Yüklenici Firmalara Isg Emniyet Cezası Kesmek Istiyorum | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yüklenici Firmalara Isg Emniyet Cezası Kesmek Istiyorum

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Can Ataklı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Can Ataklı

  Can Ataklı TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  Çalışmış olduğum şantiyede, yüklenici firmaların her biri kendi Sigorta sicil numarasına sahip. Firmamızla yapılmış sözleşmelerde İSG uzmanı çalıştıracakları ve isg yönetmeliklerine uyacaklarına dair ekler mevcut.

  Bu durumda ben kurallara uymayan taşeronlara ceza kesmek istiyorum, işçiye ceza kesilemiyor ve sanırım bakanlığın hesabına bu paraların yatırılması gerekiyor.

  Yaptığım araştırmalarda bazı arkadaşların ceza tüzüklerini oluşturdukları kestikleri cezaları da personele ödül veya KKD olarak kullandıklarını belirtmişler. Fakat muhasebesel açısından bu nasıl fatura edilebiliyor ? Bakanlığın hesabına yatırılmayan paralar nasıl işlem görecek ? Sözleşme maddelerinde caydırıcı iç tüzük ve ceza rakamları yoksa teşeron buna itiraz edecektir bu durumda neler yapılabilir ?

  Konuyla ilgili uygulama bilgisi olan uzman arkadaşlardan acil yardım bekliyorum, mevzuatta buna benzer hükümler göremedim. Tecrübelerinizle lütfen yardımcı olun.

  iyi çalışmalar.


   
 2. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Bu konu ne yazık ki hemen hemen tüm şantiye çalışmalarında illegal işliyor.
  Size tavsiyem şu olur :
  -önce firmanız ile alt yüklenici firmaların sözleşmelerini inceleyin. İçeriğinde isg kural ihlalleri durumunda firmadan kesilecek ceza meblaları (varsa) bulun. Ve mevzuatı arkanıza alarak sizin için uygunsuzluk görünenlerin resmi yazılarını, sözleşmenin içeriğinde ki meblalara ve maddelere ithaf da bulunarak yazın.
  Muhtemelen bu meblalar hakedişlerden kesilecektir. Firmalar arası yapılan iş sözleşmelerinden isg ihlalleri kaynaklı ceza maddeleri olduğu için, muhasebesel sıkıntı da yaşanmaz.

  Normalde isg kesintisi ya da ceza olarak bakanlığa bildirilmesi gerekiyor fakat pratikte hiçbir şey teoride olduğu gibi olmadığı için, firmanız alt yüklenicilerden hakedişe yansıtacaktır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica