Haber Yüksek Lisans Ve Doktora Yapmış 559 Bin Kişi Iş Arıyor - Okan Tütüncü

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Hakan ERDOĞAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Türkiye’de istihdam sorunu devam ediyor. Sorunun tüm yönleri ile ele alınması gerektiğini belirten Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Yüksek lisans ve doktora yapmış adaylar için bile işsizlik sorunu önemini koruyor.
  Sadece bizim sistemimizde yüksek lisans ve doktorasını bitirmiş ve aktif olarak iş arayan 559 bin aday var. Buna karşılık bu adayları talep eden firma sayısı ise yalnızca 405.” dedi.Toplam 405 firmanın yüksek lisans veya doktora mezunu aday aradığını aktaran Tütüncü, “İş arayan adayların sayısı 559 bin. Türkiye’de nitelikli işsizlikten bahsediyoruz fakat rakamlar gösteriyor ki yüksek lisans ve doktora yapmış yüz binlerce aday olmasına rağmen Türkiye’nin işgücü piyasası bu elemanları istihdam edecek nitelikte değil.” ifadelerini kullandı. Secretcv.com’da iş arayan yüksek lisanslı ve doktoralı adayların bitirdiği programlar arasında işletme yüzde 22,5 ile birinci sırada geliyor. Makine mühendisliği, kimya ve bankacılık alanlarına yönelik lisansüstü eğitimini tamamlamış adaylar da kendilerine uygun iş bulma adına CV’lerini aktif durumda tutuyor.

  Tütüncü, “Adayların başvuru yaptıkları sektörlere bakıldığında ise bitirilen programlarla uyumlu bir tabloyla karşılaşıyoruz. İşletme mezunları muhtelif sektörlerin idarî birimlerinde iş olanaklarını değerlendirirken; teknik dallar ve doğa bilimlerinde lisansüstü programlarını tamamlamış olanlar ilaç, gıda, otomotiv, bilişim teknolojileri ve inşaat gibi sektörlere yöneliyorlar.” dedi.

  Tütüncü, doğru adayla doğru pozisyon eşleşmesinin de önemini vurgularken, şunları kaydetti: “İşsizlerin sayısına baktığımızda genel tablo ile alakalı bir fikir ediniyoruz. Fakat sorunun başka bir boyutu da doğru işe yerleştirme ve mezun olunan bölümde iş bulma. Bu da nitelikli işsizliği tetikleyen bir diğer unsur. Örneğin, rakamlara baktığımızda işletme programını bitiren binlerce aday olduğunu görüyoruz. Adayların bu kişiler arasından sıyrılabilmesi için aradığı işi, niteliklerini, uzmanlaştığı alanı çok net bir şekilde ifade etmesi gerekiyor. Aynı şey şirketler için de geçerli. Nasıl ki, laborant arayan bir firmanın kimya mühendisi için ilan vermemesi gerekiyorsa, spesifik özelliklere sahip eleman arayan firmanın da yalnızca ‘mühendis arıyorum’ diye ilan çıkmaması gerekiyor.”

  Secretcv.com’da iş arayan 16,7 milyon aday arasında lisans mezunu adayların oranı yüzde 45. Bu 7,5 milyon aday arasında en çok mezun olunan üniversite 37,9 ile Anadolu Üniversitesi. Onu yüzde 3,74 ile İstanbul Üniversitesi, yüzde 2,33 ile Kocaeli Üniversitesi takip ediyor. İş bulmak için web ortamına giren adayların mezun olduğu bölümlere bakıldığında ise işletme yüzde 27,4 ile birinci sırada yer alıyor. Onun ardından 7,82 ile iktisat ve 4,73 ile kamu yönetimi geliyor.

  kaynak:sözcü gazetesi


   
  Last edited: 18 Mart 2014
 2. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  ülkemizde tablo daha vahim.bu sadece buzdağının görününeni

  üniversite mezunu sayısını çok gösterme o ile yatırım amaçlı her yere üniversite açılırsa sonucunda işsiz eğitimtimliler ordusu olur.

  düşünlümeden uzmanımız ab kriterlerine uygun sayıda olsun birilierine rant kapısı olsun mantığıyla branş farkı gözetmeden herkesi uzman yaparsan sayıyı 200 binlere geitirisen sonuç işsiz iş sağlığı ve güvenliği ordusu

  bizde böyle istihdam sonra gelir.herşey gösteriş.her şey kağıt üzerinde

   
 3. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  çok acı değil mi? 10 kişiden 1"i işsiz... İş güvenliği Uzmanları mı? O da ne?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica