Talimat Yüksekte Çalişma Talimati

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
YÜKSEKTE ÇALIŞMA TALİMATI
Bel seviyesinden yukarda yapılan tüm çalışmalar yüksekte çalışmalardır.
Yüksekte yapılacak olan çalışmalarda ilgili lokasyona iskele kurulması istenecektir.
Yüksekte çalışma yapacak olan kişinin yükseklik korkusu, epilepsi vb. rahatsızlıkları bulunmayacaktır.
...
Devamı ektedir.

Ekli dosyalar

• yuksek.ppt
    123.5 KB · Görüntüleme: 4,315
  • Yüksekte-Çalışma-Talimat-ve-Tebligat.rtf
    41.1 KB · Görüntüleme: 5,949

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu talimata bir iki ilave daha yapabiliriz diye düşünüyorum.

1) Yapılan çalışmalar esnasında, kullanılmayan alet ve malzemenin düşmemesi için tozluklar yapılmalıdır.
2) İskele üzerinden acil tahliye koridorları/merdivenleri/kuleleri yapılmalıdır.
3) Vinç sepetinde çalışılırken, 5 nci sapan vincin kancasına bağlanacak ve çalışanlar lanyardlarını 5 nci sapana bağlayacaklardır.
4) Karlı ve yağmurlu havalarda iskele üzerinde çalışma yapılmayacaktır.

ilave görüşleri olan arkadaşlar paylaşırlarsa memnun olurum. Resim 004.jpg Resim 001.jpg

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
3 Tane Yüksekte çalışma talimatı (Türkçe) ben de yükleyeyim. Yüksekte çalışma sahada karşılaştığımız birinci öncelikle ve en yüksek risk kat sayısına sahip bir iş.

Ekli dosyalar

• YÜKSEKTE ÇALIŞMA TALİMATI_1.doc
    50 KB · Görüntüleme: 3,772
  • YÜKSEKTE ÇALIŞMA TALİMATI_2.docx
    16.5 KB · Görüntüleme: 3,080
  • Yüksekte Çalışma ve İskele Kontrol Talimatı.doc
    77 KB · Görüntüleme: 2,437

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR ÇOK FAYDALI BİLGİLER İÇİN

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
iskelenin binadan açıklığı 10 cm den fazla olmamalı...resimlerde biraz fazla sanki....

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
iskelenin binadan açıklığı 10 cm den fazla olmamalı...resimlerde biraz fazla sanki....

Yok canımmm ;) Resmin çekilmesinden öyle görünüyordur ;) :)

Bu iskele konuları bizlerin hep tartıştığı ana konulardan biri. Fakat sahada uygulamalar esnasında herşey milim milim yerine oturmuyor. Çünkü işin doğası gereği bazı değişiklikler yapmak durumunda kalınabiliniyor.
Bahsettiğiniz resim bir izolasyon işine ait. Dediğiniz gibi bir ölçü kullanılmış olsa, ne cam yünlerini ne de kaplama saçlarını o aralıklardan geçirmek mümkün olur, ne de onların montajı için rahat çalışma alanı sağlanır. Aksine çalışan işi yapabilmek adına daha fazla risk almak durumunda kalır.
Doğal olarak, iş öncesi İş Tehlike Analizini yapmak, mevcut riskleri değerlendirmek, ve önlemleri almak yine bizlere düşüyor.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
izolasyon resminde evet haklısınız sonuçta araya malzeme girecek tabii..ben en üstteki resimde fazla gördüm onu kastetmiştim aslında..;)..o resim de izolasyona ait ise ve kaplama öncesi hazırlık aşaması ise,..O.K..

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
izolasyon resminde evet haklısınız sonuçta araya malzeme girecek tabii..ben en üstteki resimde fazla gördüm onu kastetmiştim aslında..;)..o resim de izolasyona ait ise ve kaplama öncesi hazırlık aşaması ise,..O.K..

Cem Bey,

Resimdendir o resimden :) :)
Yani o resmi çeken çok profesyonel olmadığından dolayı, çekim açısını tutturamamıştır ;) buradan öyle görünüyordur :)

kenan.1234

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
iyi çalışmalar arkadaşlar..inşaatta yüksekte çalışma yapılması esnasında, güvenlik ağından farklı olarak, uygulayabileceğimiz farklı toplu koruma önlemi ne olabilir? hem imalat anında koruma sağlayıcı olacak bir yöntem önerebilir misiniz?

unsalun

Üye
TÜİSAG Üyesi
iyi çalışmalar arkadaşlar..inşaatta yüksekte çalışma yapılması esnasında, güvenlik ağından farklı olarak, uygulayabileceğimiz farklı toplu koruma önlemi ne olabilir? hem imalat anında koruma sağlayıcı olacak bir yöntem önerebilir misiniz?
Alman firması Peri'nin imalatı olan RCS sistemini kullanabilirsiniz... Ancak maliyetli bir toplu koruma sistemidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Baz istasyonlarında yapılacak arıza ve montaj çalışmalarında iskele kullanımı mümkün değil,kaldırma ekipmanları taşeron firmaların maliyet hesaplarını kurtarmıyor,her baz istasyonunda platform yok. Önerilerinizi bekliyorum:)

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yüksekte çalışmalarda birinci basamak, en temel emniyet tedbiri BAĞLAYIN adamları :) düşmesinler. Ancak bizim çalışanlar, malesef emniyet kemeri giydiklerinde "biz böyle çalışamıyoruz, rahat edemiyoruz" gibi bahaneler üretiyorlar. Çünkü alışık değiller, ve yüksekte çalışmak onlara kendilerini kahraman gibi hissettiriyor.
Yüksekte Çalışma tamamen bir adanmışlık ve periyodik sürekli eğitim gerektirir. "Çalışana emniyet kemeri verdim, düştü" bu mantık çoğunlukla sorumluluktan kurtulma mantığıdır. Oysa, Yüksekte Çalışma Eğitimi vardır ve bu beş ana bölümden oluşur. Türk uzman arkadaşların bu eğitimleri nasıl verdiğini açıkçası halen daha bilmiyorum, ancak bizler SAFETY'ler yurtdışında bu konuda hassasiyetle dururuz.
Şimdi Baz İstasyonunda çalışma konusuna gelince, 1- Emniyet Kemeri, Lanyard ve Pozisyon Alıcılar olan bir set olması gerekir. 2-Benim gördüğüm bazı direklerde tırmanma basamakları var, arkadaşlar lanyardları buraya bağlaya bağlaya yukarı çıkacaklar. Çalışma yaparken de 3'lü lanyard seti (Ana Lanyard, iki posizyon alcı) kullanıp önce kendi emniyetlerini alacaklar. 3- Buna alışık olmayan arkadaşlar ise manlift ya da sepet ile yine emniyet kemerli olarak yukarı çıkacaklar. Bunun maliyeti o kadar yüksek değil aslında, ancak taşeronlar nereden para kurtarırım modunda çalıştıklarından, kendi kendilerine maliyeti yükseltiyorlar. Sepetli vinç günlük kiraları 300-750 TL arasında değişiyor diye biliyorum. İyi de , adam düştüğünde taşeron firma ne kadar para ödeyecek? Bunu hesap etmiyorlar. Eğer yüksekte çalışma yapan bir firma ise, lansman kredisi, KOBİ kredisi vb. para bulacak kendine bir sepetli vinç alacak. Haa pardon ! o zaman patron para kazanamayacak , özür dilerim :)

_kaanmert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yüksekte çalışmalarda birinci basamak, en temel emniyet tedbiri BAĞLAYIN adamları :) düşmesinler. Ancak bizim çalışanlar, malesef emniyet kemeri giydiklerinde "biz böyle çalışamıyoruz, rahat edemiyoruz" gibi bahaneler üretiyorlar. Çünkü alışık değiller, ve yüksekte çalışmak onlara kendilerini kahraman gibi hissettiriyor.
Yüksekte Çalışma tamamen bir adanmışlık ve periyodik sürekli eğitim gerektirir. "Çalışana emniyet kemeri verdim, düştü" bu mantık çoğunlukla sorumluluktan kurtulma mantığıdır. Oysa, Yüksekte Çalışma Eğitimi vardır ve bu beş ana bölümden oluşur. Türk uzman arkadaşların bu eğitimleri nasıl verdiğini açıkçası halen daha bilmiyorum, ancak bizler SAFETY'ler yurtdışında bu konuda hassasiyetle dururuz.
Şimdi Baz İstasyonunda çalışma konusuna gelince, 1- Emniyet Kemeri, Lanyard ve Pozisyon Alıcılar olan bir set olması gerekir. 2-Benim gördüğüm bazı direklerde tırmanma basamakları var, arkadaşlar lanyardları buraya bağlaya bağlaya yukarı çıkacaklar. Çalışma yaparken de 3'lü lanyard seti (Ana Lanyard, iki posizyon alcı) kullanıp önce kendi emniyetlerini alacaklar. 3- Buna alışık olmayan arkadaşlar ise manlift ya da sepet ile yine emniyet kemerli olarak yukarı çıkacaklar. Bunun maliyeti o kadar yüksek değil aslında, ancak taşeronlar nereden para kurtarırım modunda çalıştıklarından, kendi kendilerine maliyeti yükseltiyorlar. Sepetli vinç günlük kiraları 300-750 TL arasında değişiyor diye biliyorum. İyi de , adam düştüğünde taşeron firma ne kadar para ödeyecek? Bunu hesap etmiyorlar. Eğer yüksekte çalışma yapan bir firma ise, lansman kredisi, KOBİ kredisi vb. para bulacak kendine bir sepetli vinç alacak. Haa pardon ! o zaman patron para kazanamayacak , özür dilerim :)
Türk uzman arkadaşlar, Biz SAFETY ler yurt dışı. ***kesildi***. Hocam ben Lockheed Martin de çalışıyorum. Ama bu cümleleri kuramadım hala.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.