Bilgilendirme Yönetmelikler Resmi Gazetede Çıktı

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında onuryas tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi  Evet ama risk değerlendirme raporunu istemiyor.


   
 2. mert aslan

  mert aslan Guest

  peki c sınıfı uzman çok tehlikeli sınıfa giren bir işletmenin risk analizini yapabiliyor mu?

   
 3. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  bende bu güne kadar yollanacağına dair bi ibare görmedim ama sonra sıkıntı olmasın :(

     

   
 4. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey direkt raporu istemediğini özellikle belirttim. raporla ilgili bilgilerin istendiği aşikar. (tarihi,kimin hazırladığı,yöntem vs vs) denetlemeye gelen müfettişte isterse raporu ibraz etmek durumunda olunacaktır.

   
 5. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,Tehlike sınıfı tabiik önemli bir etken.Sizin zaten en başta işletmeyle sözleşme imzalarken sertifika sınıfınızla işletmenin tehlike sınıfna hizemt everip veremeyeceğinize bakılarak sözleşme imzalanıyor.Eğer c sınıfı iseniz az tehlikeli yerlere bakabiliyorsunuz.Risk değerlendirmesi yapabilmek için bakanlığa sözleşmenizi göndereceksinizki o değerlendirmeyi siz yapabilesiniz.

     

   
  mutozor bu yazıya teşekkür etti.
 6. muratdanaci1983

  muratdanaci1983 TÜİSAG Üyesi

  Yetkilerin askıya alınması ve iptali
  MADDE 34 (1) Bu Yönetmelik uyarınca yetkilendirilen veya belgelendirilen kişi ve kurumların belgelerinin geçerliliği;
  a) İhtar puanları toplamının, kişiler için 100, kurumlar için 200 puana ulaşması,
  b) Denetim veya kontrollerde tespit edilen noksanlıkların giderilmesi için verilen en fazla otuz günlük süre sonunda noksanlıkların devam etmesi,
  hallerinden birinin gerçekleşmesi durumunda altı ay süreyle askıya alınır.

  (5) Bu Yönetmelik uyarınca yetkilendirilen kişi ve kurumların yetki belgeleri;
  a) Bakanlıkça belirlenen esaslara aykırı şekilde şube açmaları, yetki aldığı adres veya il sınırları dışında hizmet vermeleri, hallerinden birinin varlığı halinde doğrudan iptal edilir.

  diyor yönetmelik. işletme denetlendi süre içinde masraflı buldu işveren gerekeni yapmadı süre doldu ve bizim belge 6 ay askıyamı alınacak şimdi. önlemi almamanın cezasını işveren çeksin biz neden çekiyoruz yoksa yanlış mı anladım ben.

  ayrıca biz birey olarak ikamet ettiğimiz ilin dışında başka bir ilde hizmet veremiyormuyuz?

   
 7. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  buradaki kasıt kişiler değil OSGB lerdir,yani kişiler istediği yerde istediği şekilde hizmet verebilir.
   
  rs_6 bu yazıya teşekkür etti.
 8. mert aslan

  mert aslan Guest

  peki c sınıfı uzman çok tehlikeli sınıfa giren bir işletmenin risk analizini yapabiliyor mu?   
 9. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmeliğe göre 250 çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki tesise 250*10dk = 2500 dk = 42 saat civarı çıkıyor. ama biz yönetmelik çıkmadan önce ( 22 Aralıkta )12 saat + Kişi sayısı*5dk olarak yaptık ve sözleşmeyi de buna göre 34 saatlik gönderdik. Kabul edilme durumu ne olur bu sözleşmenin ?

     

   
 10. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  mert bey az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki iş yerinlerinde, risk analiziz yapmakta dahil olmak üzere, tam yetkiliyiz.   
 11. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  sözleşmenin yenilenmesinin doğru olacağı düşüncesi ile birlikte, 8 saatlik bir fark var ortada. buda 1 iş günü demek. sözleşme yenilenmese dahi anlaştığınız fiyat bakımdan bir güncelleme fena olmayacaktır. :)   
 12. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  kısaca yeni süreler için hesabı yazabilir misiniz?

