Yövmiye Cezası

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Burak GÖLLE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Burak GÖLLE

  Burak GÖLLE TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir işyerinde kkd kullanımı konusunda oldukça sıkıntı yaşıyorum. işveren işten çıkarma yapmak istemiyor fakat yövmiyesinden keselim diye istekte bulunuyor. Bunu yasal olarak yapabilirmiyiz yaparsak neye dayandırırız. Yardımınızı rica ediyorum. 4857 sayılı kanunda şöyle bi madde var ama bu kullanılırmı tam olarak bilmiyorum.

  Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.


   
 2. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  6331/madde 19. çalışanların yükümlülüklerini baz alarak bir iş yeri iç yönetmeliği hazırlayabilirsiniz.Bu yönetmelikde cezalarla ilgili maddeler yazabilirsiniz ayrıca çalışanlara bunlara imzalatırsınız.

  bir diğer yöntem,çalışanlara kkd kullanımı ve zimmet tutanağı imzalatın.Sürekli uyarılarda bulunun.Kullanmadığı an ı fotoğrafla tespit edip tutanak tutun.Bu şekilde,oluşabilecek herhangi bir kötü durumlara karşı bir nevi önlem almış olursunuz

   
 3. Burak GÖLLE

  Burak GÖLLE TÜİSAG Üyesi

  KKD zimmetlerini şu anda yapıoruz aynı zamanda kullanmadığına dair tutanaklarıda tutuyoruz. ama çalışanlar herhangibir yaptırım uygulanmadığı için tutanakları çok fazlada takmıyolar. onun için 3-4 kişinin yövmiyesinden kesmek istiyoruz. önemsesinler diye. iç yönetmelik hazırlandığında içerisinde para cezasının olduğu bi yönetmeliği imzalarlarmı soru işareti açıkçası. biraz çıkmaz bi durum gibi.

     

   
 4. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Şirket iç yönetmeliğinde bunu belirtirsiniz,zimmet tutanagında belirtirsiniz,en kolayı da isg kurulunda görüşür, belirtir ve karar alırsınız(önce sözlü,sonra yazılı,sonra ücret kesintisi ve rakamıyla) ve cezayıda kesebilirsiniz.Bende cezadan yana değilim ama bizim vatandaşımız ceza olmadan bir şey yapmaz.Ben 2-3 defa kestim ceza ve artık kkd kullanmayan yok...Millet yemekhanede yemek yerken bile kullanıyor...

   
 5. Burak GÖLLE

  Burak GÖLLE TÜİSAG Üyesi

  sizden ricam kurulda böyle bir karar aldık. ama sonrasında çalışanlardan şikayet olduğunu düşünelim. yasal dayanak olarak hangi maddeyi kullanabiliriz. yardımınız için teşekkür ederim.

     

   
 6. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı iş kanunda 77.madde de belirtilmiş.Eski kanun oldugu için maddesiyle aklımda kalmış.Yeni 6331 de illaki vardır.
  İşverenin kamu hukukuna dayanan işçiyi gözetme borcunu düzenleyen ana kural 4857 sayılı kanunda yer almaktadır. 4857 sayılı İş Kanunun 77. maddesinde: "İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler. " hükmü yer almaktadır

  Altı çizili satırlardan anlaşıldıgı üzere belirtilmiş.Yani işveren K.KD. kullanın diye teslim etmiş,zimmet tutanağı imzalatmış ama işçi kullanmamakta ısrar ediyor.İşte bu cümleye dayanılarak ceza verilebilir.Kimse de neden verdiniz diyemez...

   
 7. Burak GÖLLE

  Burak GÖLLE TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim ilgin için bu maddeden ceza verebildiğimizi bilmiyodum öğrenmiş oldum tekrar teşekkürler.
   
