Soru : Yüksekte Çalışma Eğitimi ( Uygulamalı Yetkinlik Bazlı )

müh87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
Şantiye çalışanlarımızdan formen,şantiye şefleri,formen,İSG Temsilcileri için özel Yüksekte Çalışma Eğitimi vermemiz gerektiği konusunda alt taşeronu olduğumuz firmadan istek geldi.
Bu eğitimi dağcılık vb yerler tarafından verilebildiği duydum.Bu konuda bildiğiniz firmalar var mıdır?

Hakan FIRAT

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Şantiye çalışanlarımızdan formen,şantiye şefleri,formen,İSG Temsilcileri için özel Yüksekte Çalışma Eğitimi vermemiz gerektiği konusunda alt taşeronu olduğumuz firmadan istek geldi.
Bu eğitimi dağcılık vb yerler tarafından verilebildiği duydum.Bu konuda bildiğiniz firmalar var mıdır?

Kaya safety group. Yüksekte çalışma konusunda bir numaradırlar. kendi eğitim parkurları mevcuttur.

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki belirttiğiniz firma işyerlerinde işler için biraz uygulamaları farklı değil mi arkadaslar , sadece benim fikrim bu, Tabi bu arada baska kimler verebiliryor bunu öğrenmek lazım, yetkinlik gerekli midir, varsa nasıl yetkinlik almak lazım bunu sorgulamak en iyisi bence.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaya safety group. Yüksekte çalışma konusunda bir numaradırlar. kendi eğitim parkurları mevcuttur.

Arkadaşlar,

öncelikle merhaba

yüksekte çalışma eğitimini dışardan destek alarak vermekle birlikte işgüvenliği uzmanı da verebilir ve geçerliliği vardır.bu konu hakkında bir çok kişiye sordum.arkadaşa katılıyorum kaya yapı yüksekte çalışma konusunda profesyonel bir firma ancak aldığım teklif.4000TL+%18 KDV- YOL+YEMEK+KALACAK YER+HARCANAN YAKIT HEPSİ gideceği firmaya ait.max 12 kişilik grup yapıyor 2 günlük eğitim.yani ortalama 30000-35000 tl gibi bir fiyata tekamul ediyor.bende eğitim sunumunu hazırladım teorik eğitimi ben vereceğim praik eğitimini isg teknikei olan çalışma arkadaşım verecek(dağcılık antrenörü).bu şekilde bir yol izledim.

müh87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Farklı değil. Sabancıyla çalışıyoruz. Dağcılık vb firmaların bu eğitşimleri verdiğini ilettiler.Bende bu konuda firma araştırıyorum

müh87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bizimde A sınıfı İSG uzmanımız var danışman ama onu kabul etmiyorum.Bu konuda yetkin firmadan verilmesi gerekiyormuş.Dedğiniz fiyatlardaysa çok yüksek bir rakam bu. Teorik eğtimi İSG uzmanımız veriyo ama bu dedikleri eğiitimi illa uzman yetkin bi kuruluş vermeliymiş.

İsmail TÜRKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın Ali OLGU bey ;
yazdığınız mesajda reklam içeriği olduğundan kesmek zorunda kaldım.Reklam için yöneticimiz Kaan bey ile irtibata geçebilirsiniz.
Forum kullanımı hakkında bilgi için http://www.isgfrm.com/help/terms linkinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.İyi çalışmalar...

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bizimde A sınıfı İSG uzmanımız var danışman ama onu kabul etmiyorum.Bu konuda yetkin firmadan verilmesi gerekiyormuş.Dedğiniz fiyatlardaysa çok yüksek bir rakam bu. Teorik eğtimi İSG uzmanımız veriyo ama bu dedikleri eğiitimi illa uzman yetkin bi kuruluş vermeliymiş.
Uzmanlık konusunda detay bilgi versinler o zaman. Hnagi şartları taşımalı, hangi belgeler olmaı, hangi konuları içermeli, müfredat nedir var mı, hangi mevzuat örnek gösterebilir mi ? Açıklayıcı bilgi verebiliyorlar mı peki bu sorularıma karşılık

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu konuyu ben de araştırmıştım. Personele yüksekte çalışma eğitimi verebilme yeterliliği için IRATA belgesi alınması gerektiğini ve 3. Level in tamamlanılması gerektiğini söylemişti görüştüğüm kurum. Her Level i geçebilmek için 1000 er saat iple erişim işinde çalışmış olmak ve yazılı-sözlü sınavlardan geçmek gerekiyormuş. Sınavlar yurt dışından gelen denetmen tarafından yapılıyormuş. IRATA sertifikasını Türkiye de veren tek firma olduğunu söylemişti bu kurum. Ayrıca bu aralar sürekli iş güvenliği uzmanlarının kendilerini IRATA eğitimi almak için aradıklarını ve neden bu eğitimi almak istediklerini anlamadıklarını söylemişti. Genelde eğitimi yüksekte çalışacak personellere veriyoruz demişti. Eğitim bu şekilde tamamlanıyorsa hak veriyorum söylediklerine. İşi gücü bırakıp günde 5 saat ip üzerinde çalışıp bu eğitimi almak için uğraşılır mı? Ben çözemedim.

müh87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Uzmanlık konusunda detay bilgi yerine sadece Dağcılık,iskele tedarik firmaları bu konuda eğitim verebiliyor denildi iş güvenliği uzmanının bu konuda yetkin olmadığını ilettiler.
Kayadan teklif aldım gerçekten yüksek bi mebla.Başka önerebileceğiniz firmalar var mıdır?

mustafa saral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yüksekte çalışma eğitimini isg uzmanları vermektedir.ancak konuyla ilgili kurumlardan destek alınabilir. çalışanlarla sürekli diyalog bu işte çok önemlidir.
yatay yada dikey can halatları oluşturulur.pratikte asma iskelelerde dikey,dış cephe iskelelerinde yatay çelik halatlar kullanılır.yalnız burada önemli olan şey kullanılacak paraşüt tipi kemer,kanca,karabina,halat cinsi,halat uzunluğu(2 metrelik),şok emici aparat,geri sarma durdurma aparatlarıdır.örneğin dış cephe iskelelerinde her katta yatay çelik halat kullanın 6 mm yeterlidir.(sertifikalarını isteyin).işçinin kemeri bu halata çift emniyetli bir kanca ile bağlayın.bu kanca büyük olsun ki işçi rahat taksın,çıkarsın.işçi bu hatta rahatlıkla çalışır.ikinci bir halat risk değerlendirmesine göre istenebilir.(farklı ankranj noktasından)ancak önce iskelerden başlamınızı tavsiye ederim.yani içerden merdivenli iskeleler.kalaslar tam,eksiksiz döşenmeli,iskele dönüşlerinde bir ayak fazla yaptırın ki işçi iskelede dönüşlerde rahatlıkla çalışsın.bu eğitim sürecini kendiniz de planlayabilir siniz..

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
uzman olarak biz veremeyiz demi bu eğitimi?

Ardadgn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Yarın bir gün çalışan düşerse, bize sormazlar mı bu eğitimi neye datyanarak verdin diye? Sonuçta İSG Uzmanıyız ama IRATA eğitimimiz yokki.

ali olgu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaslar ben irata egitimi almis b sinifi bir is guvenligi uzmaniyim. İrata egitimi iple erisim teksiyneni egitimidir yani ayaklar yere basmadan tamamen ipler uzerinde ve bu isi yapacak olanlarin almasi gereken bir egitim. Oy saki benim dusuncen santiye, fabrika gibi arada bur yuksektr calisma gereken yerlerde yuksekte calismayi arastiran ; emniyet kemeri, lanyard gibi temel malzelerin kullanimini calisanlara aktarabilen isg uzmni egitimi verebilir ama is tamamen yuksekta calisma ise gecmisi dagcilik olan endustriyel dagcilik yapan arkadaslar var onlara egitim verdirilmesi cok dogru olacaktir

efs9999

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sayın meslektaşlarım; lütfen kulaktan dolma bilgilerle değil yönetmelik maddeleri ile konuşalım. Ve diğer arkadaşlar da kulaktan dolma bilgilere lütfen güvenmesinler. Tabi ki bu sektörde attığın her imzanın verdiğin her eğitimin sorumluluğu büyüktür. Ancak yönetmeliklere göre İSG Uzmanının verebildiği eğitimleri dışarıdan fahiş fiyatlara yaptırmak mesleğimizin itibarını da azaltmaktadır. Lütfen daha dikkatli olalım.

Aytekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, yuksekte calisma egitimleri vermekteyiz, oyle soylendigi gibi yuksek rakamlarla degil, kisi basi 100 TL den bu egitimleri yapiyor ve uygulamali egitimle pekistiriyoruz. Bunun icin dagcilarin yada iratalilarin vermesi gerektigi ile ilgili mevzuatta yer alan bir bilgi yoktur. Iple erisim teknisyenlerinin verdigi egitimlerin yapi islerinde Yuksekte çalışma ile neredeyse hic bir alaka yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sercan DEMİRBAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, ben 10 yıldan uzun süredir gönüllü ve profesyonel olarak arama kurtarma yapıyorum ve aynı zamanda bir endüstriyel dağcılık firması işletiyorum. C sınıfı uzmanım. Birçok firmaya uygulamalı yüksekte çalışma eğitimleri veriyorum.
Konu hakkında birçok sitede görüşleri okudum.
Kısaca şunu söylemek istiyorum.
Bir firmada görevlendirilen İSG Uzmanı bu eğitimi vermeye yetkilidir. Eğitimi verip katılım belgesi düzenleyip bunu arşivleyebilir.
Ancak konu hakkında yeterli bilgisi olmayan birinin ünvanı ne olursa olsun bu eğitimi sadece formalite amaçlı vermesi çalışanları riske atmaktan başka bir şey değildir.
IRATA ve SPRAT belgeleri 3 aşamalı yabancı kaynaklı eğitimler olup, rope access denilen iple erişimle alakalıdır. Çift ip tekniğini kullanan mesleğim olan endüstriyel dağcılık içindir. Dolayısıyla eğitmenin bu eğitimi almış olması tercihen iyi bir özellik olsa da bir zorunluluk değildir.
Fazla uzatmadan anlatmaya çalıştım.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, ben 10 yıldan uzun süredir gönüllü ve profesyonel olarak arama kurtarma yapıyorum ve aynı zamanda bir endüstriyel dağcılık firması işletiyorum. C sınıfı uzmanım. Birçok firmaya uygulamalı yüksekte çalışma eğitimleri veriyorum.
Konu hakkında birçok sitede görüşleri okudum.
Kısaca şunu söylemek istiyorum.
Bir firmada görevlendirilen İSG Uzmanı bu eğitimi vermeye yetkilidir. Eğitimi verip katılım belgesi düzenleyip bunu arşivleyebilir.
Ancak konu hakkında yeterli bilgisi olmayan birinin ünvanı ne olursa olsun bu eğitimi sadece formalite amaçlı vermesi çalışanları riske atmaktan başka bir şey değildir.
IRATA ve SPRAT belgeleri 3 aşamalı yabancı kaynaklı eğitimler olup, rope access denilen iple erişimle alakalıdır. Çift ip tekniğini kullanan mesleğim olan endüstriyel dağcılık içindir. Dolayısıyla eğitmenin bu eğitimi almış olması tercihen iyi bir özellik olsa da bir zorunluluk değildir.
Fazla uzatmadan anlatmaya çalıştım.

Gayet net olmuş, teşekkürler.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Esasında yüksekte çalışma en ölümcül ve haliyle en önemli konu olmasın rağmen yapı işleri yön. İçinde ekte yer alan bir iki madde olması, isggm için tamamen fiyasko mutlaka yönetmelik olmalıydı.
Diğer taraftan yapı işleri Yönetmeliğinde 7 konuda "ehil kişi gözetimi" istiyor. Birincisi yüksekte çalışma işleri,...... İskele kurulumu, kontrolu vb. için. Bu "EHİL OLMA" kavramı yoruma açık bırakılmış insan bi standart koyar akreditasyon ister..
Neyseki iskele ile ilgili MYK Tebliği ile belirlenmiş ancak diğer ehiller kimler "sarı çizmeli isg uzmanı mı?" bari yüksekte çalışma içinde bir mesleki yeterlilik yayınlasalar da adı konsa yoksa yerden 50 cm yüksekte çalışan düştüğünde zarar görür mantığıyla yüksekte çalışma, eğitim derken CAN SAĞLIĞI KORUMA sulandırılıyor, İSG uzmanı da paranoyak boş kalmış saçmalayan adam olarak görülüyor...;)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.