   
 13. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  10 dan az çalışan diyor . Ben burdan 10 dahil değil 9 ve altını anlıyorum. Taslakta bu çok daha netti.
  10 dan az , az tehlikeli ayda 5 dk x işçi sayısı
  Az tehlikeli ; 10 dk.
  Tehlikeli 15 dk.
  Çok tehlikeli 20 dk.
  Bu süreler ilginçtir. Taslakta ki süreler değil. Ama taslak yayınlandığında bir OSGB ve eğitim kurumunun süre ile ilgili bir tablosu vardı. O tabloya uyuyor. Hatta bende o tablodan refarans alıp taslağa bakmadan bu forumda çalışma süreleri ile ilgili birşeyler yazmıştım.
  Bugün ayrıntılarla inceleyeceğim. Ama hem taslak hem eski yön. çok farkı yokmuş gibi duruyor. Risk değerlendirmesinin ayrı bir yön. olması konunun önemini ifade ediyor. Özellikle yeni başlayacak arkadaşlar risk değerlendirmesi hususunu 40 kere düşünürek yerine getirmeli.Bu noktada atlanacak küçük bir durum bile başınızın ağrımasına neden olur.
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 14. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yeni yönetmelikleri henüz incelemedim ama evvelinden beri rahatsız olduğum ve dillendirmek istediğim bir konu var ve sizlerin de dikkatini bu konuya çekerek görüşlerinizi almak isterim.
  Şu Risk Değerlendirmesi konusunda yanlış bir yorum hakim sanki ;Bi kere bu Risk Değerlendirmesini illa ki İG Uzmanı yapacak diye bir şey yok.İG Uzmanı o kuruluşta veya şirkette Risk Değerlendirmesinin yapılmasını sağlar veya yapılırken katkı sağlar.Örneğin ben şirketimizde öncelikle bir İçYönetmelik oluşturmak için tüm taraflara baskı yapıyorum ve konuyu İSG Kurulunda gündeme alarak İç Yönetmeliğin çıkması için karar çıkarttırdım.Şimdi İç Yönetmelikle birçok konuyu yani şirketin İSG konusundaki politikasını belirlemeğe çalışırken,Risk Değerlendirmesi konusuna da açıklık getirdik.Mesela bizim şirkette Risk değerlendirmelerinin değişik kısımlarda çalışan mühendis,ustabaşı ve ustalardan kurulu ve içerisinde de enaz bir yönetim temsilcisinin olduğu ekipler tarafından yapılacağını,bu ekiplerin işveren tarafından kurulacağını,bu ekiplere Risk Değerlendirmesi eğitimini İG uzmanı ve İşyeri Hekiminin vereceğini ve İG Uzmanının bu ekiplerin yapacağı risk değerlendirme çalışmalarında topladıkları verileri ve bilgileri derleyip toplayarak düzenli raporlar haline getirmesini,Risk değerlendirmesinin yöntemini ve kurulacak bu ekiplerin niteliklerini belirleyen bir iç yönetmelik taslağı hazırladık.
  Yani Bir şirkette Risklerin tamamının belirlenmesinin bir kişiye veya bir ekibe bırakılamayacağı ortadadır.Bizim tesiste belki 20 tane kısım var ve her kısımda da 25-30 kişi çalışıyor.Elektrik atölyesi,Kaynak atölyesi,kazan dairesi ve bunun gibi 15-20 bölüm var.Her bölümden sorumlu mühendisinden tutun,ustabaşından tutun diğer usta ve yardımcılarına kadar herkesin bu risk değerlendirme sürecinde yer ve sorumluluk alması gerekir.Bence her İG Uzmanı arkadaş çalıştığı yerde Risk Değerlendirmelerini kendisi yaparak İşverene rehber olmaya çalışmak yerine bunların nasıl yapılacağına dair işverene rehberlik etme yoluna gitmelidir.Yoksa her ciddi kaza sonrasında mahkemede tüm parmaklar sizi işaret ederse(Risk değerlendirmelerini bakın şu arkadaş yapmıştı diye)altından kalkamazsınız.
  Zaten hangi tür işyeri olursa olsun katılımın yüksek olmadığı ve sorumlulukların paylaşılmadığı bir risk değerlendirme sürecinin sadece prosedürü yerine getirme amacına hizmet edeceği ve sadece İG Uzmanlarını zan altında bırakacağı,kaza ve ölümlerin önüne geçmek için çıkılan bu yolda yeterli katkıyı sağlayamayacağı ortadadır.Bunları tek başına yapmaya çalışmak kimsenin ne haddinedir ne de becerebileceği birşeydir.En azından ben böyle düşünüyorum .

   
  Gözde Emir, Elif BEĞEN, muratbuduk ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. huseyinokelek

  huseyinokelek TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar isgb leri bulundukları ilin dışındanda görev yaparmı yani benim işletmem 3 komşu ilde birden faliyet gösteriyor diğer illerede hizmet sunabiklirmiyim...   
 16. Tülay Ertozan

  Tülay Ertozan TÜİSAG Üyesi

  İş güvenlği uzmanı sözleşmesine iş güvenliği uzmanlığı dışında çalıştığı diğer işer kısmı eklenmiş.Acaba tam gün esaslı başka işyerlerinde çalıanlar bu yönetmeliğe göre iş güvenliği uzmanlığı yapabilecek mi?Bu konuda bilgisi olan var mı?

   
 17. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  ) 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene üçbin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için dörtbinbeşyüz Türk Lirası, dördüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene binbeşyüz Türk Lirası. Yani bugünden sonra yaptırmak zorundalar

   
 18. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi elektronik ortamda hazırlanıp arşivlenebilir diyor.Ama bir öncekinde her sayfası paraflanıp imzalanak diyor.Bu durumda çıktı alıp paraflayıp sonra taratmayı mı kastediyor?Elektronik ortamda hazırlanıp arşivlenmesi derken bunu mu kastediyor?

   
 19. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Sahip olduğu iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfına uygun olmayan tehlike sınıfındaki işyerlerine hizmet vermesi durumunda
  Ağır
  30
  Ağır ihlal olarak gözüküyor.Ben çok tehlikeli sınıfta çalışıyorum ve C sınıfıyım....Bu nedir ya biri açıklayabilir mi?

   
 20. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Sıra No.
  İhlalin Adı
  İhlalin Derecesi
  İhtar Puanı
  İş güvenliği uzmanlarının görev ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  Sorumlu müdürlerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  Eğiticilerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  İş güvenliği uzmanlarının, Bakanlıkça tehlike sınıflarına göre belirlenen çalışma sürelerine uymaması durumunda
  Orta
  20
  Denetim, kontrol ve incelemelerde istenen bilgi ve belgeleri vermemesi veya geciktirmesi durumunda
  Orta
  20
  Eğiticilerin, Genel Müdürlükçe belirlenen müfredat gereği verebilecekleri dersler dışında ders vermesi durumunda
  Orta
  20
  Sahip olduğu iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfına uygun olmayan tehlike sınıfındaki işyerlerine hizmet vermesi durumunda
  Ağır
  30


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica