. Bu eğitimi eğer o firmanın İSG uzmanı iseniz sizde verirsiniz bunun aksini söylemek yanlış olur. Ancak katılımcılara pratik eğitim YAPTIRAMAZSINIZ, EMPATİ KURAMAZSINIZ, en basit düğümü bile anlatamazsınız. Çalışanların kurduğu yaşam hattını İSG açısında değerlendiremezsiniz, Yapacağınız risk değerlendirmesi ile benim yapacağım risk değerlendirmesi arasında dağlar kadar fark olur. Çünkü bazı şeyler tecrübe ile geliyor. Yüksekte çalışmada bunlardan birisi. Sormak istedikleriniz olursa bana aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz. Eğitim için teklif alabilirsiniz. Teşekkürler İyi Çalışmalar
OKAN ILKIÇ
Makina Mühendisi
İple Erişim Uzmanı ( IRATA L1 - 53284)
İş Güvenliği Uzmanı (C-9098)

I

izmir35

Guest
IRATA İple erişim tekniklerini kullanarak ulaşılması zeminden platform, iskele yada araç ile ulaşılması tehlikeli, zor ve maliyetli olması durumunda kullanılan bir sistemdir. Kendi içerisinde 12 farklı temel hareket ve ip teknikleri ile yükselme, malzeme taşıma, bir nesneyi bir yerden bir yere taşımakta kullanılır. Gökdelen camı silme, rüzgar türbini gövde ve kanat bakımında da bu sistem kullanılır. Benim IRATA L1 de sadece barajlarda 600 saat iple erişim tecrübem var. Biri ağır olmak üzere birkaçta iş kazam bulunmakta. Gel gelelim bu işin iş güvenliği boyutuna. Verdiğimiz eğitimlerde herkes branşına daha hakimdir ve onu daha iyi anlatır. Ben aynı zamanda makina mühendisiyim. Talaşlı imalar yapılan yerlerde verdiğim eğitim, bir otelde verdiğim eğitimden çok çok çok daha başarılı olur. Çünkü hem konuya hakimim hem de kendi tecrübelerim var. Benzer durum yüksekte çalışma eğitimi içinde geçerli. Bu eğitimi eğer o firmanın İSG uzmanı iseniz sizde verirsiniz bunun aksini söylemek yanlış olur. Ancak katılımcılara pratik eğitim YAPTIRAMAZSINIZ, EMPATİ KURAMAZSINIZ, en basit düğümü bile anlatamazsınız. Çalışanların kurduğu yaşam hattını İSG açısında değerlendiremezsiniz, Yapacağınız risk değerlendirmesi ile benim yapacağım risk değerlendirmesi arasında dağlar kadar fark olur. Çünkü bazı şeyler tecrübe ile geliyor. Yüksekte çalışmada bunlardan birisi. Sormak istedikleriniz olursa bana aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz. Eğitim için teklif alabilirsiniz. Teşekkürler İyi Çalışmalar
OKAN ILKIÇ
Makina Mühendisi
İple Erişim Uzmanı ( IRATA L1 - 53284)
İş Güvenliği Uzmanı (C-9098)

Merhaba Okan Bey IRATA eğitimi nereden almıştınız acaba? Bende bu eğitimi almayı planlıyorum. Sizce eğitimi almamızın faydası olur mu?

Tşkler.

mehmet bakal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Benim de konu ile ilgili bir sorum var.Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine baktım ,yüksekte çalışma eğitimini şu verir veya şu şartları taşıyanlar verir diye bir kavram yok.Bir boşluk söz konusu gibi.Mantık olarak düşününce tabi ki bir dağcılık eğitimi veya bu konuda özel bir belgesı olan biri bu eğitimi benden (B sınıfı isg uzmanıyım) daha iyi verir.
Esas sorun bir duyum üzerine.sağda solda dedikodu olarak dolaşmakla beraber müfettişlerin bu konuda özel eğitimi olmayan birinin verdiği eğitimleri geçersiz sayması gibi bişeyler dolaşıyor.
Konu hakkında kesın bilgiye sahıp olan var mı?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yüksekte çalışma eğitimi bu konuda özel eğitilmiş yetkili kişiler tarafından verilmelidir. İş güvenliği uzmanlarının vereceği eğitim teoriden öteye gidemez kaldı ki iş müfettişleri de eğitim almış saymıyor. Aynı zamanda yüksekte çalışacak kişinin sağlığı elverişli mi? buna bakmak gerekiyor. İşyeri hekimi ya da hastaneler bu konuda gerekli raporları verebilmektedir. Bu belgeler ve eğitimler olduktan sonra yüksekte çalışmaya izin verilmelidir.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sn,
inceduygu,

IRATA (Industrial Rope Access Trade Association)

Uluslararası Sertifikalı İple Erişim Teknisyenliği Kursu

Level 1,
(IRATA Level 1 sertifikası eğitimi almak için herhangi bir deneyim gerekmemektedir. )
Level2,(IRATA Level 2 teknisyen sertifikası almak için, IRATA Level 1 sertifikası aldıktan sonra en az bir yıl geçmiş olması ve en az 1000 saatlik iple erişim işinde çalışmış olma şartı aranır. )
Level3.( Eğitmen )

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben iş güvenliği uzmanı olarak yüksekte çalışma konusunda ciddi kafa karışıklığı yaşıyordum.Yaşam hatları nasıl kurulur, düşme durdurma sistemlerinin hangileri nerelerde kullanılır, sektörlere özel yükseklikle ilgili tehlikelere karşı önlemler vb... İş güvenliği uzmanlığı için aldığımız eğitim maalesef bu sorulara cevap vermekte yetersiz.Belki bu konuda çok fazla okuyarak, gözlemleyerek bilgi sahibi olunabilir ancak benim böyle bir zamanım olmadığı için yüksekte çalışma eğitimi aldım.Farklı bir bakış açısı kazandım ve gerek çalışanlara gerekse işverene çok daha rahat,gerçekçi önerilerde bulunabiliyorum. Amacınız kağıt üzerinde bir eğitimse evet her iş güvenliği uzmanı bu eğitimi verebilir, yasalarda açıkca aksi belirtilmiyor.(Yüksekte çalışma eğitimi veren kurum ya da kişiler aksini iddia ediyor, kanmayın) Ancak her İGU nun verdiği eğitim yeterli değildir, uygulama ve önlem aldırma noktasında tıkanırsınız, kendimden biliyorum.
Bu eğitimleri kendim alamam, kafam da konu ile ilgili karışık, her kafadan ayrı ses çıkıyor, güvenilir değil, yasada açık var vb düşüncelere sahipseniz eğitimi ben de verebilirim:evet: ...Sorularınız varsa da özelden cevaplamaya çalışırım.

mehmet bakal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Zaten önlem alma konusunda çok geride müteahhitler .Buna hep maliyet gözüyle baktıkları için verdiğim tavsiyeler sadece öneri ve tespit defterinde kalıyor.O kısmı sağlam yapıyorum.Direkt kanuna ve yönetmeliklere dayandırıyorum.Kendımı saglama alıyorum ama bu doğru bir yaklaşım değil.Sonuçta amaç İnsan ve onların daha saglıklı ve güvenlikli koşullarda çalışması.İşin o kısmında değilim.Ben vicdani ve insani olarak üstüme düşeni yapmak istiyorum.
Yüksekte çalışmalarla ilgili benim ve sizinde dediğiniz gibi Kanun ve Yönetmeliklerde yüksekte çalışma eğitimini şu veya bu verir demiyor.Anlamadığım müfettişler neye istinaden verilmişeğitimi yok sayıyorlar.Gerçi soranlara iptal davası açın kesin kazanırsınız ,kanunda böyle bişey yazmadıgını davayı kazanacakları söylüyorum ama, benim canımı sıkan bilgi kirliliği ve bu konudaki boşluk.Bir kaç üniversitede bununla ilgili eğitmen olmak için kurs verildiğini gördüm.Eğitmen belgesı alamk ve işi sağlama bağlamak için eğitime gidecegim artık.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.