Tartışma Yönetmelikteki Açıklar Ve Uzmanlaşamayan Isg Uzmanları

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında omr_drk_1453 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omr_drk_1453

  omr_drk_1453 TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere yeni İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı yayınlandı ve hala şuan yürürlükte olan İSG Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik devam etmektedir. Şuan ki yönetmelikte de ve taslakta da şu madde bulunmakta:

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

  MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.

  b) Diğer işyerlerinden;

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.

  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  Şimdi benim merak ettiğim soru şu: C Sınıfı bir İSG uzmanı 1 ayda maksimum 10800 dk çalışabiliyor ancak yönetmelikte 2000 kişi için 1 tam süreli İSG Uzmanı çalıştırma zorunluluğu getiriliyor.
  Buradan ilkokul matematiği ile işlem yaptığımız zaman 2000 kişi için ayrılması gereken zorunlu süre 12000 dk. Biz en fazla ne kadar çalışabiliyoruz 10800 dk. arada 1200 dk yani 200 kişilik zaman farkı çıkıyor.
  Aynı şekilde B ve A sınıfı için de durum aynı.

  Diğer bir konu:

  Sınıflar arası yükselme

  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, girmeye hak kazanırlar.

  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, girmeye hak kazanırlar.

  Bir İSG Uzmanı olarak ben buna mesleğin intiharı ve bas parayı al belgeyi diyorum. Kusura bakmayın ama İSG Profesyonelleri demeye hakkınız yok bu konuda nedeni ise İSG hakkın da en ufak bir bilgisi olmayan hatta ve hatta şahsım olarak başımdan geçen bir olaydır ' Bir dershanede fizik öğretmenliği yapan bir kişi geldi ve A sınıfı Uzmanlık belgesi aldığını sordu bende gayri ihtiyarı şaka ile: Peki hocam madem A sınıfı oldun Tehlike ve Risk arasındaki fark nedir? diye sorduğum da aldığım cevap bu mesleğin artık mesleklikten çıkarak kağıt üzerin de bürokrasiye döndüğünü anladım. Aldığım cevabı merak ediyor iseniz şuydu: ' Şey aslında pekte bir fark yok aynı şey ha tehlike ha risk.'

  Ben C sınıfı bir İSG Uzmanıyım ve gerçek manada kendime uzman diyebiliyorum. Buradan bu meslek için gönül vermiş olduğunu söyleyen ve hakkıyla meslekte pişerek deneyim ve tecrübe sahibi olarak A ve B sınıfı olan uzman meslektaşlarıma sesleniyorum MESLEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN AYAKLAR ALTINA ALINMASINA İZİN VERMEYİN.   
  gocebe, Össge ve osman.koyuncu bu yazıya teşekkür etti.
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Birinci kısımda "az çalışıyorsun biraz mesai yap" diyor:)
  İkinci kısıma takılmanızı anlayamadım bu olayın üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Sadece 4 ay için o kısmı eklemişler. Olan oldu zaten:)

   
 3. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Ben neden primle A yada B olanları böyle eleştirdiğinizi anlayamadım, sizin tabirinizle daha önceden 'layıkıyla' A sınıfı uzman olan bir yaşlı amcaya (tabiri caizse) ( kamuda iş müfettişliği yapmış sonra sınava bile girmeden A olmuş ) sapanlarla ilgili soru sorduğumda , çalışanların kuş avına çıkıp çıkmadığını sormuştu, şaka söylediğini düşündüm, (daha doğrusu umdum) ama öyle bariz hatalar yapıp öyle saçma taleplerde bulunuyordu ki şu an söylediğnin şaka olmadığını düşünüyorum, her mesleğin içinde iyiler kötüler tecrübeliler tecrübesizler var, hangi sınıftan olursa olsun, 17 yıllık mühendisim bilmediğim öğrenmeye çalıştığım milyonlarca konu var, ben tam anlamıyla uzmanım diye bir cümle kurmanın doğru olduğunu şahsen düşünmüyorum .

     

   
  okhan ve ekuran bu yazıya teşekkür etti.
 4. sencer erşen

  sencer erşen TÜİSAG Üyesi

  böyle bir işyeri bir tam zamanlı bir de yarı zamanlı isg uzmanıyla sözleşme yapmalıdır bence..

   
 5. userpen

  userpen TÜİSAG Üyesi

  Yakında sahip çıkılacak bir meslek kalmayacak gibi, Yönetmelik taslağında “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” aynen kabul edilirse 80.000 C sınıfı uzman ne yapacak?

     

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica