Yönetmelik Maddelerine Uygun Eğitim

krisografi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba;
Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' e göre
Eğitim Programının Konuları
Madde 11 — Çalışanlara verilecek eğitim, işyerinin faaliyet alanına göre aşağıdaki ve benzeri konulardan seçilir;
a) Genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları,
b) İş kazaları ve meslek hastalıkların sebepleri ve işyerindeki riskler,
c) Kaza, yaralanma ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
d) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
e) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
f) Yasal mevzuat ile ilgili bilgiler,
g) İşyerinde güvenli ortam ve sistemleri kurma,
h) Kişisel koruyucu alet kullanımı,
i) Ekranlı ekipmanlarla çalışma,
j) Uyarı işaretleri,
k) Kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerle ortaya çıkan riskler,
l) Temizlik ve düzen,
m) Yangın olayı ve yangından korunma,
n) Termal konfor şartları,
o) Ergonomi,
p) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
r) İlk yardım, kurtarma.
konularını içeren eğitim verilmesi gerekiyor, bunları tek sunumda mı vermeliyiz? elinde böyle bir sunumu olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.​
şimdiden teşekkürler​

bilmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba;
Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' e göre
Eğitim Programının Konuları
Madde 11 — Çalışanlara verilecek eğitim, işyerinin faaliyet alanına göre aşağıdaki ve benzeri konulardan seçilir;
a) Genel iş sağlığı ve güvenliği kuralları,
b) İş kazaları ve meslek hastalıkların sebepleri ve işyerindeki riskler,
c) Kaza, yaralanma ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
d) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
e) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
f) Yasal mevzuat ile ilgili bilgiler,
g) İşyerinde güvenli ortam ve sistemleri kurma,
h) Kişisel koruyucu alet kullanımı,
i) Ekranlı ekipmanlarla çalışma,
j) Uyarı işaretleri,
k) Kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerle ortaya çıkan riskler,
l) Temizlik ve düzen,
m) Yangın olayı ve yangından korunma,
n) Termal konfor şartları,
o) Ergonomi,
p) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
r) İlk yardım, kurtarma.
konularını içeren eğitim verilmesi gerekiyor, bunları tek sunumda mı vermeliyiz? elinde böyle bir sunumu olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.​
şimdiden teşekkürler​
Bunlarla ilgili bizum firmamiza gelen bir müfettiş en az üç seferde bu egitimin verilmesini tavsiye etmişti. Bunun yasal bir dayanağı yok fakat egitimci gözü ile bakıldığında egitim duzeyleri zaten düşük olan işçilerin aynı egitim icinde bu kadar konuyu anlaması güç. Fakat diger yandan da bir fabrikada amaç uretim yapmak işçileri egitim adina cok fazla alikoyamiyorsunuz.

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar tüm bu konuların 1-2 saatlik eğitimde verilmesi imkansız. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde kısaca değinilebilir bu konuların hepsine, fakat iş yerinin faaliyet alanına göre bu konular arasından önemli olanlar seçilir ve eğitim planına uygun olarak verilir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik taslağını incelerseniz, verilmesi gereken asgari eğitim süreleri bulunmaktadır. Yönetmelik yürürlüğe girdiğinde bu süreler değişir mi bilinmez fakat bakanlığın eğitim sürelerine bakış açıları gayet net burada bence. 1 saat temel isg eğitimi vereyim 1 yıl idare eder düşüncesine yer yok artık.

Eğitim süreleri

MADDE 11 - (1) Çalışanlara verilecek eğitimler;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak düzenlenir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.