 8. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Çalışana ücret kesme cezasının verilme durumları mümkün fakat bu durumu ne işçi ne de işveren ister.
  Çünkü kesilen ücret bedeli işverenin cebinde kalmıyor, ÇSGB’ye yatırılıyor.
  Çalışan tarafından hukuki itirazlar olduğunda, mahkemelerde genelde çalışanların hakları daha çok gözetildiği gibi,
  İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili konulara ilişkin işverenin kestiği ceza durumlarında, mahkeme kararlarının tam tersine dönebileceğini tecrübeli İSG uzmanları yazılarında yer veriyor.
  “Bu durum işverence suistimal mi ediliyor?, yoksa ilgili ceza gerçekten iş güvenliğini sağlamak amaçlı mı kesilmiş?” bu durumun incelenmesi ve tespiti yapılıyor.
  Etkili olan yöntem; Eğitimler ile çalışanı ikna etmek, Ödüllendirme yolları ile çözüm sağlamak. Ama egolarını aşamayan çalışan tipleri için (Uyarılar ve kibarlıktan anlamayan, okuma yazma tembeli çalışanlar) başka bir seçenek yok ise geriye bu istemediğimiz yöntemden başka bir şey kalmıyor ne yazık ki...
  Halbuki biz onlara; asli işlerinin nasıl yapıldığını anlatmıyoruz, o bizim işimiz değil, biz onlara yıllardır icra ettikleri işlerini nasıl güvenli yapmaları gerektiğini söylüyoruz.

  4857 sayılı İş Kanunu 38. madde ile yapılan düzenleme gereği;
  Çalışanlara ücret kesme cezası verilebilmesi için durumun iş sözleşmesi veya toplu sözleşme hükümleri ile belirlenmiş olması gerekmektedir.
  (İç yönergelerin hazırlanması ise bu durum için gerekli)
  İşçiye ücret kesme cezası verilmesi halinde durum nedenleri ile birlikte işçiye yazılı olarak bildirilecek,
  bir ayda verilen ücret kesme cezası tutarı işçinin 2 günlük ücretini geçemeyecektir.
  İşçilere verilen ücret kesme cezası tutarlarının kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu amaçla açılmış hesabına yatırılması gerekmektedir.
  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için harcanacaktır. (İnşallah)
  Beni düzeltirseniz alınmam... tam tersine memnun olurum.


  Soru: Emniyet kemeri takmayan bir taksi şoförüne, taksinin işvereni gelen cezayı nizami yollarla nasıl çalışandan tahsil eder?
  İzleyeceği yol nedir? Cevaplarsanız sevinirim.
   
 9. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey,işveren hazırlanan iç yönetmelikde emniyet kemerleri ile ilgili madde veya maddeler konulmulasını sağlar.ve bu maddelere uyulmadığında yevmiye kesme cezaları uygulanır.Çalışana emniyet kemeri takmama cezası (77 tl) nın karşılığı olarak 1 ay da verilecek max. ceza olan 2 yevmiye cezası uygulanır.Ancak bu şekilde tahsil edilebilir diye düşünüyorum.

     

   
 10. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  Benim bildiğim kadarıyla Emniyet kemerini takmayan şoförle ilgili önce bir tutanak tutulur.Sonra bir savunma yazısı hazırlanır ve şoförün savunması alınır.İlk defa olan bir durumsa işçiye bir ihtar yazısı gönderilir yada elden imzalatılır.(bir tanesi işverende 1 tanesi işçide kalmak üzere) Sonrasında kesilen cezanın fotokopisi çekilerek tutanak ve savunmanın arkasına eklenir ve dosyasında saklanır. Çalışanın kusurlu davranışından dolayı işvereni maddi hasara uğrattığı tespit edilirse bu şekilde kesinti yapılabilir.   
 11. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben kestiğim cezaları fotğraflayıp çıktısını alıyorum üzerinde saat ve tarih olacak şekilde ve iç yönetmelikte belirrttiğim miktarda paraeyı çasgemin hesabına yatırdığıma dair dkontu ve tutanağı zımbalayıp 3ünün birden çalışana veriyorum.Verrirken de açıklamasını yapıyorum..   
 12. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar konu ile ilgili gerekli araştırmayı sadece kanuna bağlamışsınız halbuki konu ile ilgili araştırma yapsanı işçi ücretlerinden ceza kesilmesi ile ilgili bir yönetmelik var. siz kesinti yapabilirsiniz ve bunu iç yönetmeliğiniz ve kanun tüzük yönetmelik tebliğ yönerge dayandırabilirsiniz fakat parayı kestiğiniz takdirde bakanlığın hesabına yatırmak zorundasınız yani bunu kendi hesabınızda veya başka bir amaçla kullanamazsınız ayrıca bakanlıkta bunu verdiği ücretsiz eğitimler için kullanmaktadır yönetmeliği eke koyuyorum inceleyin.
  iyi çalışmalar.

   

  Ekli Dosyalar:

  hafizegönen bu yazıya teşekkür etti.
 13. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Soru: Emniyet kemeri takmayan bir taksi şoförüne, taksinin işvereni gelen cezayı nizami yollarla nasıl çalışandan tahsil eder?
  İzleyeceği yol nedir? Cevaplarsanız sevinirim.
  [/quote]

  Emniyet kemeri cezası ya elden kesilir şöför adına ya da arkadan fotoğraflı gelir. Fotoğrafsız gelirse itiraz edip ödememe hakkınız var. Şöför adına kesilirse zaten sorun yok ama arkadan plakaya fotoğraflı gelirse sıkıntı başlar. Bunu da şöföre işe alırken imzalatacağınız bir talimatla kendi kullanımında gelen cezalar söföre aittir diye belirterek kayıt altına alırsanız sorunu çözersiniz diye düşünüyorum...
   
 14. infra

  infra TÜİSAG Üyesi

  Çalışan ile işe giriş esnasında yapılan sözleşmede yevmiye kesimi için maddeler belirlenmiş ise, bu maddelere dayandırılarak yevmiye kesme cezası verebilirsiniz.
  Bizim şirkette, ihtar, 2 günlük yevmiye, işten çıkartma adı altında cezalar maddelenmiş
  Çalışan ile sözleşme imzalarken bu maddelerede uyacağını taahhüt ediyor.

   
 15. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  Yevmiye kesme yerenine ücretsiz izin veya bir sonraki zamdan geç 1-2 ay geç yararlandırma cezası verilebilir. Ancan bunun disiplin kurulu vasıtasıyla yapılması daha doğru olur.   
 16. nupelda

  nupelda TÜİSAG Üyesi

  İnsaatta iscilere nasil ceza kesebiliriz yardimci olur musunuz

   
 17. Seyit GÜVENÇ

  Seyit GÜVENÇ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, işlenen bütün kusurlu hareketlerin ortadan kaldırılmasında esas olan; personeli eğitip, ikna ederek kişinin kendi hareketlerini düzeltmesi şeklinde olmalıdır. Bunu da ceza-ödül yöntemi ile sağlayabilirsiniz. Öncelikle kişileri yapacakları doğru hareketleri kendi çıkarları için yaptıklarına ikna etmeli, daha sonra yapılan doğru hareketleri ödüllendirmeli son olarak da ceza yöntemine başvurmalıyız. Ceza uygulamasında da esas olan kişinin yapmış olduğu yanlış hareketin neden yanlış olduğunu ve yaratacağı zararları kişiye hatırlatmalıyız. Bunun için de öncelikle yapılan hareketin yanlışlığını belirten bir savunma talep yazısı vermeli ve kişinin savunmasını almalıyız. Müteakiben cezayı ikaz, ihtar ve yevmiye kesme sırası ile uygulamalıyız. Bu savunma talebi ve ceza yazılarını da kişiye tebliğ edip birer suretini özlük dosyasında muhafaza etmeliyiz. Nihayetinde keseceğiniz yevmiye kesme cezasını da ÇSGB hesabına yatırmalısınız.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica